Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly Film Kultura

Bílá na bílé oceněno dokumentárním filmem roku na 24. MFDF Ji.hlava

Film Bila na Bile

Snímek Bílá na bílé uvedený ve světové premiéře na 24. ročníku MFDF Ji.hlava získal cenu za nejlepší dokumentární film roku v sekci Opus Bonum. Druhý celovečerní film Viery Čákanyové představuje vizuálně uchvacující deníkové záznamy z režisérčina pobytu na Antarktidě, kde natáčela její předchozí film FREM. Úvahy nad umělou inteligencí doplňují myšlenky o povaze filmu, umění a smyslu života. Debutový snímek FREM, na nějž nejnovější film tematicky navazuje, vstoupí do české distribuce online uvedením 12. listopadu na streamovacím portálu DAFilms.

Film -Tucnaci

Druhý celovečerní dokument Viery Čákanyové vyhrál sekci Opus Bonum

Vybrané snímky do sekce Opus Bonum jihlavského festivalu každoročně představují nové pozoruhodné dokumenty v mezinárodní nebo světové premiéře. Z deseti uvedených snímků zvolil porotce a významný ázerbajdžánský režisér Hilal Baydarov nejlepším filmem druhý celovečerní film Viery Čákanyové Bílá na bílé. „Za to, že se jedná o velmi upřímné, odvážné a inspirující dílo. Film nám ukazuje, jak těžké a téměř nemožné je natočit film sám o sobě,“ uvedl v oficiálním vyjádření Baydarov, který jak bývá zvykem u této sekce, byl jediným porotcem.

Bílá na bílé formou videodeníku dokumentuje pobyt režisérky na polské antarktické stanici, kde v roce 2017 natáčela film FREM (2019), jehož hlavní postavou byla umělá neuronová síť. Během pobytu vede autorka chatové konverzace s umělou inteligencí, které se dotýkají povahy filmu, umění a smyslu života a odhalují způsob myšlení oproštěný o lidskost a emocionalitu, nutící k hluboké introspekci. Záběry z každodenní rutiny na stanici kontrastují s lyrickými scénami člověkem neposkvrněné antarktické přírody, jež autorka doplňuje svými komentáři a myšlenkami, vyprovokovanými osamělostí ledem pokryté krajiny.

Po filmu FREM na téma umělé inteligence reaguje režisérka v nejnovějším snímku osobnější formou a vznáší směrem k divákům zásadní otázky, které v ní tento extrémní zážitek z natáčení vyvolal. „Ako sa dá myslieť niečo principiálne neľudské? Točím film o umelej inteligencii, ale je to čoraz ťažšie, absurdnejšie. Antarktická krajina funguje ako droga. Chodím v bielej tme a hľadám pocit úľavy? Som hmota s vedomím, ďaleko od termodynamickej rovnováhy. To je jediné, o čom viem podať správu,“ říká režisérka Viera Čákanyová o svém nejnovějším díle.

Předchozí snímek FREM uvedla režisérka ve světové premiéře na loňském festivalu MFDF Ji.hlava a v mezinárodní premiéře potom i na prestižním festivalu Berlinale. Četná festivalová uvedení na mezinárodních světových festivalech doplnila i nedávná Cena Pavla Kouteckého za nejlepší český dokumentární debut. Diváci v Česku mohou snímek FREM zhlédnout online díky streamovacímu portálu DAFilms, kde bude uveden od 12. listopadu ve slavnostní online premiéře.

Bílá na bílé byl natočen ve slovensko-české koprodukci společností Guča (SK) a Marina Films (CZ) za podpory slovenského Audiovizuálního fondu. Do české distribuce se ho chystá uvést rovněž společnost DAFilms. Datum uvedení bude upřesněno.

Nahnuty clovek, Francie, Marie-Violaine Brincard, Olivier DuryJeden rika ne, Cina, Davong ZhangBila plaz, Sebastian Mez, Nemecko

Synopse filmu

V roce 2017 byla režisérka Viera Čákanyová součástí polské antarktické expedice na stanici Henryk Arctowski. Natáčela tam film, v němž byla hlavní postavou umělá inteligence. V průběhu natáčení vznikl spontánní audiovizuální deník, ve kterém vedla rozhovor s umělou neuronovou sítí a zároveň sama se sebou. Zachytila v něm souboj s vlastním tělem a myslí v extrémních podmínkách. Bílá na bílé je pokus o vyjádření zážitku dočasného pozorovatele, který se ocitne v neposkvrněné přírodě – monumentální, krásné a indiferentní zároveň.

Biografie režisérky

reziserka
Viera Čákanyová

Viera Čákanyová (*1980) absolvovala v oboru scenáristiky na VŠMU v Bratislavě a na FAMU na katedře dokumentární tvorby. Její studentské filmy získaly mnohá ocenění nejen na festivalu Famufest (Piraňa (2007) – Nejlepší film Famufestu 2007, Alda (2009) – Nejlepší režie a střih), ale i na zahraničních festivalech. Nejvýznamnější ocenění si režisérka odnesla za svůj film Alda, kdy v roce 2010 získala Cenu kantonu Vaud za nejlepší první nebo druhý film na významném švýcarském festivalu Visions du réel nebo Cenu za nejlepší práci v oblasti dokumentárního filmu pro režiséry a režisérky do 35 let na 27. ročníku německého festivalu dokumentárních filmů v Kasselu. Viera Čákanyová působí mimo jiné jako dramaturgyně a střihačka na dalších nezávislých projektech a natáčí dokumentární filmy pro televize a neziskové organizace. Podílela se na povídkových filmech Gottland (2014) nebo Slovensko 2.0 (2014). Film FREM je jejím celovečerním debutem, který byl uveden na předních mezinárodních festivalech a získal Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší český debutový film roku 2019.

Martin Černý

 

 

Podobné příspěvky

Divadlo Na Fidlovačce oslavilo 28. října své 95. narozeniny

Redakce

Hostem impro talk show 321jedem! bude tanečník a choreograf Marek Zelinka

Redakce

Račte vstoupit do muzea

Redakce