Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Zatmění Slunce 10. června 2021

zatmeni slunce-Liben

Dnes 10. června kolem poledne zasáhne polostín Měsice i Českou republiku. Vysoko na obloze se tak odehraje částečné zatmění Slunce. Zatmění prstencové b ude možné sledovat v Kanadě, Grónsku nebo na Sibiři. 

Začátek zatmění cca 11:40, střed zatmění 12:40, konec asi 13:40 SELČ

zatmeni slunceVe světě je možné vidět různé druhy zatmění Slunce i několikrát do roka, výjimečnější je úplné zatmění Slunce.

Úkaz začne v Česku po 11:35 středoevropského letního času (SELČ), kdy se silueta Měsíce ve fázi novu „zakousne“ do slunečního disku z horního pravého okraje. Na severozápadě Čech zakryje podle astronoma Petra Horálka největší část slunečního průměru, dále na východ však zatmění začne později a bude menší. 

Pozorovatel v Česku stojící na 50. stupni severní šířky a 15. stupni východní délky uvidí Měsíc pomyslně zanořený 16,8 % hluboko do  kotouče Slunce. Ze samotného povrchu Slunce zmizí necelých 10 %, uvádí Martin Gembec ze serveru Astro.cz.

Zdroj: https://www.astro.cz/

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Zatmění Slunce nad Libeňským zámkem. Právě dnes! Měsíc se zde dotkl slunečního kotouče 10. 6. 2021 v 11:43 SELČ. Maximální fáze zatmění nastala ve 12:39.

Foceno ve 12:40 z nádvoří Libeňského zámku, clona 22, čas 1/4000, korekce -5.0, ohnisková vzdálenost 200 mm (foto: Vl. Slabý).

Šalek Martin, Mgr.

 

Podobné příspěvky

Z některých výkonů jsem úplně hotovej

Afri

Vánoční výstava ovoce tentokrát u vás doma

Afri

Dárek, který má smysl a lze pořídit na poslední chvíli

Afri