Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Alšova jihočeská galerie vystavuje dílo Michaela Hona a Moniky Žákové

Monika Žáková, z cyklu Měkká logika, bavlna, akryl na plátně, soukr.sbírka

 

Alšova jihočeská galerie připravila pro své návštěvníky v prostorách Wortnerova domu v Českých Budějovicích výstavu mladého autora Michaela Hona nazvanou Výstava obrazů.

 

Z expoziceZ expoziceMichael Hon pochází z Českých Budějovic a do svého rodiště se vrátil po studiu na brněnských výtvarných školách. Studium absolvoval v Brně na Fakultě výtvarných umění VUT, v ateliéru Malba 3 Petra Kvíčaly a na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity, obor Výtvarná výchova a vizuální tvorba pod vedením Petra Kamenického. Michael Hon patří k mladé generaci malířů věnující se především minimalistické abstrakci. Při koncipování obrazu si často ukládá předem jasně definovaná omezení týkající se výběru a skladby barev a podkladů na které jsou nanášeny. Stěžejním prvkem jeho děl je jednoduchý tah malířského štětce obvykle v monochromní barevné realizaci s důrazem na jemné strukturální prokreslení. Obraz nevnímá jen jako plošné médium, ale posouvá jej do objektové roviny. Pro tvorbu Michaela Hona je důležité dopadající světlo, které dále ovlivňuje intenzitu barev, materiálovou subtilnost i celkové estetické vyznění. Umělcovo experimentování a hledání přináší další posun ve vnímání malby jako tradičního závěsného díla.

Z expoziceZ expozice„Honova tvorba je symbiózou promyšleného konceptu a perfektního ovládnutí malířského řemesla“, představuje autora kurátorka výstavy Dita Pfeferová. Již od studia se Michael Hon věnuje především zkoumání malby jako média a možnostem závěsného obrazu. K zamyšlení nad podstatou malby, obrazu i jeho instalace v prostoru odkazuje zdánlivě banální název výstavy. „Minimalistické vzezření děl a jejich instalace do prostor Wortnerova domu se bude vztahovat především k divákovi. Ten se mezi abstraktními barevnými plochami stane součástí instalace i prostředkem k výkladu jednotlivých maleb, charakter vystavených obrazů se proměňuje v závislosti na jejich instalaci a okolní architektuře“, vysvětluje záměr Dita Pfeferová.

Výstavu můžete zhlédnout do 28. 5. 2023

 

 

Druhou výstavu připravila AJG ve výstavních prostrách AJG v Zámecké jízdárně v Hluboké nad Vltavou. Návštěvníkům se představuje umělkyně Monika Žáková výstavou nazvanou Více světla.

 

Monika Žáková, Nulová gravitace, unikátní sádrový odlitek na desce, 2020
Monika Žáková, Nulová gravitace, unikátní sádrový odlitek na desce, 2020
Monika Žáková, Nulová gravitace, unikátní sádrový odlitek na desce, 2020
Monika Žáková, Nulová gravitace, unikátní sádrový odlitek na desce, 2020

Monika Žáková promovala v roce 2012 na Akademii výtvarného umění v Praze v ateliéru Jiřího Sopka. V roce 2011 absolvovala studijní pobyt na Hochschule für Bildende Künste Dresden. V roce 2014 se umístila na třetím místě v prestižní Ceně kritiků za mladou malbu, udělované autorům do třiceti let. Již od počátku své tvorby klade důraz na precizní přístup ke zkoumanému tématu. Pracuje koncentrovaně s nebývalým důrazem na cizelaci technického zpracování svých obrazů. Autorka je fascinovaná určitou vrstevnatostí a významovými vazbami, kdy se zabývá vztahem mezi materiály, především v podobě plátna a papíru.

„Více světla znamenalo zvolání po konci tmářství, možnost úniku z časů a prostorů, jež neprospívají naději, otevřenosti a poznání,“ vysvětluje koncept výstavy kurátor Jan Kudrna. Když se tedy vydáme na pomyslnou „cestu za světlem“, v univerzálním slova smyslu, začneme v podání Moniky Žákové sérií Zero Gravity.

Monika Žáková, Oddenek D, akryl na plátně, 2020
Monika Žáková, Oddenek D, akryl na plátně, 2020
Monika Žáková, Oddenek C, akryl na plátně, 2020
Monika Žáková, Oddenek C, akryl na plátně, 2020

Dílo Moniky Žákové se v posledních třech letech dostalo syntézou předchozí koncentrované tvorby do pozice autentické analytické abstrakce. Autorka citlivě pracuje s energií materiálu, jeho fyzickou podstatou a jemnou dynamikou proporce obrazového plánu. „Zásadním elementem její práce je však světlo, které je jistým spolutvůrcem celku“, doplňuje Kudrna. Žáková světlo nechává vstupovat do díla a modelovat jej. Postupně tak funguje jako médium, které není jen pevnou součástí fyzické formy obrazu, ale také jeho obsahovou složkou, filozofickou matérií a určitým měřítkem.

Monika Žáková, Ozvěny fragility, bavlna, akryl na plátně, 2021
Monika Žáková, Ozvěny fragility, bavlna, akryl na plátně, 2021

Výstava bude pro návštěvníky otevřena do 14. 5. 2023.

Program pro návštěvníky najdete na https://www.ajg.cz/vzdelavani.html

 

Foto nad textem: Monika Žáková, z cyklu Měkká logika, bavlna, akryl na plátně, soukr.sbírka

S použitím TZ AJG zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Legendární kapela Smokie nadchla Prahu

Jaroslav Hauer

Jedinečný koncert Al Bano a Romina Power uchvátí Prahu v listopadu, vstupenky jsou v prodeji

Afri

Herec Jan Kanyza načetl tajemné pověsti z hradů a zámků, vychází na audioknize

Afri