Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Foto zprávy Kultura Politika Reportáže Zajímavosti

Dokumentární fotograf Thomas Hoepker vystavuje v Leica Gallery

Thomas_Hoepker_(2009)_by_Guenter_PrustFotograf, umělecký ředitel a filmař Thomas Hoepker (*1936, Mnichov, Německo), patří mezi nejvýznamnější německé fotožurnalisty druhé poloviny 20. století. S fotografováním začal již na střední škole. Poté studoval dějiny umění a archeologii. Na univerzitě si koupil svoji první Leicu. K tomu dodává: “Uvědomil jsem si, že se více zajímám o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné.” Svoji profesionální fotografickou kariéru odstartoval v roce 1960 v časopisech  Münchner Illustrierte a Kristall. Cestoval po světě a ve svých fotografiích dokumentoval významné události mezinárodního charakteru.

Fotodokumentace

V roce 1963 získal od šéfredaktora časopisu Kristall, pracovní nabídku, aby společně s žurnalistou Rolfem Winterem, pořídili reportáž ze Spojených států amerických. Hoepker s Winterem tehdy po USA ujeli skoro 27 000 kilometrů. Z téměř 4000 negativů, bylo editory časopisu vybráno 60 motivů, které byly zveřejněny v pěti číslech tohoto časopisu, jako rozsáhlá fotoreportáž. Délka této fotoreportáže čítala 65 stran, což bylo na šedesátá léta naprosto nevídané a nejen svým rozsahem se zařadila mezi významné milníky novodobého fotožurnalismu s nejvyšší estetickou úrovní. Thomas Hoepker též fotografoval pro časopis Stern, přispíval do agentury MAGNUM photos, či pracoval jako kameraman a producent dokumentů pro německou televizi. V roce 1976 se přestěhoval do New Yorku, kde se stal uměleckým ředitelem amerického časopisu Geo. Koncem 80. let byl též uměleckým ředitelem časopisu Stern a vstoupil do agentury MAGNUM photos, kde o pár desítek let později vykonával funkci jejího prezidenta. Za svoji více než padesátiletou fotografickou kariéru, v průběhu které vytvořil řadu černobílých i barevných reportážních sérií, se stal celosvětově uznávanou špičkou ve svém oboru. Žije v New Yorku, kde společně se svoji druhou ženou točí a produkuje televizní dokumenty.

V prostorách galerie Leica ve Školské ulici v Praze až do 15. června probíhá výstava Hoepkerových černobílých fotografií z cyklu “Heartland”, která realisticky líčí život ve Spojených státech amerických v šedesátých letech 20. století. Fotografie byly původně vytvořeny jako zakázka pro německý časopis Kristall, kde byly publikovány spolu s doprovodným textem Rolfa Wintera. V době, kdy většina Evropanů vnímala USA spíše jako bohatou velmoc s manhattanskými mrakodrapy, kolébku jazzu a rock´n´rollu, či jako zemi plnou příležitostí a svobody, Hoepkerovy fotografie čtenářům ukázaly skutečnou, syrovou tvář USA, včetně problémů s chudobou, rasismem, pravicovým extrémismem a každodenním násilím. Unikátní momentky, bizarní kontrasty a pouliční portréty plné emocí, tak vykreslují obraz Ameriky té doby, ve všech jeho aspektech.

 

Text / foto: Vít Hassan

 

Podobné příspěvky

V centru Prahy odstartoval VáclavART

Afri

Demonstrace za podporu hnutí Úsvit a Blok proti islámu

Afri

V roce 2017 se můžeme těšit na mnoho hvězd světové populární hudby

Jaroslav Hauer