Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Průměrný Čech letos utratí za zmrzlinu přes 800 korun

Výroba zmrzliny v Česku překonala hubená covidová léta a se „vší parádou“ navazuje na dobu před pandemií. Vyplývá to z nově zveřejněných dat Eurostatu.

V Česku se loni vyrobilo historicky druhé největší množství zmrzliny

kniha Francesco Tierelli a jeho zmrzlinarstviV Česku se loni podle nich vyprodukovalo 44,8 milionu litrů oblíbené ledové pochoutky, meziročně o zhruba 17 procent více. Jedná se druhý největší objem vyrobené zmrzliny. Rekordním rokem z hlediska výroby zmrzliny je v Česku stále rok 2018. Tehdy se jí v zemi vyrobilo 49,1 milionu litrů. V roce 2018 panovalo mimořádné suché a teplé počasí, které bylo pohromou zemědělcům, avšak prodeje, a tedy i výrobu zmrzliny podpořilo.

zmrzlinaCovidová léta 2020 a 2021 znamenala pohromu naopak pro zmrzlináře. Ledové pochoutky se tehdy v Česku vyrábělo průměrně jen 37,3 milionů litrů ročně. Produkce zmrzliny tak klesla na úrovně před rokem 2015. Výroba zmrzliny v Česku ovšem dlouhodobě trendové stoupá, i díky rostoucí kupní síle obyvatelstva, pro nějž zmrzlina představuje pochoutku, kterou si může odepřít, nemá-li dost peněz.

V letošním roce podle dat Statisty lidé v Česku utratí za zmrzlinu – tuzemskou i dováženou – zhruba 8,8 miliardy korun. Na hlavu tak za ni celoročně dají přibližně 811 korun.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

www.lukaskovanda.cz

Podobné příspěvky

Jak rychle shodit vánoční kila

Afri

Věříme v poctivost, originalitu, vzájemnou úctu a sílu lásky

Afri

Za Dušičky letos Češi utratí přes miliardu korun

Afri