Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo

Příběh ze starověkého Řecka Troja ožívá v muzikálovém provedení Divadla Broadway

O tom, že půjde o vizuálně atraktivní podívanou, svědčí i fakt, že o kostýmy se postará vyhledávaný Roman Šolc a scénografii vytváří neméně uznávaný Petr Hloušek. Anet Antošová, jejíž práce na hit muzikálu Okno mé lásky sklidila velký ohlas, se i v případě Troji postará o choreografii. Choreografie bojových scén, šermů a zároveň výroba veškeré výbavy jako jsou zbroj, štíty a meče, byly svěřeny Petru Nůskovi. Scénář napsal a o režii se postará Libor Vaculík.

Řecka Troja ožívá v Divadle Broadway

Sparta uzavře mír s Trojou. Menelaos, spartský král uspořádá slavnost, na které se trojský princ Paris zamiluje do manželky hostitele – Heleny. Přes varování svého bratra Hektora, Paris odveze Helenu do Troje, kde jim jeho otec Priamos vystrojí svatbu. Menelaos chce svou manželku zpět. Plánuje pomstu. Spojí svá vojska s vojsky svého bratra Agamemnona. Do čela velké armády chtějí postavit nesmrtelného Achilla, se kterým jsou však jednání vždy velmi obtížná. Posílají za ním Odyssea. Ten ho má přesvědčit, aby stanul v čele spartské armády. Achilles spolupráci odmítá, a tak Agamemnon nechá unést jeho milovanou Briseovnu. Její zpětné vydání podmiňuje Achillovým souhlasem postavit se do čela armády. Achilles nakonec souhlasí. Obě znepřátelená vojska se střetnou.

Hektor v boji smrtelně zraní Achilla. Briseovna se s ním loučí. Překvapena zjistí, že do zbroje Achilla se oblékl jeho bratranec, ambiciózní Patrokles. Achilles chce pomstít jeho smrt a vyzývá Hektora na souboj. V předzvěsti své porážky se Hektor loučí se svým synem a manželkou Andromache. Jeho předtucha se naplnila. Mrtvolu Hektora nařizuje Achilles přivázat za povoz. Nechá ji, na výstrahu všem, vláčet pod hradbami Troje. Priamos s Andromachou prosí Achilla, ať jim mrtvolu Hektora vydá, aby ho mohli se všemi poctami, které princovi náleží, pochovat. Briseovna se také přimluví. Achilles souhlasí a navíc slíbí, že na počest Hektora na týden utichnou zbraně.

Tento slib zaskočí Menelaa, který s Agamemnonem soustředili svá vojska na pobřeží Troje. Nechce se jim čekat až skončí týdenní smutek za Hektora. Radí se s Odysseem o dalším postupu. Ten vymyslí lest – velkého dřevěného koně, kterého v domnění, že jde o dar boha Poseidona trojští vojáci dotáhnou, i přes varování Parida za hradby Troje. Pod rouškou tmy, vyskakují řečtí bojovníci z koně a otevírají brány města ostatním spolubojovníkům. Zaskočeni, na boj nepřipravení obyvatelé Troje umírají. Heleně a Andromarche se podaří tajnými chodbami z města uniknout. Menelaos zabíjí Priama. Sám pak umírá mečem Achilla, který se snaží z hořícího města vyvést Briseovnu. Je zasažen šípem do paty a v náručí své milované Briseovny umírá.

Premiéru uvede již 1. února 2024

Producent: Oldřich Lichtenberg

Koproducent: František Vondráček, Oldřich Lichtenberg Jr.

Režie a scénář: Libor Vaculík

Autoři hudby: Marcus Tran, Zdeněk Hrubý, Bohouš Josef, Michal Penk, David Deyl a Reinhard Mey

Kostýmní výtvarník: Roman Šolc

Bojové scény: Petr Nůsek

Scénograf a výtvarník projekcí: Petr Hloušek

Texty písní: Václav Kopta

Choreografie: Anet Antošová

Obsazení 

MENELAOS
Josef VOJTEK, Ladislav SPILKA, Bohouš JOSEF

ODYSSEUS
Tomáš NOVOTNÝ, Petr VONDRÁČEK, Petr RYŠAVÝ

PARIS
Vojtěch DRAHOKOUPIL, Ondřej HAVEL, Milan PEROUTKA

ACHILLES
Peter PECHA, Jan KOPEČNÝ, Ondřej BÁBOR

HELENA
Jitka BOHO, Jana KOPTOVÁ, Felicita PROKEŠOVÁ

ANDROMACHE
Alžbeta BARTOŠOVÁ, Michaela GEMROTOVÁ, Markéta SCHIMMEROVÁ

HEKTOR
Ondřej BÁBOR, Martin ŠEMÍK, Josef VÁGNER

AGAMEMNON
Bohuš MATUŠ, Tomáš TRAPL, Marian VOJTKO

BRISEOVNA
Nikola ĎURICOVÁ, Nelly ŘEHOŘOVÁ, Karolína TOTHOVÁ

PRIAMOS
Oldřich KŘÍŽ, Bořek SLEZÁČEK, Ladislav SPILKA

HEMINA
Pavlína ĎURIAČOVÁ, Andrea HOLÁ, Elis OCHMANOVÁ

PATROKLES
Vojtěch FLÍGR, Jakub NOVOTNÝ, Petr CEMPER

Foto: Jaroslav Hauer

Podobné příspěvky

Nová opona pro Státní operu je před dokončením!

Jaroslav Hauer

Redakce

RockOpera Praha hlásí vyprodanou premiéru Frankensteina. Další reprízu chystá na červen

Redakce