Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Velký pátek je pro křesťany den smutku

velky patek

Na Velký pátek si budeme připomínat ukřižování Ježíše Krista. Pro křesťany je to den smutku. Lidové pověry spojují tento den s velmi silnými magickými silami, kterými se otevírají poklady. Nesmí se však prát prádlo. Ani hýbat zemí. Pokud jste tedy plánovali o svém volnu práce na zahradě, měli byste to možná trochu přehodnotit. Mezi další zvyky a tradice patří tzv. pašijové nitě. Pár stehů takové nitě na oblečení mělo při jeho nošení zajistit ochranu před zlými duchy a uhranutím. Košile ušitá z pašijových nití měla dokonce moc chránit před bleskem.

Křesťané by se v tento významný den měli také vyhnout konzumaci masa a jíst do syta jen jednou za den. 

Velký pátek připomíná utrpení Ježíše Krista, jeho cestu na vrch Golgota, ukřižování a také jeho pohřeb.           O Ježíšově osudu rozhodl Pilát Pontský, který byl římským prefektem.

Kristus dostal na hlavu trnovou korunu a kříž si musel sám odnést na Golgotu. Odtud pochází i Křížová cesta, která je upomínkou na část Ježíšovy popravy. Křížová cesta má 14 zastavení, která připomínají jednotlivé události během nesení kříže. Na konci své cesty byl Ježíš ukřižován – přibit hřeby a přivázán provazy ke kříži. Po smrti byl uložen do hrobu. Z kříže sundali Ježíše jeho blízcí, zavinuli jej do plátna a vložili do skalního hrobu. Hrobku poté zavalili kamenem.

Výzdoba kostelů je v tento den chudá: oltář je bez květin a svící. Koná se obřad uctívání kříže, který má vyjadřovat hluboký smutek nad smrtí Krista. Začíná se v naprostém tichu, varhany nehrají a místo mše se čtou pašije, věřící se kají a kněží odříkávají modlitbu vleže čelem k zemi, aby vyjádřili nejhlubší vděk a pokoru.

Magická moc

K Velkému pátku se váže i řada pohanských zvyků, podle našich předků se v tento den děly zázraky. Otevírali se hory a vydávali své poklady. Místo, kde se poklad ukrývá, prý prozrazují různá světýlka a mihotavé plamínky, záře probleskující skalními štěrbinami či dokonce zlaté kapradí. Blaničtí rytíři mají podle pověry naopak na Velký pátek z hory volnou cestu ven a vycházejí zkontrolovat český lid.

Zdroj: https://www.ceskevelikonoce.cz/velky-patek/

Podobné příspěvky

Češi letos budou na vánočních dárcích šetřit, i tak za ně doslova vyplýtvají zhruba 10 miliard korun

Afri

Otec genetiky bude mít svůj otisk

Afri

Nejoblíbenější kola Festka v roce 2020 mezi fanoušky značky na Instagramu

Afri