Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kaleidoskop

Zlověstný pražský orloj. Předpověděl epidemii koronaviru?

Zatím naposledy se jeho hodinový stroj zastavil 8. ledna 2017 v 9 hodin, aby celý orloj v rámci rekonstrukce Staroměstské radnice podstoupil rozsáhlou rekonstrukci. Jejím cílem bylo navrátit mu původní středověkou podobu, i když později se ukázalo, že vůbec není jisté, jak orloj tehdy vlastně vypadal.

Pitoreskní detail výzdoby orloje

Dvířka, pohon a astronomická deska

Aniž bychom zacházeli do přílišných odborných detailů, došlo především k výměně pohonu orloje a elektromotor z roku 1948 nahradily dobové válce s navíjejícími se konopnými lany. Také nepůvodní plechová dvířka okének, v nichž se objevují apoštolové, byla nahrazena dvířky se skleněnou vitráží, jak tomu bylo dříve. Obě tyto změny odborná veřejnost přijala, ostře se ale ozvala proti té třetí, jinému pojetí astronomické desky.  Zrekonstruovaný orloj byl v každém případě opět uveden do chodu ke 100. výročí vzniku samostatného čs. státu, 28. října 2018 v 18 hod. I když se to neobešlo bez problémů. Řetěz otevírající okénka apoštolů se zasekl a apoštolové se tehdy museli posunovat ručně. Bylo to snad první varování?

Oprava v květnu 2019

Cílem tohoto zásahu bylo přemalovat již opravenou astronomickou desku a napravit tak nedopatření, k nimž došlo předchozího roku. Tato oprava trvala jen několik dní a orloj během ní zřejmě také stál.  Z těchto dvou dat, ukončení předchozí opravy 28. října roku 2018 a opravy v květnu v roce 2019, lze usoudit, že orloje a následné epidemie COVID-19 se týká i další pověst.

Jenom astronomické hodiny nebo i věštec zla?

Podle ní každý rok k orloji přichází všech sedmadvacet popravených českých pánů a chvíli sledují, zda jde správně. Děje se tak ve výroční den jejich popravy, tj. 21. června, anebo, podle jiné varianty, o novoroční půlnoci. Tentokrát ani v jednom případě, tedy 21. 6. 2018 ani 1. 1. 2019, orloj v pořádku nebyl. A to znamená, že přicházejí zlé časy na potomky popravených českých pánů, tedy na nás.

Nenechaly na sebe čekat dlouho. První případ onemocnění COVID-19 u nás, přesněji rovnou tři případy, byl zaznamenán 1. března 2020. Opravdu jen náhoda?

Hanušova kletba

Mělo by tedy být v našem zájmu udržovat orloj pokud možno v pořádku, ale je tu ještě jeden problém. Mistr Hanuš, stavitel orloje, podle pověsti proklel každého, kdo by se kdy pokusil orloj opravit.  Doufejme tedy raději v to, že nyní nově opravený orloj vydrží v chodu co možná nejdéle…

Text a foto: Jitka Lenková

 

 

 

 

 

 

Podobné příspěvky

Česká marketingová společnost vyhlásila Marketéra roku 2021

Šebík

Dvacáté narozeniny oslavila organizace Helppes

Afri

STŘÍPKY Z DĚJIN ZÁBAVNÍHO UMĚNÍ

Afri