Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Zeleným čtvrtkem začíná vrchol Velikonoc

posledni vecere

Na Zelený čtvrtek se připomínají dvě hlavní události Ježíšova večeře na rozloučenou (“poslední večeře”), při níž myje apoštolům nohy, ustanovuje eucharistii a zároveň je zrazen od Jidáše a Ježíšova modlitba v Getsemanské zahradě a jeho zajetí

Každému z nás chce Ježíš mýt nohy”

 

Název Zelený čtvrtek vznikl nejspíše přesmyčkou původního německého názvu Greindonnerstag (lkavý čtvrtek) na Gründonnerstag (Zelený čtvrtek). Zvyk jíst špenát na Zelený čtvrtek je lidovým zvykem, který s duchovním obsahem Velikonoc nesouvisí.

umyvani-nohou-j-131-17
Zdroj: https://dokumen.tips/documents/umyvani-nohou-j-131-17
TIP NA POLÉVKU

Cuketová polévka s rukolou a ředkvičkami

Osvěžující cuketový krém podávejte teplý nebo studený, příjemnou pikantnost mu dodají rukola, ředkvičky a domácí petrželový olej. Svěže zelené barvy dosáhnete krátkým povařením cukety se slupkou.

4 porce / příprava 45 minut

Polévka

2 šalotky nebo 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 střední brambora, 2 lžíce olivového oleje, 1 snítka tymiánu

½ lžičky kuliček černého pepře, 2 kuličky nového koření, 100 ml suchého bílého vína, 2 cukety (500 g)

1 l zeleninového vývaru, 100 ml smetany ke šlehání, 1 svazek ředkviček, 2 hrsti rukoly, sůl

Olej

1 hrst hladkolisté petržele, 8 lžic extra panenského olivového oleje

Šalotku, nebo cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Bramboru oloupejte a nakrájejte na kostičky. V hrnci rozehřejte olej, vsypte šalotku nebo cibuli, opékejte ji 2 minuty, přidejte česnek, brambory, tymián, pepř a nové koření, restujte na středním stupni 1 minutu a zalijte vínem. Ztlumte teplotu a nechte víno vyvařit. Cuketu nakrájejte na kostičky (i se slupkou). Zalijte zeleninu vývarem a zvyšte teplotu, jakmile polévka začne vřít, vsypte cuketu a vařte ji 5 minut doměkka. Přidejte smetanu, povařte ji 2 minuty a rozmixujte polévku na hladký krém. Osolte jej dle chuti. Ředkvičky očistěte a nakrájejte na tenké plátky. Rukolu omyjte a vytřepte z ní přebytečnou vodu. Petrželku rozmixujte s olejem dohladka. Polévku ozdobte ředkvičkami a rukolou a zakápněte petrželovým olejem.

Zdroj receptu: Vinná kuchařka – VÍNO ve sklence a na talíři, autor: Kristina Šemberová

 

Podobné příspěvky

Nejčastější triky energošmejdů v době nouzového stavu

Afri

SHELL PŘEDSTAVUJE SHELL CAFÉ

Afri

Žluté lázně se oblečou do oranžové a oslaví Halloween

Afri