Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly

55. MFF Karlovy Vary se uskuteční ve dnech 20. až 28.srpna 2021

prezident-festivalu-jiri-bartoska

BartoškaSoučasný ústup v množství nakažených infekcí covid-19 v České republice umožnil sice v posunutém termínu, konání 55.ročníku MFF Karlovy Vary. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na účast herců, režisérů a producentů světových jmen.

55. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Na karlovarský festival přijedou herci Johnny Depp a Michael Caine

Hosty letošního karlovarského festivalu budou britský herec, držitel dvou Oscarů Michael Caine a americký herec nominovaný na Oscara Johnny Depp.

Jedním z očekávaných vzácných hostů se stane i americký herec, režisér a spisovatel Ethan Hawke, který na festivalu převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a osobně uvede thriller Paula Schradera-Zoufalství a naděje.

V tomto filmu identicky představuje postavu kněze procházejícího krizí víry. Díky své všestrannosti se zvýraznil ve filmu Společnost mrtvých básníků Petera Weira,kde představuje roli plachého studenta po boku učitele v podání Robina Williamse. Z dalších významných filmů jsou Bílý tesák, kde zahrál hlavní roli a Bolestná realita, kde se zvýraznil jako rebelující Troy. Významný rok pro herce byl 1995,kdy získal od Richarda Linklatera obsazení do připravované romance Před úsvitem, a později také ve dvou pokračováních trilogie Před soumrakem a Před půlnocí.

V průběhu 90.let se Hawke projevil jako přizpůsobivý herec ztvárňující postavy různých žánrů. Setkání s Linklaterem v dalších letech rozvinulo spolupráci na osmi filmech včetně filmu Clapectví. Vzájemná spolupráce u těchto filmů se dotkla společných scenářů. Herecké obsazení Hawkeho najdeme v tvorbě Andrewa Niccola (Gattaca, Obchodník se smrtí, Good Kill) ,dále Antoina Fuguy (Training Day,Nejlepší z Brooklinu, Sedm statečných a připravované Tísňové volání). Další herecké úspěchy jsou výrazné ve filmech renomovaných hollywoodských režisérů: Velké naděje Alfonsa Cuaróna, Než ďábel zjistí, že seš mrtvej Sidneyho Lumeta nebo Zoufalství a naděje Paula Schradera. Režijně se podílel na dramatu Chelsea Walls,a později na adaptaci vlastního románu Hořká krajina. Dvě nominace na Oskara získal za herecké výkony ve filmech Training Day a Chlapectví. Další dvě nominace za scénáře k filmům Před soumrakem a Před půlnocí.

Jsme nadšeni, že můžeme v Karlových Varech přivítat osobnost, kterou dlouhodobě obdivujeme. Festival v roce 2018 uspořádal Poctu Austin Film Society a letos na retrospektivu věnovanou této uznávané instituci navazujeme oceněním herce a režiséra, který má k texaské nezávislé filmové scéně coby rodák z Austinu a dlouholetý spolupracovník Richarda Linklatera neobyčejně blízko, ” zhodnotili umělecký ředitel Karel Och a výkonný ředitel Kryštof Mucha.

Pořadatelé festivalu také dnes představili opatření proti šíření koronaviru, která budou festival provázet. Každý účastník dostane pásku na ruku, která mu umožní pohyb po festivalových akcích. Pásku získají návštěvníci na základě platného certifikátu EU s QR kódem, který dostanou prokázáním očkování, prodělané nemoci či absolvování negativního testu na certifikovaném pracovišti.

Ondřej Šebesta

Podobné příspěvky

Šestý ročník festivalu Open House Praha 2020

Afri

Prague Food Festival 2013, aneb "Nejezte blbě!"

Afri

Festival Praha Září hostí Signal Festival

Šebík