Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění Praha

Aukce mistrovských děl, Obecní dům Praha, 23. května 2021

aukce

Obraz Bedřicha Piskače – Dívka v černých šatech z roku 1926 se prodal na aukci European Arts v Obecním domě v Praze za rekordních 15 128 000 Kč, stal se tak nejdražší položkou aukce a zároveň výrazně překonal autorův aukční rekord. Kubisticko – expresionistický malíř. Mezi lety 1917-1924 studoval na AVU. V raném díle byl Bedřich Piskač ovlivněn tvorbou Bohumila Kubišty. Maloval prostý život obyčejných lidí v tehdejší wolkerovské atmosféře a jeho tvorba odkazovala na spolek Devětsil, jehož byl členem. Svým výtvarným stylem kladl důraz na vztah světla a prostoru, často upevněného černou obrysovou linií zesilující naléhavost. V jeho raných dílech je také vidět inspirace francouzskými mistry André Derainem a Paulem Cézannem.

Aukce mistrovských děl, Obecní dům Praha, 23. května 2021

Sběratelé utratili v nedělní aukci v Obecním domě více než 100 milionů Kč a úspěšně se vydražilo 86 % nabízených položek. Nejdražší položkou aukce se stal obraz Bedřicha Piskače – Dívka v černých šatech, který se vydražil za 15 128 000 včetně aukční přirážky. Dalším autorským aukčním rekordem skončil napínavý souboj šesti dražitelů, online a na telefonu, přičemž poslední z nich vydražil impresionisticky laděný obraz od Otakara Lebedy – Z Karlových Varů za 6 450 000 Kč a jedná se tak o nový aukční rekord tohoto autora.

Bedřich Piskač , Dívka v černých šatech (1926)

divka v cernemOlej na plátně, rentoilováno, 85,5 x 63,5 cm, rámováno, signováno vlevo nahoře BPiskač 26, zezadu na blindrámu: tužkou napsáno pí Piskačová, dedikace, tužkou napsáno Bed. Piskač A.K. 121. Nabízené dílo Dívka v černých šatech je úžasnou ukázkou dobové práce malíře, jeho interpretace kuboexpresivních vlivů, které přetavil ve svůj vlastní styl malby. Maleb, které spadají do let před rokem a do roku 1926, je pomálu.

Autor dřívější plátna využíval k novým a novým námětům, a tak je dílo s dívkou upírající pohled přímo na diváka velice vzácné i co se týče celé Piskačovy tvorby. Piskač se v díle snaží uplatnit malířské zkratky, a to jak po stránce perspektivy, tak po stránce barevné palety. Obě tyto složky jsou malířem výtečně vyvážené.

Hlavním rysem vyobrazené dívky jsou její ostré rysy, jenž lze dát do paralely s jednoduchou sochařskou prací oceánských a afrických národů. Její dlouhé a protáhle tělo, spolu s dlouhým labutím krkem vzbuzují vážnost a dodávají dívce na neobyčejné eleganci. Ta upřeně hledí směrem na diváka svýma magickýma očima v duchu Modiglianiho žen. Do pozadí malíř včlenil své oblíbené zátiší.

Více informací na www.europeanarts.cz

Albert Trnka

Výkonný ředitel

European Arts

Podobné příspěvky

OBRAZEM: Na Kampě probíhá tradiční Francouzský trh

Afri

Tatiana Vilhelmová a Viktor Dyk jedou na svatební cestu! Nahradili Šafránkovou s Abrhámem

Jaroslav Hauer

Nová kniha o Karlu Gottovi

Afri