Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura Pozvánky na akce

Festival Nový ruský film: hvězdy, filmy, zábava

Ve dnech 5. až 11. listopadu 2018 bude probíhat ve čtyřech českých městech unikátní kulturní událost  – festival Nový ruský film, který zahrnuje bohatý doprovodný program: setkání s herci, režiséry, producenty a dalšími představiteli ruské kultury.

Své dveře filmovému festivalu otevřela města jako Praha, Olomouc, Zlín a Jihlava. Mezi účastníky festivalu patří ruští národní umělci Andrej Sokolov a Andrej Smoljakov, producenti Alexej Rjazancev, Jurij Obuchov a Armen Ananikjan, skladatel Pavel Kašin, herci Alexandr Coj, Ilja Malakov, Sergej Gorobčenko a další ruští režiséři, herci, muzikanti a producenti. Programu festivalu se zúčastní také ruský spisovatel fantastické literatury Sergej Lukjaněnko a kosmonauti Viktor Savinych a Alexandr Alexandrov.

 

V předvečer festivalu proběhla v pražských ulicích městská hra spočívající v hledání určených míst a řešení hádanek a hlavolamů. Některá zadání soutěžícím zadávala Ježibaba, Kostěj Nesmrtelný a další pohádkové postavy.

 

Pražské zahájení festivalu proběhlo 5. listopadu 2018 v kině Cinema City za přítomnosti významných hostů. Stejně jako i v ostatních městech festival zahájilo promítání filmu Saljut-7 popisující záchranu stejnojmenné kosmické stanice, která se stala neřiditelnou a mohla spadnout na Zemi. Zahájení se zúčastnil kosmonaut Viktor Savinych, který v roce 1985 odstartoval na oběžnou dráhu, aby se se svým kolegou Vladimirem Džanibekovem spojil s touto stanicí a opravil ji.

 

Občerstvení pro hosty zahájení festivalu připravil Michail Chmelinin, vítěz soutěže Chef a la Russe 2018.

 

Festival představuje současnou ruskou kinematografii napříč žánry a věkovými kategoriemi diváků od animovaných filmů, přes filmy se sportovní tematikou až po psychologická dramata. Jde jak o kasovní trháky, tak o dokumentární filmy Nedotčený ráj: Rusko (National Geographic společně s Rosatomem) a Světlana Zacharovová. Umění být sama sebou a další.

 

Během festivalu proběhne premiéra nového dokumentárního filmu Vášeň pro mamuty od Sergeje Jastržembského, který byl vyroben ve spolupráci se Skupinou společností Region.

 

Filmu Nanečisto, který se řadil mezi nejočekávanější ruské filmy letošního roku, předchází beseda se Sergejem Lukjaněnkem, jedním z nejpopulárnějších autorů ruské vědecko-fantastické literatury. Proslavila jej populární sedmidílná série zahájená románem Noční hlídka. Lukjaněnko je autorem knižní předlohy filmu Nanečisto a 6. listopadu 2018 představí v kině Dlabačov tento film účastníkům festivalu.

 

Nedožité osmdesátiny Vladimira Vysockého festival připomíná promítáním filmu Vysockij. Aspoň, že jsem živ. Před ním proběhne beseda s Nikitou Vysockým, synem slavného ruského básníka a zpěváka, a jeho dílo předvede Milan Dvořák, český interpret písní Vysockého.

 

Před promítáním komorního dramatu Paměť podzimu o rodině, kterou její blízcí známí vyhánějí z domu, kde žijí, se s diváky setká režisér snímku Andrej Sokolov a autor filmové hudby Pavel Kašin. Hlavní roli v tomto filmu ztvárnila Inna Čurikovová, která je v Česku známa díky roli Marfuši v Mrazíkovi.

 

Dále bude promítnuto: drama z koncentračního tábora Sobibor, historický film Legenda o Kolovratovi, filmy ze současnosti Arytmie a Kapr rozmražený, válečné drama Loučit se nebudeme, historický film o námořních objevných plavbách První, dramata Neprominutý, Vymahač a Selfie, rodinný film Poslední bohatýr, animované filmy Ivan Carevič a šedý vlk 3, Tři bohatýři a král moří a film ze sportovního prostředí Trenér.

 

Ve spolupráci se společností Barrandov Studio a Filmovou a televizní fakultou Akademie múzických umění v Praze proběhne kulatý stůl představitelů české a ruské kinematografie věnovaný koprodukci. Pro účastníky festivalu bude také připravena exkurze do filmových studií společnosti Barrandov Studio.

 

V rámci doprovodného programu je možné navštívit putovní výstavu fotografií z polárních krajin Ruska, které na svých cestách po moři nafotil kapitán jaderného ledoborce 50 let Pobědy, Dmitrij Lobusov, a fotokorespondent Sergej Dolja.

 

Před promítáním filmů v kině Dlabačov 10. a 11. listopadu je připraven doprovodný program zaměřený na dětské návštěvníky festivalu. Ruský jarmark představí tradiční ruské tance a hry a účastníci si budou moci vyrobit malované dřevěné lžičky nebo plstěnou panenku. Diváci filmu Legenda o Kolovratovi, který představí herci Alexandr Coj (chán Bátú) a Ilja Malakov (Kolovrat), si budou moci vyzkoušet helmy a potěžkat meče a štíty z tohoto filmu. Ve spolupráci se společností Barrandov Studio proběhne výstava kostýmů z filmových pohádek.

 

Během jarmarku proběhne i mistrovství světa ve skládání matrjošek a mistrovství Evropy ve hře birjulky (ruská obdoba mikáda). Bude možné ochutnat speciální zákusky od Michaila Chmelinina.

 

Program jarmarku nebude určen jen pro pobavení dětí, ale i jejich rodičů. Dámám budou stylisté radit, jak správně uvázat šátek a vystoupí také vzpěrači. Dále se předvede folklorní soubor Všekozácký svaz Českých zemí a Slovenska Kozáci Vltavy.

 

Iniciátorem a organizátorem tohoto festivalu je Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Akce probíhá za podpory Ministerstva kultury RF, Federální agentury Rossotrudničestvo a Svazu kinematografistů RF. Generálním producentem festivalu je agentura Essential Communication, která se specializuje na česko-ruské komunikační projekty, koproducentem za ruskou stranu je společnost Freshfilm. Jako generální partner projektu vystupuje ruská korporace pro atomovou energii Rosatom

Podobné příspěvky

Iva Pazderková bojuje proti koronaviru slivovicí

Redakce

Herečky učí sebeobraně Michaela Nosková

Šebík

Co se právě teď děje v Česku? Pravdu uvidíte v nové divadelní hře

Jaroslav Hauer