Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Komentáře

Sýkora nebo vrabec? Česko sčítá ptáky na krmítkách

Sýkorky

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách pořádalo o víkendu 10.–12. ledna 2020  Česká společnost ornitologická.

Lidé jednu hodinu pozorovali a sčítali ptáky a zadávali údaje na webovou stránku ptacihodinka.birdlife.cz. Program Ptačí hodinka je určený pro širokou veřejnost a ornitologové díky velkému množství dat získají důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují.

Nasypat do krmítka, připravit  psací potřeby a pak už jen 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Takový byl program druhého lednového víkendu mnoha českých domácností.  „Do sčítání ptáků na krmítku se může zapojit úplně každý bez předchozích zkušenosti s ornitologií. Kdo si není jistý, že dokáže poznat nejběžnější druhy ptáků, pomohou mu naše materiály nebo pomocný určovací arch s vyobrazením druhů,“ říká koordinátorka sčítání ptáků na krmítkách Dita Hořáková z České společnosti ornitologické.

Sčitatelé našli na webové stránce ptacihodinka.birdlife.cz přehled nejčastějších návštěvníků krmítek a tipy, jak je správně přikrmovat. „Mnoho druhů lze přilákat na slunečnicová semena. Ptáci si oblíbili i vlašské ořechy nebo lojové koule. Ty ale doporučujeme bez sítěk. Jde o zbytečné plasty, které často ještě na jaře vidíme viset v parcích a zahradách. Když spadnou, mohou je kvůli lákavé vůni pozřít psi, kterým pak způsobují vážné problémy,“ upozorňuje Hořáková.

Průběžný stav sčítání je k dispozici na webu ptacihodinka.birdlife.cz. Lidé mají čas k vložení výsledků online do 17. ledna. Ti, kdo nemají možnost elektronického odeslání, mohou výsledky poslat poštou pomocí sčítacího formuláře. „Odhadujeme, že konečné výsledky sčítání budeme mít v únoru. Po samotném sčítání ještě nějakou dobu trvá, než přijdou poštou všechna pozorování z papírových formulářů a my je přepíšeme do databáze. Pak teprve jsou data kompletní a my je můžeme dál odborně zpracovávat,“ vysvětluje koordinátorka občanské vědy v České společnosti ornitologické Alena Skálová.

Loni se do sčítání zapojilo 14 tisíc sčitatelů, kteří pozorovali přes čtvrt milionu ptáků. „Nejčastějším hostem krmítek byla sýkora koňadra, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. S odstupem za ní byli v největších počtech pozorováni vrabci polní a vrabci domácí,[1]“ připomíná Skálová.

Sčítání bylo určené jak pro jednotlivce, tak i pro školní kolektivy, které mohli využít páteční termín. Metodika sčítání je stejná jako v prvním ročníku. „U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku. V úvahu přitom bereme všechny ptáky, které během své hodinky spatříme. Nejen ty, kteří přistanou přímo na krmítku,“ vysvětluje Hořáková.

Druhý ročník sčítání ptáků na krmítkách: 10.–12. ledna 2020

Kontakty pro další informace:

Dita Hořáková, koordinátorka Ptačí hodinky, horakova@birdlife.cz,

Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy, skalova@birdlife.cz,

Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, verm@birdlife.cz,

Věra Sychrová, správa sociálních sítí, poskytování videí a fotografií, sychrova@birdlife.cz,

Druhý ročník celorepublikového sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka opět vzbudil u veřejnosti velký zájem. Podle průběžných výsledků se zapojilo více než 14 tisíc sčitatelů. Česká společnost ornitologická získá díky spolupráci dobrovolníků důležité údaje o ptácích, kteří u nás zimují. Lidé mají čas na poslání svých pozorování do 17. ledna.

Už nyní jsou k dispozici průběžné výsledky. „Aktuální počet (12. ledna v 19:00) odevzdaných  sčítání je 10 268 od 14 294 účastníků. Loni touto dobou to bylo 7 540 sčítání od 10 181 účastníků,” komentuje průběžný stav koordinátorka občanské vědy České společnosti ornitologické Alena Skálová.

Průběžné výsledky zde: https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-tabulka/

Za spolupráci děkujeme našim firemním partnerům:

Plastia je česká rodinná firma z Vysočiny, která už přes 25 let vyrábí poctivé samozavlažovací i klasické truhlíky, květináče, vermikompostéry a další zahradnické potřeby pro exteriér i interiér. V sortimentu naleznete i designová krmítka z trvanlivého plastu, která jsou lehká a dobře se udržují.

Zelenadomacnost.com – česká rodinná firma, zaměřená na vývoj a prodej výrobků na pomoc ptákům a zvířatům na zahradě, fasádě, balkonu či jen okenním parapetu. V jejich internetovém obchodě najdete nejrůznější druhy krmítek i kvalitních krmiv bez palmového oleje, zato se sušenými bobulemi, hmyzem a dalšími ptačími dobrotami.

PRO-BIO, obchodní společnost s r. o. je první český výrobce a významný dodavatel širokého sortimentu kvalitních biopotravin. Podporuje a rozvíjí ekologické zemědělství, svou činností přispívá k zachování zdravé planety. Pochutnejte si na jejich výborných produktech, vyrobených šetrně k přírodě.

Česká společnost ornitologická

 

Podobné příspěvky

Praha Olympijská; rozcestník Pavla Trauba

Redakce

Lidé utrácejí za nákupy víc a vrhli se na zahrádkaření

Redakce

Narcisté nedělají kompromisy

Redakce