Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Festivaly

Šestý ročník street art festivalu Město=Galerie je v plném proudu

Festival

Po Nymburce a Poděbradech vyvrcholí od 13. do 18. září 2022 v Mladé Boleslavi, kam zavítá vůbec poprvé v historii. Šestidenní akce se zúčastní špičkoví umělci zaměřující se na graffiti a velkoplošné malby z různých koutů Evropy. Malou ochutnávkou byl víkendový warm up.  V jeho rámci vzniklo například unikátní interaktivní umělecké dílo v centru města. Součástí ovšem byla také akce v Pluhárně, kde se návštěvníci mohli zapojit do workshopů graffiti či parkuru, zhlédnout skateboardovou exhibici, navštívit přednášku o historii street artu a na závěr se zúčastnit vyhlášení Mural Opencall – výzvy pro mladé umělce.

Premiérový ročník street art festival od 13. do 18. září 2022 vyvrcholí v Mladé Boleslavi

festivalDo Mladé Boleslavi zavítá v září z Dánska například „Bates“, z Maďarska „Fatheat“ nebo z Německa trojice Slider, Caparso a Rico. Tuzemskou streetartovou školu pak budou reprezentovat Lukáš Kladívko, 3ILLA nebo na evropské scéně uznávaný umělec Pauser. Ten se v Mladé Boleslavi představil už během víkendového warm upu, kdy v centru města v prostorách před OC Bondy vytvořil speciální interaktivní dílo, ve kterém došlo k propojení graffiti a sochařství s rozšířenou realitou. „Jedná se o reálný obraz doplněný digitálně vytvořenými prvky, který návštěvníci uvidí pouze přes speciální mobilní aplikaci,“ prozrazuje Jakub Jandora, produkční festivalu Město=Galerie.

Art festivalDo průběhu festivalu se ovšem může zapojit téměř kdokoliv. Už v červnu proběhly workshopy pro klienty mladoboleslavského domova seniorů a mladé umělce z mladoboleslavské ZUŠ. V plánu je dále zapojení dětí z Dětského centra Klaudiánovy nemocnice a proběhne také společný graffiti jam na tangentě, kde bude možnost tvořit otevřena všem. „Náš festival není jen o setkání umělců, kteří se vzájemně inspirují. Každoročně se snažíme také přilákat stovky diváků ze všech generací a ukázat jim, co vše street art obnáší a že určitě může být pro každé město přínosem,“ podotýká Jakub Jandora.

Art festivalHlavním cílem festivalu je představit street art jako moderní umělecký směr, oslovit veřejnost napříč všemi generacemi a motivovat ji k novým nápadům, jak pozitivním způsobem vylepšit veřejný prostor. „S producenty jsme se dohodli, že do festivalu chceme co nejvíce zapojit veřejnost, oslovit různé věkové skupiny a dát také prostor mladým začínajícím umělcům. Festival Město=Galerie může z pohledu rozvoje veřejného prostoru dát Mladé Boleslavi nový impuls. Věříme, že město a jeho industriální prostředí můžeme pomocí tohoto umění dlouhodobě kultivovat,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který premiérový ročník do Mladé Boleslavi přinesl.

Během festivalu Město=Galerie postupně vzniknou v Mladé Boleslavi čtyři velkoplošné malby, které začnou promlouvat do veřejného prostoru. Zároveň dojde k přeměně betonové stěny u Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Toto dílo bude určené pro děti, které se na něm budou podílet společně se zaměstnanci nemocnice. „Za úspěch budeme považovat to, když se umělcům podaří realizovat všechny plánované malby podle představ, návštěvníci si užijí všechny doprovodné eventy, vyjde krásně počasí a po celou dobu bude panovat dobrá nálada,“ dodává Jakub Jandora.

Kompletní program letošního street art festivalu Město=Galerie v Mladé Boleslavi najdete zde.

Karel Smetana

O Nadačním fondu ŠKODA AUTO:

Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. V roce 2021 rozšířil své aktivity i do zbývajících lokalit automobilky, zakladatele fondu – Rychnovska a Vrchlabska. Během tří let svého působení v těchto regionech podpořil přes 200 konkrétních projektů a studií. Mezi jeho priority patří rozvoj občanské společnosti a veřejného prostoru, podpora kultury, zdravotnictví a sociálních služeb. Je členem Fóra dárců a držitelem ocenění Známka kvality. Fond je také iniciátorem a hlavním partnerem platforem Nové Boleslavsko, Nové Rychnovsko a Nové Vrchlabsko, jejichž cílem je propagovat spolupráci a zajímavé projekty napříč regionem. 

www.nfsa.cz

Wikipedie

LinkedIn

 

Podobné příspěvky

Festival Nuselské dvorky se přesune na vlny Českého rozhlasu Vltava

Afri

Na Parukářce se koná třetí ročník Žižkovského pivobraní

Afri

OBRAZEM: Noční Praha žije festivalem světla Signal 2014

Afri