Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

Ceny české filmové kritiky

Sdružení českých filmových kritiků v sobotu 6. 2. v pražském Divadle Archa v přímém přenosu České televize předalo své výroční ceny. Filmem roku 2020 se stalo historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Ocenění se dočkalo i dalších 7 děl.

Pandemie COVID-19 způsobila loni velký propad v návštěvnosti kin. V českých kinech se vloni prodalo pouze 6 384 325 vstupenek, což je pokles 65 % oproti loňskému, rekordnímu roku, kdy se prodalo 18 319 471 vstupenek. Tak malou návštěvnost kina od roku 1993 neměly, nejhorší byl zatím rok 1999, kdy se do kin podívalo jen 8 370 825 diváků. Protože se průměrná cena vstupenky od loňska téměř nezměnila (je levnější o necelou korunu), tak podobný propad byl i v tržbách. Místo rekordních loňských tržeb ve výši 2 616 603 639 Kč přišel dvoutřetinový propad a tržba pouhých 905 854 339 Kč.

České filmy měly nadpoloviční podíl na divácích, dosud byl rekordem rok 2016 s téměř třetinovým podílem. V roce 2020 vzniklo 29 hraných filmů a 19 z nich se i přes jarní a podzimní uzavření kinosálů podařilo dostat do distribuce. Do kin zamířilo v uplynulém roce 17 českých celovečerních dokumentárních filmů, z celkového počtu 34 vyrobených. Nominace českých filmových kritiků a kritiček si v 10 kategoriích vysloužilo celkem 18 snímků z loňského roku.

Krajina ve stínu producent J. Motýl

Oceněné filmy a tvůrci

Nejlepší film Krajina ve stínu, černobílé drama z vesnice v pohraničním Vitorazsku, které se odehrává během let 1939 až 1952, natočil režisér Bohdan Sláma a producenti Martin Růžička a Jindřich Motýl. Kromě úspěchu v hlavní kategorii Krajina ve stínu vynesla i ocenění pro nejlepší herečku Magdaléně Borové. Ta ztvárnila ve filmu inspirovaném skutečnými osudy Marii Veberovou, Češku smýkanou tragédiemi sudetských dějin. Šarlatán, nový film Agnieszky Holland o přírodním léčiteli Janu Mikoláškovi, obdržel cenu za režii a díky Ivanu Trojanovi také za nejlepší mužský herecký výkon. Modeláře, film Petra Zelenky popisující řadu současných politicko-společenských problémů, ocenili filmoví novináři za scénář.

Šarlatán Ivan Trojan

Nejlepším dokumentem se stal nejnavštěvovanější snímek loňského roku V síti, počin Barbory Chalupové a Víta Klusáka, odkrývající praktiky online sexuálních predátorů. Cena innogy pro objev roku připadla Jindřichu Andršovi, režisérovi dokumentárního filmu Nová šichta o horníkovi, který po zavření dolu hledá nové životní uplatnění. Experimentální dokument FREM, natočený v Antarktidě, vyzdvihla kategorie Audiovizuální počin. Režisérka Viera Čákanyová a její spolupracovník Tomáš Klein byli oceněni za kameru.

Ceny české filmové kritiky v reakci na rozkvět domácí krátkometrážní tvorby v posledních letech také zřídily zvláštní cenu pro krátký film. Vůbec prvním oceněným se v této kategorii stal snímek Anatomie českého odpoledne od Adama Martince, hraný portrét české společnosti z letního koupaliště. Z ocenění v kategorii Mimo kino se radovali tvůrci krimi série České televize Zrádci.

Modelář- PetrZelenka

Slavnostní večer Cen české filmové kritiky proběhl bez publika v Divadle Archa, v přímém přenosu na ČT art ho moderovali Světlana Witowská a Ondřej Cihlář. Sdružení českých filmových kritiků, které má 52 členů posuzovalo ve dvou kolech 40 hraných a dokumentárních filmů. Cílem Cen české filmové kritiky je upozornit na nejlepší filmové počiny roku, nové objevy a naděje české kinematografie nestranným pohledem profesionálních filmových novinářů.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa, Champagneria a mowshe. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček jsou nyní veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz.

 Přehled výsledků Cen české filmové kritiky za rok 2020

Nejlepší film: Krajina ve stínu – producenti Martin Růžička, Jindřich Motýl

Nejlepší dokument: V síti – Barbora Chalupová, Vít Klusák

Nejlepší režie: Šarlatán – Agnieszka Holland

Nejlepší scénář: Modelář – Petr Zelenka

Nejlepší herečka: Krajina ve stínu – Magdaléna Borová

Nejlepší herec: Šarlatán – Ivan Trojan

Audiovizuální počin: FREM, kamera – Tomáš Klein, Viera Čákanyová

Cena innogy pro objev roku: Jindřich Andrš – Nová šichta

Mimo kino: Zrádci – Viktor Tauš, Matěj Chlupáček, Miro Šifra

Nejlepší krátký film: Anatomie českého odpoledne – Adam Martinec

 

V síti-Chalupová, KlusákŠarlatán- Ivan TrojanFREM, kamera – Tomáš Klein Nová Šichta Jindřich AndršZrádci -Tauš, Chlupáček, Šifra Anatomie českého odpoledne -Adam Martinec

Jaromír a Věra Hamplovi

 

Podobné příspěvky

Zahájeny oslavy 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena

Redaktor J.Hampl

Moderátorka Michaela Jílková – vždy ostrá a perfektně připravená

Afri

Školní práce, která Vás může zabít

Afri