Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Zajímavosti

Co vše jste o pivu nevěděli

pivoNa pražském výstavišti momentálně probíhá nejdelší a nejrozsáhlejší akce pro milovníky zlatého moku v Čechách – Český pivní festival. Víte však, který pivní festival je bezkonkurenčně největší na světě? – Je to mnichovský Oktoberfest, ( který se již od roku 1810) pravidelně koná na přelomu září a října. Každoročně na něj zavítá přes 6 milionů milovníků piva z celého světa, kteří ve čtrnácti gigantických stanech vypijí necelých 7 milionů litrů tradičního bavorského piva. (pozn. Jeden litrový tuplák tam vyjde téměř na deset Eur.) Každému z nás chutná jiná chuť piva a za to “jednoznačně nejlepší”, považuje jiné…

 

 

Víte, jaké je podle prestižního serveru ratebeer.com, nejlepší pivo na světě?

– Nejlepší pivo podle něj pochází z belgického trapistického pivovaru Westvleteren. Místní mniši však bez ohledu na obrovskou poptávku produkují jen tolik piva, kolik potřebují na zajištění chodu svého kláštera. Jejich piva jsou k dostání výhradně v klášteře, rezervace je navíc velmi zdlouhavá a každý zákazník musí podepsat souhlas s tím, že piva nebude dále přeprodávat.

 

Jaký je úplně nejstarší pivovar na světě?

– Nejstarším dodnes fungujícím pivovarem na světě je pravděpodobně Bavorský státní pivovar Weihenstephan. V Benediktském opatství Weihenstephan, které se nalézá nedaleko Mnichova, tamnější mniši poprvé uvařili pivo již v roce 1040. Po obrovské rekonstrukci se dnes tento moderní pivovar specializuje především na pšeničná piva.

 

V potrubí obvykle teče voda nebo nafta, ale někde jím může téct i pivo. V Německu mají pětikilometrovou síť potrubí, kterým proudí zlatavý mok. Najdete jej na fotbalovém stadiónu Veltins Arena v Gelsenkirchenu. Fotbaloví fanoušci Schalke 04 tak můžou pít pivo přímo z centrálního tanku. A sami posuďte, že si takové vymoženosti  náležitě užívají: Během průměrného zápasu ho totiž vypijí na 52 tisíc litrů.

 

Kdo na celém světě dokázal vypít nejvíc piv? Tento údaj v Guinessově knize rekordů opravdu nenajdete. – Rekord v největším počtu vypitých piv drží profesionální wrestler Andre the Giant, který v 70. letech dokázal během šesti hodin vypít 119 třetinkových piv – (tedy jednu lahev průměrně za 3 minuty.) Také to nebyl žádný proutek – slavný zápasník měřil 224 centimetrů, vážil přes dva metráky a na jeho vášeň pro alkohol padla většina jeho výdělku…

 

Určitě jste si někdy pokládali otázku: Kdo dokáže vypít pivo ze všech nejrychleji?

Nejrychleji dokázal pít pivo Steven Petrosino, který v červnu roku 1977 vypil litr piva za neuvěřitelných 1,3 vteřiny. O několik vteřin pozadu za ním zůstává bývalý australský premiér Bob Hawke, který dokázal vypít “yard of ale” ( tedy 1,4 litru piva ), za 11 sekund.

 

Také Vás štve pomalá obsluha v hospodě? Nezoufejte! – Australan Reinhard Wurtz před pár lety dokázal přenést dvacet tupláků s pivem (což odpovídalo váze zhruba 50 kg), až na vzdálenost čtyřiceti metrů.To, že jich cestou pár vylil a jeden mu dokonce upadl, je již jen drobný detail.

 

Text / foto:                                                            Vít Hassan

Podobné příspěvky

Těžkooděnci dnes zasáhli vůči squaterům

Redakce

Český porcelán byl v 19. století známý jemnými malbami a neobvyklými tvary

Redaktor J.Hampl

V Galerii umění Karlovy Vary vystavují dílo Alfreda Justitze

Petr Ondrášek