Bývaly doby, kdy i malé obce žily bohatým kulturním nebo sportovním programem, zkrátka aktivitami, při nichž se lidé setkávali, odreagovávali se od každodenních starostí, popovídali s lidmi z vesnice, s nimiž se během pracovních dní neměli šanci potkat. Přesně takhle žila i Nová Pec na Lipensku. Za to, že tomu tak přestalo být může spoustu faktorů, z nichž poslední kapkou byl covidový lockdown.
Podívejte se na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=fpn0QKCPG8I
„U nás to kdysi opravdu žilo“, uvádí starosta Nové Pece Martin Hrbek. „V obci fungovala řada různých sdružení a spolků, mysliveckým a hasičským počínaje, Červeným křížem konče. A do toho ještě kroužky pro děti a mládež. Hojně se tady sportovalo, a to nemluvím jen o fotbalových zápasech nebo lyžařských závodech. Obec byla centrem společenských setkání, akce tady bývaly i několikrát do měsíce – a pokaždé s hojnou účastí.“


Starosta přiznává, že největšími viníky novopecké kulturní pasivity jsou dva důvody: obec tvoří padesát procent seniorů, a pak není moc kde akce pořádat. Hotel, který byl kulturními akcemi proslulý, dokonce zde fungovalo i kino a plesy, má již takzvaně odžito, je určen k demolici. Jediný prostor, kde se dají akce pořádat, je restaurace wellness hotelu Marlin, ale na větší akce jako jsou například koncerty nebo plesy to bohužel nestačí. „Přitom je tak důležité, aby se lidé setkávali, mluvili mezi sebou, bavili se…“, míní starosta, který přišel s myšlenkou pravidelných kulturních besed s písničkami. Ve spojení s bývalou novopeckou rodačkoupracující v oblasti kultury zvou do malebné obce zpěváky a herce. Jako první hostovala Petra Černocká s manželem Jiřím Pracným, podruhé obyvatele Nové Pece bavili a roztančili manželé Petra a Marcel Zmožkovi. Nejen ti, kteří na akci přišli, ale i starosta byl spokojený. „Samozřejmě mě těší, když vidím, že jsou lidé ze vsi veselí, že si zazpívají, někteří i zatančí a mezi písničkami si povídají. Rád jsem viděl i to, že skoro všichni zůstali i několik dalších hodin po produkci a debatovali se svými sousedy, s lidmi z obce. Besedy tímto plní svůj účel.“
V období turistické sezóny se budou muset akce přesunout do školní tělocvičny, protože Nová Pec a okolí je velmi navštěvované turisty nejen z České republiky, ale i okolních zemí. Prostor restaurace tedy bývá permanentně obsazený. Starosta ale věří, že i v tělocvičně vytvoří takové podmínky, aby se lidé, kteří dorazí na příští besedu, cítili skvěle a bavili se. Jako hosta obyvatelé Nové Pece vybrali herce Jiřího Krampola a s ním přijede i herečka Kateřina Bláhová. Aby obyvatelé nepřišli o tradiční hudební stránku besed, pozvání přijal také velmi talentovaný hudebník a zpěvák holandského původu Jeroen Smit, který už dvacet let žije na Lipensku. „Na tuhle kompilaci se moc těším a věřím, že tělocvična bude, jak se říká, praskat ve švech“, uzavírá starosta Nové Pece Martin Hrbek.


Tipy pro turisty
Nová Pec byla založena jako dřevařská osada v 17. století (první zprávy pocházejí z roku 1686) a patřila tehdy k českokrumlovskému panství. V období po 2. světové válce byla téměř vysídlena. Dnes je střediskem letní rekreace. Šumavskou architekturu připomínají renovované původní vesnické chalupy s typickou zvoničkou na střeše. Dá se podniknout řada výletů do okolí: k Plešnému jezero, ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a na Medvědí stezku. Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou Šumavy, byla vyznačena v roce 1967. Její trasa vede mezi železničními stanicemi Ovesná (asi 3 km od Nové Pece) a Černý Kříž. Je dlouhá 14 km. K největším zajímavostem stezky patří Medvědí kámen (Bärenstein)- žulový kámen na památku posledního šumavského medvěda, který byl v těchto místech zastřelen 14. 11. 1856. Schwarzenberský kanál byl vystavěn ve dvou etapách v letech 1789 až 1822 podle projektu inženýra Josefa Rosenauera (1735–1804), propojuje úmoří Severního a Černého moře. Je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Celková délka kanálu činí 44 km, přičemž v blízkosti osady Jelení vede tunelem dlouhým asi 400 m. Kanál sloužil k plavení dříví od roku1793 do roku 1962, tedy téměř 170 let.
Jaromír a Věra Hamplovi Foto a Zdroj: Helena Váňová Production, Wikipedie