Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura

Muzikál ANDĚL PÁNĚ již brzy v Hudebním divadle Karlín

HDK

Hudební divadlo Karlín pracuje intenzivně na novém muzikálu ANDĚL PÁNĚ. Diváci už znají dva velmi úspěšné filmy režiséra Jiřího Stracha ANDĚL PÁNĚ a ANDĚL PÁNĚ 2. Hudbu a texty k muzikálovému představení napsal dle filmového příběhu Ondřej Gregor Brzobohatý. Režisérem muzikálu na libreto Lucie Konášové bude Martin Čičvák. Premiéra je naplánována letos 26. října. O novém muzikálu informoval veřejnost ředitel HDK Egon Kulhánek.

Hudební divadlo Karlín spolu s tvůrci, realizačním týmem a herci a zpěváky obsazenými do hlavních rolí pracuje intenzivně na nově připravovaném muzikálu.

ANDĚL PÁNĚ – bude muzikál podle stejnojmenné veleúspěšné filmové pohádky z roku 2005. V něm anděl Petronel – popleta a nebeský outsider je nucen putovat v doprovodu škodolibého čerta Uriáše po Zemi, aby dokázal Pánu Bohu, jak lehké je napravovat hříšníky, a tím se zároveň sám nedostat do pekla. V pozemském světě oba způsobují neustále spoustu zmatků, ale síla lidské lásky, neochvějná naděje se všemi svatými nakonec pomohou napravit vše, co „popleta“ Petronel pokazil. Nakonec je mu dovoleno se vrátit na nebesa, protože na poslední chvíli jednoho hříšníka napraví – sám sebe! Anděl Páně je muzikálová komedie pro celou rodinu nejen v čase předvánočním.

BrzobohatyAutor písňových textů a autor hudby Ondřej Gregor Brzobohatý k muzikálu ANDĚL PÁNĚ řekl: „Nápad na muzikálovou adaptaci dnes už kultovní pohádky Anděl Páně vznikl v jednu dobu v hlavě mé i Lucie Konášové, autorky scénáře, nezávisle na sobě. Aniž bychom se předtím znali. Přesně v období, kdy jsme s ředitelem divadla Egonem Kulhánkem tuhle možnost probírali, poslala Lucie Egonovi upravené libreto podle jejího vlastního scénáře. Vše tedy nasvědčovalo tomu, že to asi nebude náhoda a mělo by se to stát. S Lucií jsme se ihned propojili, dali hlavy dohromady a dotáhli muzikálovou verzi do podoby, která ctí jak svůj žánr, tak vše, co původní pohádku dělalo a dělá tak jedinečnou. Jemný humor i poetiku jsme zachovali a přidali spoustu dalšího, aby si diváci užili muzikál v tom nejryzejším významu slova a nejen repliku filmu. Do tvůrčího týmu jsme navíc přizvali nekonvenčního režiséra Martina Čičváka, který svým originálním smyslem pro divadlo bezesporu přispěje k atraktivitě naší muzikálové verze tohoto, jak on rád říká, národního pokladu.“

„Anděl Páně se neuvěřitelně rychle vyšvihl mezi nejoblíbenější pohádky pro děti i dospělé. Myslím, že se nám povedlo postavit naprosto skvělý team pro přípravu v každém detailu vizuálně a akusticky působivé inscenace, abychom naše děti nezklamali – protože naše děti jsou konsekventní a přísné – rychle odhalí faleš, nebo kompromis – nic z toho nechceme a nesmíme dopustit“ dodává režisér Martin Čičvák. „Nerad bych se dostal do situace, že mi mé děti řeknou: “Tati, takhle to ale není!“ Čeká nás úžasně vzrušující práce, ve které žádné ex-post vysvětlující argumenty nezaberou. Jenom krystalicky čisté sdělení – prostě „Svatý Grál.“

A jak se těší na společné dílo Lucie Konášová, autorka původního filmového námětu a scénáře a nyní i autorka libreta k muzikálu, který je pro ni novou disciplínou: „Pro mě byl tento muzikál doslova vstup do nové řeky. Přišlo to jako nápad shůry, kdy jsem napsala Egonu Kulhánkovi, řediteli Hudebního divadla Karlín, jestli by neměl zájem převést filmovou pohádku Anděl Páně do muzikálové formy. Musím říct, že to okamžitě zazvonilo. Egon Kulhánek mě hned propojil s Ondrou Brzobohatým, který si zrovna s podobným nápadem pohrával. Šla jsem se podívat na Legendu jménem Holmes, abych viděla, jak pracuje, a byla jsem naprosto nadšená. Královsky jsem se bavila. Takže jsem neměla nejmenších pochyb, že Ondra je ten pravý, s kým chci spolupracovat. Moc se těším!“

Muzikál Anděl Páně bude mít slavnostní premiéru v Hudebním divadla Karlín ve čtvrtek 26. října 2023. Předprodej vstupenek včetně on-line prodeje najdete na www.hdk.cz. A prodej byl právě v těchto dnech zahájen.

vaněkNaše redaktorka Alžběta položila pár otázek herci Petru Vaňkovi (43), který bude v muzikálu ANDĚL PÁNĚ představitelem správce. Je to český divadelní, filmový a seriálový herec a moderátor různých akcí. Bývá často obsazování do rolí židovských představitelů, podobně jako americký herec Adrien Brody, který typově není Petru Vaňkovi nepodobný. Protože Petr Vaněk ovládá dobře angličtinu bývá obsazován do koprodukčních a cizojazyčných filmů. Absolvoval DAMU v  oboru herectví alternativního a loutkového divadla.

Mohli jsme ho vidět například ve filmech Tobruk (2008), Ženy v pokušení (2010), Collette (2013), Bezva ženská na krku (2016), Marie Terezie (2017), Všechno nebo nic (2017), Toman (2018), Nabarvené ptáče (2019), Přání Ježíškovi (2021), Srdce na dlani (2022)…

Z televizních seriálů můžeme jmenovat například Rodinná pouta (2004), Ordinace v růžové zahradě (2008), Vyprávěj (2009), Borgia I. (2011), Borgia II. (2012), Vinaři II. (2016), Modrý kód (2020-2022)…

Jste typově velmi zvláštní, proto jste mne již před léty zaujal. Točíte rád komedie?

Záleží vždy na tom kdo to režíruje. Spoustu filmů jsem dělal s Martou a Ferencovou a Jakubem Kronerem. Dobrý režisér je pro mne zárukou dobré práce. Tito dva režiséři mne dobře znají, a proto mi dávají tu zajímavou práci a prostor. Mám rád dialog režiséra a herce a pokud mi také poskytnou určitou volnost, vždy za to režiséra ctím. A taky rád potkávám ve filmu zajímavé lidi, se kterými mne baví pracovat.

Jak se Vám pracuje se zahraničními herci? Například ve filmu Všecko nebo nic. Tam jste se potkal se dvěma polskými herci.

Já jsem nevnímal zahraniční herce nikdy jako rušivý element. Jsem zvyklý pracovat pro zahraniční produkce. Ti Poláci v  filmu Všechno nebo nic jsou zajímaví, protože jsou zase jiní než naši herci. Do filmu byli vybráni, myslím, velmi dobře. Možná to vyznění jejich rolí jim pokazil dabing. Ale určitě přinesli do tohoto filmu jinou energii. Kromě toho jsem se s nimi ale vlastně ve filmu ani moc nepotkával, když nepočítám, že jsem je někde krátce zahlédl třeba zrovna nahé. To plnilo funkci nahého těla, takže jsem to okomentoval v rámci nahého těla.

Máte i jiné oblíbené režiséry?

Třeba režisér Jiří Vejdělek odstartoval v roce 2010 svým novým pojetím filmem Ženy v pokušení dlouhou vlnu podobných filmů. Ale teď už je takových filmů mnoho, ale tehdy to opravdu bylo něco nového. Dnes už je to žena na všechny způsoby: žena Venuše, atd.

Marta Ferencová svým filmem Všecko nebo nic taky posunula naše filmy někam jinam a nastartovala novou linii. Ale pak už vznikaly pouze kopie těchto věcí. To, že si berou režiséři do filmů cizince, třeba zrovna Poláky, to je asi zajímavé v rámci nějakých koprodukcí těch států a filmových fondů. A na druhou stranu, například polský trh je herecky obrovský takže jako proč ne, když mají tu možnost. A režisérka si našla prototypy chlapů, které tady nejsou. Máte pocit, že takové chlapy tady v Čechách v tom hereckém prostoru najdete?

Já myslím, že ano, ale mohu se mýlit. Ale zeptám se Vás ještě na něco, co mne opravdu zajímá. Uvažoval jste někdy o práci režiséra?

Kdybych měl možnost si postavit herecký soubor, a kdybych měl i dobrý scénář, byla by to skvělá příležitost. Nebo to řeknu takto, kdybych měl scénář, kde mám třeba Poláky, Francouze, Italy tak je to pro mne varianta, že komedii (nebo něco ulítlého) bych udělal tak, že to obsadím Čechy, kteří to dobře zahrají, tedy žádná „šmíra“. Anebo je tu možnost, že si to obsadím cizinci, ale pak už záleží na té chemii. Tedy jestli já budu cítit, že herci tu chemii mezi sebou mají nebo ne. Je fajn, že ten pracovní tým vždy není jen o režisérovi, kameramanovi, producentovi a dalších, ale musejí si sednout ti herci. Nesmí být vidět, že tenhle muž by měl hrát s úplně jinou ženou, a chemie pak mezi těmito herci není vůbec cítit. Ti dva lidé, kteří hrají pár, by se třeba vůbec nikdy v reálném životě nepotkali. Já když vidím, že hercům nevěřím, tak se na ten film nekoukám.

Takže až budu uvažovat o práci režiséra, tak si na Vás dnes vezmu kontakt, a budete první komu to řeknu. Dopředu Vám to nebudu říkat, možné je, že tam někde něco takového vzniká anebo ne, ale až se to bude dít, a hlavně financovat, tak Vám napíšu. Bylo to s Vámi velmi milé, a je to poprvé co si beru kontakt na někoho, kdo se mne na něco ptá…

Alžběta

 

 

Podobné příspěvky

Mužem roku 2016 je dozorce

Jaroslav Hauer

František Kotleta se vrací s novinkou Underground: Revoluce!

Afri

Jsme arogantní bohové nemocní z blahobytu…

Afri