Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo

Premiéra absurdní road movie  VIDĚT SALISBURY

Vidět_Salisbury

Divadlo pod Palmovkou natočilo film v režii Michala Langa podle stejnojmenné divadelní hry ruského disidenta Viktora Šenderoviče. Černá komedie o podivuhodné cestě agentů Čepigy a Miškina k Matce Rusi bude slavnostně uvedena v pátek 11. března od 20:30 hodin v Kině Bio Oko. Večerem i debatou s tvůrci po zhlédnutí filmu provede Nora Fridrichová.

Premiéra absurdní road movie  VIDĚT SALISBURY OSOBNĚ S VIKTOREM ŠENDEROVIČEM 11. března v Kině Bio Oko

Vladimír Šenderovič se osobně premiéry filmu Vidět Salisbury zúčastní. Populární ruský scenárista, satirik, liberální publicista, obránce lidských práv, rozhlasový a televizní moderátor, novinář a dramatik byl putinovským režimem označen za zahraničního agenta a v lednu 2022 emigroval. Ve své hře již v roce 2018 s mrazivou přesností zachytil skutečnou podobu a cíle putinovského Ruska. Byl důležitým spolupracovníkem rozhlasové stanice Echo Moskvy, která před několika dny byla stejně jako mnoho dalších médií zakázaná.

Divadlo pod Palmovkou získalo text divadelní hry Viktora Šenderoviče o pozadí atentátu v britském Salisbury a podobách a cílech současného Ruska přímo od autora na jaře 2021, tedy bezprostředně po odhalení pozadí teroristických útoků agentů GRU na muniční sklady ve Vrběticích,“ říká Michal Lang, který do hlavních rolí ruských agentů obsadil Ondřeje Veselého a Adama Vaculu. Příběh dvou ruských agentů, kteří otrávili dvojitého agenta Sergeje Viktoroviče Skripala i jeho dceru a vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, ve kterém vystupuje osobně také Putin, natáčelo Divadlo pod Palmovkou jako výsměšnou satiru s místy drsným humorem. „Při natáčení jsme netušili, že se z toho v době uvedení premiéry stane protiválečný film,“ dodává Michal Lang.

Na realizaci filmu spolupracovalo Divadlo pod Palmovkou s kameramanem Ondřejem Tylčerem, se zástupci Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, triků a masteringu filmu se ujalo špičkové postprodukční studio PFX, postprodukce zvuku Jaroslav Fryš a Karel Jaroš.

 Na YouTube kanálu mohou diváci zhlédnout trailer v několika jazykových verzích:

Po premiéře filmu bude následovat diskuze s Viktorem Šenderovičem, režisérem filmu Michalem Langem a hlavními představiteli snímku. Dalším programem návštěvy Viktora Šenderoviče bude beseda v Knihovně Václava Havla v pondělí 14. března od 19:00 hodin a promítání s besedou v Divadle pod Palmovkou dne 24. března od 19:00.

Markéta Hanušová

marketingový manažer

Divadlo pod Palmovkou

Podobné příspěvky

Faustova milenka Ivana Korolová má měsíc po svatbě nového partnera

Jaroslav Hauer

Únorové divadelní tipy z Violy

Šebík

Řádí jako tajfun

Jaroslav Hauer