Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

Premiéru dokumentárního filmu Uprchlíci jsou tu vítaní můžete sledovat na platformě DAFilms

Film Utečenci su tu vitani
Online premiéru dokumentárního filmu Uprchlíci jsou tu vítaní slovenského režiséra Tomáše Rafy. Online ho mohou sledovat diváci v Česku a na Slovensku na streamovací platformě DAFilms od neděle 14. března, v den nechvalně známého výročí založení fašistického Slovenského státu v roce 1939, které s oblibou oslavují přívrženci ultrapravicové scény na Slovensku. 

Otevřete hranice,” skandují demokraticky smýšlející obyvatelé v Berlíně i frustrovaní uprchlíci za ostnatým drátem provizorních táborů. Křivolakou trajektorii mezi nimi protkávají setkání s empatickými dobrovolníky i střety s represivními státními složkami a nepřátelsky naladěnými občany ultrapravicového ražení. Režisér přináší autentické svědectví z let 2015 a 2016, kdy Evropu zasáhla největší migrační vlna od dob druhé světové války, která vyvolala ostré protiislámské nálady. 

Fotograf, vizuální umělec a filmař Tomáš Rafa již od roku 2009 dokumentuje vzestup nacionalismu, extremismu a xenofobie v zemích Visegradské čtyřky. Jeho dokumentární videa a reportáže na YouTube vidělo již přes 17 milionů diváků. Ve svém celovečerním debutu Uprchlíci jsou tu vítaní přibližuje nejistou budoucnost uprchlíků v Evropě, a to bez toho, aniž by události doplňoval jakýmkoliv komentářem. Staví se do role svědka a divákům tak umožňuje stát se přímými účastníky jejich nelehké cesty za bezpečím a svobodou.
Snímek byl ve světové premiéře představen v sekci Mezi moři na MFDF Ji.hlava v roce 2020. Exkluzivní online premiéra, která předchází uvedení v kinech, proběhne 14. března na streamovací platformě DAFilms, kdy proběhne i živý stream rozhovoru s režisérem.
Martin Černý

Public Relations & Marketing

DAFilms

Podobné příspěvky

Únorové divadelní tipy z Violy

Šebík

Dnes odložený koncert Hany Zagorové

Jaroslav Hauer

SKORO NA mizině, který vznikl díky podpoře svých fanoušků

Redakce