Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo

Návod na přežití v Divadle MANA

Návod_na_přežití

Návod na přežití – to je dubnová novinka, kterou připravuje divadlo MANA v pražských Vršovicích. Je to dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se skvělými herečkami Danielou Kolářovou a Lenkou Termerovou.  Režie se ujal Ondřej Zajíc, premiéra je 27. dubna.

Návod na přežití v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Návod_na_přežitíHra Návod na přežití od amerického dramatika Mayo Simona se dotýká nejtěžších věcí našeho života. „Je jemně vtipná a nakukuje do životních situací dvou starších dam. Obě mají zdravotní problémy a snaží se je řešit. A každá po svém,“ říká Dana Kolářová, která si zahraje postavu Netty. Hra si s humorem a okouzlujícím optimismem všímá toho, co čeká nás všechny. „Dvě rozdílné dámy spojuje pouze jejich židovský původ a fakt, že jsou sousedky. Jinak jsou to naprosté protiklady. Lehce popletená Shprintzy, která se občas ztratí nejen na ulici, ale i v labyrintu vlastní mysli, zároveň okouzluje svou touhou po životě. A na druhé straně racionální, odhodlaná Netty, rozhodnutá zvládat život bez cizí pomoci a zachovat si svou nezávislost a důstojnost,“ charakterizuje protagonistky dramaturgyně Věra Mašková.

Lehce a s optimismem o nejtěžších věcech a síle přátelství

Návod na přežití v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Právě na nejtěžších křižovatkách se ukazuje, jak důležité jsou lidská vzájemnosti a jak obrovskou síla má přátelství. Dámy docházejí k tomuto poznání skoro na konci své cesty.  „I zmatená popleta, která se tak trochu vnutí do vašeho uspořádaného života, může zcela změnit vaše hodnoty. Jsme rádi, že se obě herečky rozhodly tuto výzvu přijmout. Typově výborně odpovídají a hra v jejich podání bude opravdovým hereckým koncertem,“ slibuje Mašková. „Setkání dvou starých žen je dobrodružné a dojemné. A blízké nám všem. Prostě návod na přežití,“ doplňuje Lenka Termerová.

 www.vrsovickedivadlo.cz

 Víte že…

k napsání hry Návod na přežití inspirovala amerického dramatika Mayo Simona jeho maminka, aktivní, činorodá dáma? Když v devadesáti letech oslepla, rozjela svou novou životní kariéru – namlouvala na diktafon knihy a stala se uznávanou autorkou. I hrdinku této tragikomedie charakterizuje odhodlanost a nezlomnost ducha. S nimi reaguje na všechny překážky, které jí osud staví do cesty. Příběh ale také popírá všechny teorie o tom, že nejdůležitější je naše osobní štěstíčko, že smyslem života je naše vlastní sebeuspokojení.

Jana Bryndová

Podobné příspěvky

La Bayadére

Šebík

Nádherná Sára Sandeva rozzářila Karlovy Vary

Jaroslav Hauer

DO DĚJIN ČESKÉHO LOUTKÁŘSTVÍ VSTOUPIL LEGENDÁRNÍ SPEJBL PŘESNĚ PŘED STO LETY

Jaroslav Hauer