Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění Praha

Do aukce míří raritní obraz Bohumila Kubišty – Zátiší s pivoňkami z roku 1909

Zátiší s pivoňkami

V neděli 22. listopadu 2020 ve 13.00 hodin začne v Grégrově sále Obecního domu v Praze živá streamovaná Aukce mistrovských děl, která nabídne sběratelům a veřejnosti celkem 155 vybraných položek klasického i moderního výtvarného umění. Mezi to nejzajímavější patří Kubištovo raritní zátiší, které může dosáhnout na rekordní částku. Kubištovo dílo je na aukčním trhu prakticky nedostupné, jedná se tak o mimořádnou aukční událost.

Do aukce míří raritní obraz Bohumila Kubišty – Zátiší s pivoňkami z roku 1909 

Aukce mistrovských děl výtvarného umění, Obecní dům Praha,

Neděle 22.listopadu 2020, 13.00 hodin

Bohumil Kubišta je jedním z nejvěhlasnějších a nejméně dostupných autorů české moderny. Malířovo zátiší, které na své nedělní aukci nabídne společnost European Arts, má navíc mimořádnou provenienci. Pochází ze sbírky právníka Františka Čeřovského.

Bohumil Kubišta / Zátiší s pivoňkami 1909 – Vyvolávací cena: 13 800 000 Kč

Bohumil_KubištaKdyž se po rozpadu skupiny Osma potřeboval Kubišta ujistit o tom, že je nejen nejlepší malíř ze své generace, ale největší malíř, který tehdy ve střední Evropě žil, namaloval v roce 1909 několik zátiší, ve kterých zúročil svoji předcházející výrazně expresivní zkušenost, avšak podložil ji novým podnětem, jenž přišel z francouzského postimpresionismu. Zátiší s pivoňkami má monumentální, panoramatický rozměr, Kubišta jím přehodnocoval Paul Cézanna a Eduarda Maneta. Na základě podrobného studia těchto autorů si vytvořil originální malířský jazyk, který mu umožnil pracovat s geometricky pevnou a přesnou kompoziční stavbou a zároveň s výraznými barevnými přechody. Je to patrné z tohoto zátiší, zabíraného z mírného nadhledu jako by stál nad stolem, který před sebou pozoroval, avšak současně se na některé předměty díval z en facu. Již v tomto obecném přístupu se projevuje jeho snaha o vymknutí se z iluzívní perspektivy. Stačí, když očima budeme sledovat hranu stolu, která se záměrně v zadní partii nepřirozeně láme, když se podíváme na modrý džbán, jehož tvar deformuje kontrast světla a tmy. Kubišta uskutečnil malířsky velmi výrazné, vizuálně hutné zátiší, na němž upoutává rozdíl mezi blízkostí a dálkou jednotlivých motivů, rozmístěných na vlnící se drapérii, která má dramatický, téměř el grecovský náboj. Lze si povšimnou vpádu bílé zmačkané utěrky, zasahující do vyobrazení zleva, jejíž záhyby daly podnět k důmyslnému promalování akcentováním světlých a temných poloh (modrý stín), jež do celého zátiší vnesla pohyb a děj, stejně jako statických předmětů, k nimž náležel jednak neoprimitivisticky pojatý objem džbánu, jednak bílý talíř v pozadí se sedmi jablky, na nichž Kubišta rozehrál svoji nosnou barevnou komplementaritu, jejich plastické promodelování v sobě nese něco až bytostně rudimentálního. Za naprosto ojedinělý námět v Kubištově práci lze označit znázornění květiny ve váze, jde o pivoňky, které si tolik oblíbil ve svých zátiších Václav Špála, s nímž se právě tehdy Kubišta často stýkal. Květy pivoněk zastupují v celém vyobrazení zřetelný smyslový náboj, zatímco jejich listy již přecházejí do temné, jsou vlastně nejtemnějším místem, jako by se tma skrývala uvnitř džbánu. Co určovalo obecné působení obrazu, v němž každý motiv představoval pro Kubištu zásadní tvarovou a barevnou událost, byl vztah žluté drapérie a fialového pozadí, jenž byl určující pro Kubištovu tvorbu vůbec. Sleduje-li se obraz od pravé spodní strany, je patrné, že jde vlastně až o jistý souboj těchto barev, nacházejících se těsně vedle sebe: pak je zcela očividné, že do této souvztažnosti mohl Kubišta zasadit základní barvy modré, červené a žluté, které z ní vyzařovaly, nebo zapojit bílou utěrku, která disponovala vlastními světelnými hodnotami.

Zátiší s pivoňkami je mimořádně působivým obrazem, jehož místo v dějinách českého moderního malířství bylo podpořeno množstvím výstav a publikací, na nichž se objevilo.

Více informací na www.europeanarts.cz

Albert Trnka

Galerie European Arts

 

Výsledek aukce: 

Raritní obraz Bohumila Kubišty – Zátiší s pivoňkami z roku 1909 se v nedělní aukci prodal za více než 17 milionů korun.  Nejdražším obrazem nedělního aukčního odpoledne v Obecním domě v Praze se stal raritní obraz Bohumila Kubišty – Zátiší s pivoňkami ze sbírky JUDr. Čeřovského. Tuzemský sběratel za mimořádné zátiší zaplatil přesně 17 112 000 Kč. Jedná se o druhý nejvýše vydražený obraz Bohumila Kubišty v aukční historii a zároveň nejdražší vydražený obraz prostřednictvím online platformy v ČR.

 Sběratelé utratili v aukci více než 66 milionů Kč a úspěšně se vydražilo 86% nabízených položek. Na nový aukční rekord dosáhli autoři Jan Bauch a Josef Václav Myslbek. Bauchovo ikonické plátno z poetistického období se vydražilo za rekordních 4,7 milionu korun a mimořádně zdařilá studie hřebce Arda dosáhla na částku 930 000 Kč.

 

 

 

Podobné příspěvky

LEGENDÁRNÍ OLYMPIC VYSTOUPÍ V RÁMCI PERMANENTNÍ TOUR NA STŘELECKÉM OSTROVĚ.

Redakce

Nádherné melodie, vtip a švih – to je opereta Veselá vdova

Jaroslav Hauer

Loňská novinka Anna Karenina si od fanoušků RockOpery Praha vysloužila nejlepší hodnocení.

Šebík