Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Komentáře Volby 2016

Odpor proti ANO je chyba; říká politolog Petr Pravda

Petr PravdaHnutí ANO dosáhlo jasného vítězství v krajských volbách, vděčí za to  především schopnosti ministra financí oslovit voliče. Naopak o triumf tohoto hnutí se příliš nezasloužili lídři kandidátek v jednotlivých krajích. Dobře je to vidět na malém množství preferenčních hlasů, které dostali od voličů. Jsou dokonce kraje, kde ANO dokázalo s přehledem zvítězit, ale lídr kandidátky dostal výrazně méně preferenčních hlasů než vedoucí kandidáti ve volbách poražených stran. Příkladem je Plzeňský kraj, kde ANO zvítězilo s 21,52 procenty. Lídr kandidátky však získal jen 1 922 preferenčních hlasů, což je méně než 2 703 preferenčních hlasů pro vedoucího může kandidátky druhé ČSSD Josefa Bernarda a dokonce více než dvakrát méně než 4 355 přednostních hlasů pro lídra třetí ODS Martina Baxu.

Standartní politické strany by neměly tvořit programově nesourodé koalice proti hnutí ANO.

Je tak pro politické soupeře hnutí ANO velkou otázkou, jak ho porazit ve volbách do Poslanecké sněmovny, když tuto stranu povede v tomto volebním klání osobně Andrej Babiš. Cesta k tomu rozhodně nepovede skládáním širokých a programově nesourodých koalic v krajích proti vítěznému ANO. Bude to totiž nahrávat tvrzení současného ministra financí, že ostatním stranám jde především o moc a výhody z ní plynoucí. Lepším řešením je dát příležitost kandidátům ANO, aby ukázali, zda dokáží naplnit své sliby z předvolební kampaně.

Krajské volby však nebyly jen o trumfu Andreje Babiše, ale také zazářilo několik ve svém regionu oblíbených osobností. Jednou z nich je výrazný jihočeský hejtman Jiří Zimola, který je jediným členem sociální demokracie, který dokázal dovést svojí stranu k vítězství v letošních krajských volbách. Na Vysočině totiž kandidátku ČSSD vedl nestraník Jiří Běhounek. Jednou z předností Jiřího Zimuly je, že po vítězných volbách pravidelně oslovuje s nabídkou ke spolupráci druhou nejúspěšnější stranu. Tím respektuje přání voličů a zároveň si může ohlídat v koalici svoje největší soupeře. Nyní je velkou otázkou, zda úspěšný regionální politik bude chtít zamířit do užšího vedení své strany, která v těchto volbách dosáhla špatného volebního výsledku.

Nelze zapomenout ani na návrat Jiřího Čunka na politické výsluní a jasné vítězství hejtmana Martina Půty v Libereckém kraji. Krajské volby tak lze shrnout tím, že ANO bylo ve volbách nejsilnější díky vysoké popularitě svého předsedy, ale ve svých regionech populární a zakořeněné osobnosti dokázali tuto stranu porazit. Bylo to díky spokojenosti občanů s jejich prací pro místní region. Naopak neuspěla TOP 09 s osobními útoky na současného ministra financí. Ukazuje se tak, že pokud ho chtějí standartní politické strany porazit v blížících se volbách do Poslanecké sněmovny, pak by se měly věnovat konkrétní každodenní práci pro své spoluobčany a nikoliv vést proti němu vyhraněné osobní útoky.

Petr Pravda

Podobné příspěvky

Návrh Evropské komise nezakazuje topení zemním plynem od roku 2040

Redakce

O kombajnistovi, magorovi a Frau Merkel; rozcestník Pavla Trauba

Redakce

„Budeme hodní“; Rozcestník Pavla Trauba

Redakce