Felix Antonín Slováček se narodil 23. května 1943 v Malenovicích u Zlína. Jak přišel ke jménu Felix, pod kterým se proslavil? Svou školní přezdívku získal podle kreslené postavy kocoura Felixe.
Felix Slováček vydává 2 CD Příběhy lásky (1970 – 2023)
Studoval 3 roky hru na klarinet, klavír, kontrabas, bicí a dirigování na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. V roce 1968 zakončil studia hry na klarinet, dirigování a skladby na JAMU v Brně a během těchto studií příležitostně vystupoval např. s Orchestrem Gustava Broma. Už v roce 1966 se zúčastnil Mezinárodní soutěže mladých jazzových sólistů, která se konala ve Vídni pod záštitou nadžánrového rakouského skladatele a klavíristy Friedricha Guldy, a ve stejném roce získal 2. cenu v Interpretační soutěži Bohuslava Martinů v Brně. O rok později se stal laurátem soutěže mladých jazzových talentů v rámci v Praze konaného Mezinárodního jazzového festivalu. V roce 1968 přešel nastálo do Prahy, kde získal angažmá v Orchestru Karla Vlacha.
V roce 1970 tak vyšlo album Golden Sounds aus Prag a na něm ve Slováčkově interpretaci vedle tradicionálů tehdejší velké hity jako Rose Garden, Bridge Over Troubled Water, El Condor Pasa, Something, He Ain´t Heavy, He´s My Brother a velké milostné téma z tehdy slavného filmu Love Story.
Alba se Slováčkovými instrumentálkami vydala i západoněmecká gramofonová Ariola, sovětská Melodija a východěmecká Amiga. Jen jeho supraphonských nahrávek se prodalo na LP, MC a CD přes 2 milióny kusů. Na svém kontě má Felix Slováček přes 500 nahrávek.
Hudební kritik Jiří Černý o Slováčkově hře dokonce napsal: „Jeho improvizace svou rozechvělostí, úžasnou prostotou (opřenou pochopitelně o fantastickou dechovou techniku) a ukončeností dokonce připomínají Satchmovu trubku“.
Zaznamenáníhodná je také Slováčkova dlouhodobá spolupráce se světovým pěveckým fenoménem – s ruským mužským pěveckým sborem Alexandrovci. V roce 1979 byl oceněn Felix Slováček titulem zasloužilý umělec, v roce 1986 obdržel Zlatou desku Supraphonu a v roce 1996 Platinovou desku Supraphonu. 28. října 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.
Felix Slováček, jak ho neznáte
Hned druhou skladbou I. CD je už taky zmíněná orchestrální verze hitu skupiny Procol Harum Bělejší než sníh (A Whiter Shade Of Pale). Pro zajímavost uvádím, že zpěvák a klávesista Procol Harum Gary Broker zhudebnil surrealistickou báseň Keitha Reida a učinil tak na podkladě slavného Air, druhé části třetí orchestrální Suity D dur Johanna Sebastiana Bacha. Tato skladba je i předposlední na tomto II. CD, na kterém zaznívá v podání Karla Gotta, Felixe Slováčka a Rudolfa Rokla. Ti ji nahráli v roce 1979 do západoněmecké televizní show Gute Laune mit Musik – Hauskonzert bei Karel Gott. Děkujeme německé televizi SWF, že nám tuto nahrávku do tohoto projektu poskytla.
Od druhé poloviny 70. let uváděl Felix Slováček nejen v pražské Redutě své sólové recitály, na které navázaly jeho společné recitály s Jitkou Zelenkovou. V těchto recitálech uváděli doprovázeni skvělými muzikanty ze Štaidlova orchestru (Rudolf Rokl, Václav Týfa, Vincenc Kummer, Pavel Fořt a Jan Žižka) mj. následující písně a skladby, které vycházejí úplně poprvé: Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš?/Vorařská, skladby klasiků amerického muzikálu Richarda Rodgerse a Irvinga Berlina Jen já ne a Navždy/Zpívám. Natočili je v roce 1979 i do Slováčkova televizního recitálu Slovo a saxofon Felixe Slováčka, ke kterému, stejně jako k jejich recitálu, napsal scénář Miroslav Horníček. Duet s Jitkou Zelenkovou Ty a já, který je coverem úspěšného duetu Mireille Mathieu a Paula Anky You And I – De Minuit a six heures du matin, nazpíval Slováček v roce 1982 do dnes už legendárního televizního pořadu Ring volný.
Slováček měl i nesporný nos na hity, když do svého instrumentálního repertoáru zařadil Logickou píseň (The Logical Song) z repertoáru britské rockové skupiny Supertramp nebo skladbu Osamělý pastýř (Der einsame Hirte – The Lonely Shepard) krále easy listening music a kapelníka nejslavnějšího orchestru všech dob Němce Jamese Lasta. Tu s jeho orchestrem v roce 1977 nahrál celosvětově známý hráč na Panovu flétnu, Rumun Gheorge Zamfir.
V roce 1986 se Felix Slováček spojil s Československým rozhlasem a stal se po Josefu Vobrubovi šéfdirigentem jeho Tanečního orchestru (TOČR), se kterým už dříve úzce spolupracoval. S TOČRem nahrál i řadu písní v podání největších hvězd českého popu, které najdete na I. CD a II. CD. Jedná se o nahrávky s Karlem Gottem, Evou Pilarovou, Hanou Zagorovou, Naďou Urbánkovou, Věrou Špinarovou, Ivetou Bartošovou, Petrem Sepešim, Ladislavem Štaidlem, Rudolfem Roklem, Václavem Týfou, Janem Žižkou, Karlem Černochem, Karlem Zichem, Lucií Bílou, Helenou Vondráčkovou, Jiřím Kornem, Marií Rottrovou, Yvettou Simonovou, Petrou Janů, Leonou Machálkovou, Jitkou Zelenkovou, Jarmilou Gerlovou, Vlastou Kahovcovou, Dashou, Marcelou Holanovou, Darou Rolins, Peterem Dvorským, Štefanem Margitou, Antonínem Gondolánem, Felixem Slováčkem Jr., Janem Smigmatorem, Pavlem Fořtem, Vincencem Kummerem, Olympicem a s Milošem Skalkou.
Dosud nebyly vydány Slováčkovy duety s jeho manželkou, někdejší královnou dětských srdcí, Dagmar Patrasovou – Rána sluncem spálená (s recitativem a textem Miloše Skalky), Ve tvé hře stále scházím já a Talent. Hned po posledně jmenovaném duetu uslyšíte v podání otce a syna Slováčkových parádní kousek pro klarinety, dixielandový jazzový standard z roku 1918 Clarinet Marmalade. Tak, jak ho živě uvedli na koncertě k 70. narozeninám Felixe Slováčka v pražské Lucerně v roce 2013. Na tomto koncertě si pak slavný evergreen Angelina (The Waitress At The Pizzeria) z autorské dílny amerického tandemu Allan Roberts – Doris Fischer s Felixem Slováčkem a jeho big bandem zazpíval Karel Gott. Gott tuto píseň poprvé nahrál už v roce 1964 a o 11 let později se k ní vrátil, aby ji s vokálním triem Zelenková – Gerlová – Kahovcová, s Felixem Slováčkem a s Orchestrem Ladislava Štaidla nahrál do jednoho z dílů TV seriálu Zpívá Karel Gott natáčeném v divadélku ve Slaném. Obě verze byly inspirovány tím, jak tuto píseň nahrál slavný sicilskoamerický kapelník, zpěvák a trumpetista Louis Prima. Z Angeliny se pak na několik desetiletí stala nejen neodmyslitelná součást Gottových koncertů, ale i veleúspěšný přídavek.
Felix Slováček zkomponoval následující písně a skladby, které na tomto 2 CD najdete: Já jenom zívám (Jitka Zelenková, Vlasta Kahovcová a Jarmila Gerlová), Snad nám to vyjde (Iveta Bartošová a Petr Sepeši), Mít ségru – to je kříž (Karel Zich) a Samba století (Orchestr a sbor Ladislava Štaidla). Ta otevírá II. CD.
Felix Slováček je právem hrdý na svou spolupráci se dvěma hvězdnými slovenskými tenoristy světového renomé. Peter Dvorský nazpíval s Karlem Černochem v roce 1988 duet Láska prý (Perhaps Love), který si našli v repertoáru Plácida Dominga a country legendy Johna Denvera. V roce 1998 nazpíval pak Štefan Margita za doprovodu Slováčkova big bandu do televizního pořadu Šance slavnou neapolskou kanzonettu italského skladatele Edoarda di Capui Marie, Ah Marie.
Mimořádně pyšný je Felix Slováček na svůj výkon v Tureckém pochodu Wolfganga Amadea Mozarta, který nahrál s Evou Pilarovou v roce 1989 do televizního pořadu Felixír. Stejně tak na skladbu Amorada brazilského hudebního skladatele Waldira de Caroliny Azevedy.
Z roku 2017 pak pochází píseň Na Štědrý den domů (I´ll Be Home For Christmas) v podání Jana Smigmatora, do které Slováček nahrál na zpěvákovo přání sólo na klarinet.
80. narozeniny a 60 let na scéně oslaví Felix Slováček na Narozeninovém koncertě v pražské Lucerně (02.05.2023) – Vstupenky na www.ticketportal.cz/event/FELIX-80-60-let-na-scene
Jen já ne – Felix Slováček, Václav Týfa, Pavel Fořt, Vincenc Kummer a Jan Žižka (1977) – www.youtube.com/watch?v=h0de45GB9gE
A Whiter Shade Of Pale – Karel Gott, Felix Slováček a Rudolf Rokl (1979) – www.youtube.com/watch?v=9hNqgZtBPk0&list=RD9hNqgZtBPk0&start_radio=1
Ty a já – Jitka Zelenková a Felix Slováček (1980) – www.youtube.com/watch?v=DC1O-_v__No
Talent – Dagmar Patrasová a Felix Slováček (1987) – www.youtube.com/watch?v=ryJXPwwhXdo
Foto: Jiří Krušina
Jan Adam