Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Z Prahy až na červený koberec do Karlových Varů

Karlovy Vary-Festka

Společnost FESTKA, český výrobce špičkových karbonových silničních kol, letos již poosmé uspořádala každoroční cyklojízdu z Prahy do Karlových Varů při příležitosti zahájení Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, která oslavuje a vzdává symbolický hold jedinečné atmosféře klasického cyklistického závodu s nejdelší tradicí v České republice a také dvěma filmovým velikánům a nadšeným cyklistům Miloši Formanovi a Theodoru Pištěkovi.

FESTKA oslavila každoroční cyklojízdou fanoušky cyklistiky, tradici a filmové velikány Formana s Pištěkem

Co má karlovarský filmový festival nebo Karlovy Vary společného s cyklistikou? Pro nezasvěceného čtenáře více, než by mohl čekat. Karlovy Vary totiž byly již od roku 1921 místem, kde obracel nejstarší, nejdelší a nejtěžší český cyklistický závod Praha-Karlovy Vary-Praha, který se dočkal do roku 2010, kdy se jel dosud naposledy, celkem šedesáti pěti ročníků.

Festku však k této 155 km dlouhé výzvě inspirovala ještě jedna událost, která zahrnuje nejenom Karlovy Vary a cyklistiku, ale právě i film. Na zahájení prvního posametového ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech totiž přijeli na kolech režisér Miloš Forman a malíř a autor proslulých filmových kostýmů Theodor Pištěk, oba nadšení cyklisté a častí spolujezdci. Forman jel celou cestu z Paříže, zatímco Pištěk se k němu připojil u Verdunu.

Karlovy VaryLetošní jízdy, jejíž trasa vedla z Prahy po méně frekventovaných silnicích přes Lidice, Petrohrad, Valeč a Doupovské hory, se zúčastnilo na čtyři desítky cyklistů, a to nejen na kolech FESTKA, ale i mnohých dalších značek. Účastníci této cyklojízdy reprezentují různé obory lidských činností – od skalních Festkařů přes lidi z byznysu a médií, až po bývalé profesionální cyklisty.

Zlatým hřebem tohoto cyklistického podniku je chvíle slávy a společná fotografie na červeném koberci před hotelem Thermal. Ačkoli početný dav diváků čeká na příjezd filmových hvězd a hostů z řad známých osobností, unaveným, zaprášeným, zpoceným, a někdy i zmoklým cyklistům nadšeně tleská, jako by mezi ně patřili i oni.

Praha – Karlovy Vary – Praha – nejstarší a nejdelší česká klasika. Poprvé byla odstartována v roce 1921. Vyhrál Josef Proda-Procházka z pořádající Sparty. Zatím naposledy si na trati dlouhé zhruba 260 km, tradičně na závěr sezóny, mohli závodníci změřit síly v roce 2010.

Jaké to asi bylo na trati v roce 1946 nejlépe ilustruje historka ze Zlaté knihy cyklistiky. Startovali dva tehdy nejslavnější francouzští amatéři Baltin a Bergamasci. První vzdal krátce za obrátkou, druhý při zpáteční cestě na bufetu ve Slaném mrskl kolem o chodník a křičel: „Dál už nejedu, vy jste se všichni zbláznili. Něco tak těžkého není vůbec pro amatéry. Je to trať, jakou u nás jezdí jen profesionálové.“ Nakonec závod přecejen dokončil. Byl patnáctý, ale od vítěze jej dělilo 48 minut. Když doma Bergamasci novinářům vyprávěl své zážitky, nikdo mu nechtěl věřit a v tisku se objevil ironický článek o tom, že natolik podlehl únavě, že si nic nepamatuje, protože 262 km nemůže žádný amatér světa v závodě ujet.

 O společnosti Festka 

koloSpolečnost Festka sídlí v Praze, kde od roku 2010 vyrábí špičková karbonová kola na zakázku. Mezi své klienty počítá mnoho zajímavých lidí – od hollywoodských celebrit po lidi z velkého byznysu, ale i ty, kteří cyklistiku objevili až v pozdějším věku jako svou oblíbenou formu pohybu a chtějí (a mohou si dovolit) jezdit na výjimečném kole. Festka je známá svou spoluprací se špičkovými institucemi, jako je Evropská kosmická agentura (ESA) nebo České vysoké učení technické. Firmu založil bývalý profesionální cyklista Michael Moureček a jeho přítel, podnikatel Ondřej Novotný. Vizuální identitu Festky má od počátku na starosti Tomáš Hnida. Až 90 % produkce firmy jde na export, přičemž 80 % vývozu směřuje mimo EU – zejména do Asie (Čína, Thajsko, Jižní Korea, Malajsie, Filipíny) a USA.

www.festka.com

Jakub Víšek

Ondřej Hampl                                                                                     

Podobné příspěvky

ETIKETA DOMÁCÍ aneb jak pečovat o přátelství i vztahy s těmi nejbližšími

Afri

Evropský úspěch: V Zoo Praha se narodili pekari Wagnerovi

Afri

Proměny trojské botanické zahrady

Afri