Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Divadlo Kultura

DOVOLENÁ PO ČESKU přináší neočekávané zvraty a překvapivé rozuzlení

V Egejském moři, někde mezi ostrovy Kos a Chios, se na jedné luxusní jachtě plaví dva typicky české manželské páry. Chtějí si užít dovolenou, ale atmosféra poněkud zhoustne poté, co jeden z cestujících najde pozitivní těhotenský test. A někdo s sebou dokonce přitáhl Syfilis! Držte se. Tahle dovolená se všemi zacloumá. Vzali jste si prášek?

Dva manželské páry si užívají dovolenou na jachtě plující kolem Řecka. Viktor je divadelní herec, který se shlédl v Aleně – mladé absolventce estetiky, jež se „dočasně“ živí venčením psů. Eva, žena v nejlepších letech, je psycholožka a odbornice na partnerské vztahy, která spojila svůj život s Janem, majitelem trochu netradičního internetového obchodu. Právě se chystá oběd a atmosféra na lodi je prosycena sluncem a pohodou. Tu naruší jeden nedbale vyhozený, pozitivní těhotenský test. Jeho objevitelem je Viktor, který okamžitě pochopí, odkud vítr fouká a neváhá gratulovat Evě k radostné události. Protože Eva děti mít nemůže, vykládá si celou situaci jako poněkud nechutný žert, jenže onen test opravdu existuje a vzhledem k tomu, že na lodi jsou pouze dvě ženy, přičemž jedna z nich je neplodná, není těžké dopátrat se, komu asi patří. Viktora to ani trochu nepotěší, naopak začne propadat v zoufalství – jeho Alenka je v očekávání a to i přesto, že spolu již půl roku nespí… 

Komické dialogy, neočekávané zvraty a překvapivé rozuzlení, to vše v sobě skrývá původní česká hra Dovolená po česku. Na paškál se tu dostanou nejen vztahy mezi ženami a muži, ale také milostný život nebo typicky české vnímání světa. Atraktivní prostředí paluby lodi slouží zároveň i jako motiv jakéhosi „boxerského ringu“, ze kterého není úniku. Postavy jsou uvězněny na malém prostoru uprostřed moře, a tak pro ně neexistuje jiné východisko, než pustit se po hlavě do řešení nastalých situací. A věřte tomu, že jsou to situace, které diváky zvednou ze sedadel…

Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018.

Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením herečky a režisérky Radka Stupkové získali první hereckou průpravu zaměřenou na profesionální úroveň, díky které v následných semestrech dále rozvíjeli svůj potenciál. Studium herectví úspěšně zakončili absolventským představením „NEŽÁRLI!“, ve kterém hráli oba hlavní role.

Představení se několikrát reprízovalo a zájem diváků tak v roce 2014 inspiroval protagonisty k založení divadelního spolku „ NO A CO ?!“, který nadále s úspěchem uváděl komedii „NEŽÁRLI!“ a nastudoval i nový projekt, hudební inscenaci s názvem „BOŽÍ KOMEDIE“. Prosazování jistých uměleckých záměrů, které se neslučovaly s původními představami o repertoáru souboru nakonec vedla Davida a Evu k tomu, že spolek „NO A CO ?!“ opustili a vydali se tzv. svou cestou.

V roce 2018 zakládají Divadlo PROJEKT 2 a začínají pracovat na novém představení. Ve spolupráci s herečkou a zpěvačkou Terezou Vacíkovou se nejprve vydali cestou improvizace, ze které následně vznikaly náměty na autorský text hudebně taneční komedie.

V roce 2019 však zasáhl do dobře se rozvíjejících projektů Covid-19 a přerušil tak u některých možnost dokončení, ale především kontakt s diváky. I když toto období zapříčinilo, že jsme se z různých důvodů museli s některými záměry rozloučit, přineslo nám to i mnoho pozitiv. Získali jsme čas na výběr nových komedií a rozšířili soubor o další kolegy.

První představení po covidové pauze byla komedie Romana Vencla s názvem „DOVOLENÁ PO ČESKU“, která měla premiéru 7.4.2022 V DIVADLE BEZ HRANIC. Režie se ujala tentokrát herečka, režisérka a dabérka Radka Stupková. Tím jsme také opět navázali spolupráci se Starbag Ateliérem, kde jsme našli i zázemí pro nastudování našich dalších plánovaných představení.

Jedním z nich je komedie Marca Camolettiho „NA SPRÁVNÉ ADRESE“ , která měla premiéru 23.1.2023 ve VRŠOVICKÉM DIVADLE MANA. Momentálně nás můžete vidět v Divadle Na Prádle, kde si můžete užít komedie Na správné adrese a Dovolená po česku.

https://divadloprojekt2.cz/

Podobné příspěvky

Nový český film Stínohra vstoupil do druhé části natáčení

Redakce

Manželé Brzobohatí zahájili vernisáž výstavy obrazů Taťániny matky

Jaroslav Hauer

Mladoboleslavská Pluhárna opět ožila kulturním a komunitním životem

Redakce