Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

S Gumpem nás baví svět

To opět potvrdili všichni, kteří se 10. listopadu v OC Arkády Pankrác zúčastnili křtu kalendáře Gump – Pes, který naučili lidi žít.

Možná bychom měli spíš mluvit o fenoménu Gump, než jen o kalendáři. Stojí za ním dramaturg, spisovatel a scénárista Filip Rožek (46), který se o ochranu zvířat zajímá od mládí. V roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, z.s., která “pomáhá týraným a opuštěným psům najít svoje štěstí na Zemi“.

Marta Kubišová s právě adoptovanými štěňátky

Trocha mystiky

Silné příběhy o psí lásce, lidské krutosti a její možné nápravě ho oslovily natolik, že příběh svého z popelnice zachráněného pejska Gumpa sepsal jako knížku, navíc takovým až trochu mystickým způsobem. „Musím se přiznat, že dneska ani nevím, jak jsem knihu napsal,“ řekl pro Novinky.cz. „Soustředil jsem se jenom na ni, odpoutal se od reálného světa. Ale večer, když jsem končil, netušil jsem, jak budu pokračovat. Přes noc jsem znovu prožíval Gumpovy osudy, lítal s ním houštím i se válel v bahně, a tak do mě další děj záhadným způsobem natekl. Ráno jsem v klidu dál pokračoval,“ vzpomíná.

Petr Jákl s Gumpem se v kalendáři objevili v “žižkovském” stylu

Faktem je, že knížka s názvem Gump, pes který naučil lidi žít, chytla lidi za srdce natolik, že dostala v roce 2020 od čtenářů výroční knižní cenu Magnesia Litera. Režisér F. A. Brabec potom podle ní o rok později natočil stejnojmenný film a letos pod patronací organizace Se psem mě baví svět, z.s., nafotil velmi mysticky laděný kalendář.

Pomoci může jenom člověk

Jeho protagonistkou na titulní straně se stala Marta Kubišová s Gumpem a připojili se k nim Jiří Korn, Josef Vojtek, Ivana Chýlková, Amelie Pokorná, Halina Pawlowská, Jan Kopečný, Petr Jákl, Veronika Hájková, Roman Šebrle a Jiří Procházka, vždy v doprovodu některého z pejsků s pohnutým osudem. Autorkou kostýmů je Tereza Hrzánová, sestra herečky Báry Hrzánové.

S mnohými z nich se návštěvníci křtu mohli potkat osobně při autogramiádě, a tak bylo v Arkádách u fontány, kde se křest konal, pěkně živo. Na křest dorazili nejen lidé, ale doprovodilo je i pár pejsků, včetně dvou štěňátek, která právě našla nové domovy.

Režisér F. A. Branec, producent Petr Jákl a další při autogramiádě

V praxi se tak v této chvíli doslova naplnilo heslo, kterým se řídí Filip Rožek i organizace Se psem mě baví svět, z.s., – „Co člověk v psím srdci zničí, jen člověk může zahojit.“ Napomůže tomu i výnos z prodeje tohoto charitativního kalendáře, který je k dostání v knihkupectví Dobrovský i na internetu v ceně od 235 Kč.

Jitka Lenková

foto: Jitka Lenková, Helena Váňová Production

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Co všechno se vejde Báře Seemanové a Strýcové do kufru auta

Aleš Fritscher

Vánoce na Floře jsou v plném proudu, zastavte se u Stromu splněných přání

Aleš Fritscher

Projekt růžová mašinka pomáhá těm, kteří pomáhají nevykolejit

Aleš Fritscher