Jako malé dítě jsem si často kladla otázku: Jaký bude svět za padesát let?
Jak mám prosím definovat pocit ženy, když jsem se jako “žena” nenarodila? A jak to mám navíc vysvětlovat celé společnosti, která je, tedy alespoň věřím, prozatím stále většinová? To nelze! Musela bych lhát a to prosím nechci. Věděla jsem jen, že “něco” není v pořádku. Po pravdě, a po tak dlouhé době mé změny, by bylo dobré, se k “odehraným songům” již nevracet. Ponechat je coby tajemství lékařských chorobopisů archivovaných ve sklepení pražského sexuologického ústavu. Mohou časem podlehnout skartaci, nebo si na nich myši pochutnají, nevím, co vím, že jsem, jsem tady a jsem za to ráda. Toliko k dávné historii mého života.
Čas utekl jako voda a já se dočkala – 18 let v “novém” těle.
Pracuji, jsem tramvajačkou pražského dopravního podniku. Miluji ranní rozbřesky, vznášející se mlhy nad Vltavou při linkách vedoucí po nábřeží, pohledem na majestátní Pražský hrad a vůni kávy v kabině
tramvaje. Každá naše tramvajová linka má své kouzlo a příběh. Snad jen, pokud projíždím kolem Vojenské nemocnice ve Střešovicích, zavzpomínám s jistou nostalgií na dobu, ač zdravá fyzicky, kdy jsem se marně pokoušela o vstup do Armády ČR. Také již dávno uzavřená kapitola. Zbyly jen vzpomínky a staré fotografie z doby totalitní, kdy většina mladých mužů vyslechla onen “ortel” SCHOPEN – ODVEDEN. I já byla mezi nimi. Příběhy poté, psal život sám. Dodnes na ně s kamarády spolubojovníky při posezeních vzpomínáme.
Řeč je o problematice zvané Transsexualita – porucha pohlavní identity. Problematika, která se mě osobně týkala a já jí zdárně vyřešila. Asi bych se k tomu již nevracela, nebýt poslední doby jistých rozepří v podobě aktivistických skupin s mojí maličkostí. Tyto skupiny a za všechny budu jmenovat jednu organizaci s názvem Trans*parent, vytváří jakýsi moderní obraz doby a v tomto duchu se pokouší nasměrovat své aktivity. Pojem Transgender, který je majoritním u aktivistů je odborných označením u lidí, jejichž genderová identita není v souladu s pohlavím, které jim bylo určeno při narození. K tomuto pojmu se pak nabalují další, je toho široká škála ale odborný výklad nechám na odbornících z oblasti sexuologie. Já vám mohu jen sdělit základní rozdíl. Transsexualita – která je právě mylně poslední dobou zaměňována za výše uvedené, je stav nesouladu mezi psychickým a anatomickým pohlavím. Projevuje se obvykle neztotožněním člověka s biologickým pohlavím a touhou být opačného pohlaví, mít jeho tělesné znaky a projevy.
V čem je tedy problém ?
Rozpoltí to nic nechápající společnost ještě vice. A co více, děje – li se tak za podpory politických stran, která si tím zajišťuje ještě větší pozornost, než by jim byla v jiném případě věnována. Já to tak vnímám.
Vykašlat se na tohle všechno. Zabalit bágl, zaletět si na druhý konec světa. S kamerou. Mým koníčkem a láskou současnou je tvorba videí ze zážitků, které prezentuji pro pobavení své i svých sledovatelů na YouTube kanálu Jarka Broki. To je moje smysluplná zábava. Už se těším, až zase někam vyrazím.
A proč se tedy zaobírám nějakým řešením aktivistů?
Víte, zažila jsem to sama, vím co vše obnáší, jak těžké je pro některé řešení otázky přeměny. Osobně bych si nepřála podstupovat něco takového v současném chaosu. To chce opravdu silné nervy, pomoc rodiny, přátel, kamarádů. Jsem vůči lidem, které to čeká a mají před sebou cestu dlouhou a někdy pořádně trnitou, empatická. Držím jim palce ať vše zvládnou. Já mohu udělat jen jedno. Nedopustit, aby se v rámci vytváření módních trendů dehonestoval pojem Transsexualita – porucha pohlavní identity.
Občas vzpomínkou zabrousím do dětských let a opět si kladu otázku, jak bude svět vypadat za dalších padesát let, až tady nebudu.
Jaroslava Brokešová