Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Události Zajímavosti

Adolf Hitler si přál zbourat Petřínskou rozhlednu. Nelíbila se mu.

Perex - Petrinska rozhlednaV roce 1889 byli zakladatelé Klubu českých turistů Vratislav Pasovský a Dr.Vilém Kurz, po svém výletu na světovou výstavu v Paříži, natolik uchváceni ze slavné Eiffelovy věže, že se rozhodli pro výstavbu její zmenšené kopie v Praze. Založili Družstvo pro výstavbu Petřínské rozhledny, posléze do něj vložili první peníze a od magistrátu získali pozemek na pražském vrchu Petříně. V roce 1890 byla provedena projektová příprava. Stavba rozhledny byla zahájena v březnu roku 1891 podle návrhu architekta Vratislava Pasovského.

V lednu roku 1890 seznámil Dr. Kurz se svým unikátním projektem českou veřejnost v článku s názvem „Rozhledna na Petříně, obrázek z blízké budoucnosti Prahy“. 16. března 1891 byly podle plánů inženýrů Julia Součka a Františka Prášila, zahájeny práce na stavbě rozhledny. Hloubka základů činila 11 metrů, výška ocelové konstrukce vážící 175 tun, byla 63,5 metrů. Jádrem ocelové konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah. Okolo výtahu se jako hadi obtáčejí dvě točitá schodiště s 299 schody. Jedno slouží pro chůzi nahoru, druhé pro chůzi dolů. 20. srpna roku 1891 byla rozhledna slavnostně otevřena u příležitosti Zemské jubilejní výstavy v Praze.

5. července 1938 došlo ve výtahové kabině k elektrickému zkratu a na vrcholu rozhledny následně vypukl požár. Sto návštěvníků rozhledny bylo evakuováno. Jeho hašení bylo vzhledem k výšce rozhledny velmi komplikované, ale zhruba půl hodině se hasičům požár dřevěné konstrukce pod oplechovanou střechou, podařilo dostat pod kontrolu. Do poloviny srpna 1938 byla rozhledna opravena a znovuzpřístupněna veřejnosti. Při své návštěvě okupované Prahy, která proběhla ve dnech 15. až 16. března 1939 byl Adolf Hitler ubytován na Pražském Hradě. Hitler, který měl obrovskou zálibu v architektuře se 16. března kochal pohledem z jihozápadního křídla Pražského Hradu. Nechal si zavolat pozdějšího státního ministra pro Čechy a Moravu, K.H. Franka a vyslovil přání, aby byla Petřínská rozhledna zbourána, jelikož mu prý kazí celkový dojem z pohledu. Hitlerovo přání naštěstí nebylo splněno.

1. května 1953 byl na rozhledně umístěn televizní vysílač. Došlo ke zrušení výtahu a jeho tubus následně vyplnily kabely a napáječe. Kabina v prvním patře byla využita pro potřeby spojů, do jejiž správy byla celá věž předána. Z vrcholu věže byla odstraněna královská koruna. Místo ní byla na vrchol instalována televizní anténa a později anténní nástavec tubusu. V druhé polovině 20 století byly na vrchol umístěny ještě další antény pro rozhlasové a televizní vysílání. Od září roku 1979 byla rozhledna z důvodu špatného technického stavu, uzavřena pro veřejnost. K otevření došlo po nejnutnějších opravách až v květnu 1991, kdy Petřínská rozhledna slavila 100 let od svého vzniku. Roku 1992 bylo z rozhledny ukončeno televizní vysílání a zůstaly zde pouze rozhlasové vysílače. V roce 1998 byla správa rozhledny předána Pražské informační službě a o rok později začala generální rekonstrukce rozhledny. K opětovnému otevření rozhledny pro veřejnost došlo 24. března 2002. Po odstranění televizního vysílače byl tubus výtahu uvolněn a zrekonstruován. Nový výtah s kapacitou šesti osob, vyvezl nahoru první návštěvníky v roce 2001. Ve výšce dvaceti metrů vznikl místo dřívějšího obedněného balkonu, též ochoz přístupný i turistům na invalidním vozíku. V suterénu rozhledny je umístěno několik panelů mapujících historii historii rozhledny. Historické fotografie rozhledny jsou k nalezení v kruhové vstupní hale. V srpnu roku 2009 převzala správu Petřínské rozhledny od Pražské informační služby, společnost Mark2 Corporation Czech. 20. ledna loňského roku byla správa Petřínské rozhledny svěřena Muzeu hlavního města Prahy.
Petřínská rozhledna je postavena v nadmořské výšce 324 metrů nad mořem a se svojí výškou 63, 5 metrů se jedná o 5 x menší napodobeninu její slavnější sestřičky – Eiffelovy věže v Paříži.

 

 

Text/ foto:                                                                           Vít Hassan

 

Podobné příspěvky

ZAHRADU WERICHOVY VILY ROZEZNÍ KLASIKA

Afri

Hasiči v Praze 2 vyzkoušeli nový žebřík Magirus AZ 30

Afri

startupové hvězdy roku 2020

Afri