Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Před 606 lety byl upálen Mistr Jan Hus

Jan Hus

Dnes si připomínáme tragickou smrt Jana Husa v roce 1415, který byl kvůli svým reformním myšlenkám a učení upálený. Kritizoval tehdejší církev za hříšný život kněžích a za pokrytectví obecně.

Před 606 lety byl upálen Mistr Jan Hus

Kdyby celý svět mi říkal něco, co se vzpírá mému rozumu, nemohl bych takovou věc tvrdit bez odporu svědomí.   To jsou slova, která upomínají  k odkazu kazatele  Jana Husa. Kázání proti církvi a kritika toho, že se odvrátila od svých původních ideálů, se staly Janu Husovi osudnými. Svoje názory Hus odmítl před církevním koncilem v Kostnici, v létě roku 1415 odvolat, a tak ho nechali představitelé 6. července upálit.

Jeho popel sesbírali a hodili do Rýna

Jeho působištěm se stala pražská Betlémská kaple a Hus přitáhl řadu věřících, protože byl talentovaným řečníkem. Do jeho života zasáhly myšlenky anglického myslitele Johna Wycliffa, který byl církví prohlášen za kacíře. Opatření proti jeho myšlenkám byla zaváděna také v českých zemích.

Smrt kazatele vedla později v českých zemích k zásadní náboženské revoluci. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní vzpouře, během níž husité v letech 1420 až 1431 porazili několik křížových výprav. 

Nenašel jsem na něm blud nebo kacířství, psal inkvizitor Mikuláš o Husovi

Na Husa bylo podáno několik žalob, dokonce na něj byla vyhlášena klatba pro neposlušnost a jeho příběh končí v Kostnici. Ale celá tato několikaletá událost nebyla tak jednoduchá, protože v pramenech nalézáme svědectví pražského inkvizitora Mikuláše, který uvedl:

„Já jsem se mnohokrát a častokrát s mistrem Janem Husem stýkal, když jsem s ním jedl a pil, a velmi často jsem se zúčastnil jeho kázání a vedl četné rozhovory o rozličných látkách svatého Písma, nikdy jsem na něm nenašel nějaký blud nebo kacířství, ale ve všech jeho slovech a skutcích shledal jsem ho vždy pravdivým a katolickým člověkem, a nenalezl jsem na něm něco, co by zavánělo kacířstvím nebo bludem.“

Hodnocení od inkvizitora Mikuláše nebylo významné a navíc bylo ze země, o které se šířilo, že je plná kacířů.

Následovníkem Jana  Husa byl i náboženský myslitel a filosof Jeroným Pražský, který byl koncilem také odsouzen k smrti upálením na stejném místě jako Jan  Hus.

Jeroným PražskýJeroným Pražský byl vyznavačem díla již zmíněného Viklefa, a byl pochopitelně i zastáncem názorů Jana Husa, za což byl pronásledován. Přes smrtelné nebezpečí se v dubnu 1415 neoficiálně vypravil na koncil do Kostnice, aby tam Husa podpořil při jeho sporu s katolickou církví. Navíc polepil dveře kostnických kostelů letáky v různých jazycích, v nichž se dožadoval veřejného slyšení. Členy koncilu tím ale dost rozběsnil, takže musel uprchnout. Vzápětí na něj byl vydán zatykač a nakonec byl u českých hranic chycen a v okovech přiveden zpět do Kostnice. Zde byl  uvězněn a následně vyslýchán a přinucován, aby se zřekl Viklefova a Husova učení. Na podzim 1415 to nakonec při veřejném slyšení na koncilu učinil. Přestože zahraničním účastníkům koncilu toto stačilo, čeští účastníci měli za to, že Jeroným svá slova nemyslí upřímně, a dožadovali se obnovení procesu. Kvůli jejich tlaku byl na začátku roku 1416 proces opět obnoven. Mysliteli bylo jasné, že nevyvázne živ, a tak se během procesu choval velmi statečně, byl filosoficky obratný a břitce vtipný. V závěrečné řeči se znovu zastal Husova učení a učinil nesouhlas s jeho nespravedlivým odsouzením. Nakonec byl Jeroným Pražský koncilem odsouzen k smrti upálením, přičemž exekuce byla provedena 30. 5. 1416 na stejném místě jako v případě Husa. Popel myslitelův byl vhozen do Rýna stejně jako Husův.

Jan Hus se projevoval výhradně slovem, byl umírněný, jeho pódiem byla kazatelna. 

Husova kapleJan Hus se řídil svým svědomím. To, co poznal, že je správné a že není třeba se řídit žádnými lidskými nálezy, to znamená ustanoveními koncilu, ale Biblí, písmem

Bohoslužbu v Betlémské kapli, kde Hus sám kázal, vedl od 15:00 patriarcha Církve československé husitské Tomáš Butta spolu s farářkou Janou Šmardovou Koulovou. Kázání pronesl bratislavský biskup Jan Hradil.

Podobné příspěvky

Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese

Redakce

Jak zní domov?

Redaktor J.Hampl

Zažili jste opovrhování lidmi, kteří si očividně myslí, že jste méně než oni?

Redakce