Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film

61. Newyorský filmový festival představil hlavní program

Společnost Film at Lincoln Center, která každoročně newyorský festival pořádá, v úterý oznámila svůj hlavní program. Tvoří ho 32 filmů z 18 zemí světa. Mezi filmy, které byly do programu zařazeny, patří i film v české koprodukci Hranice. Na nejnovějším počinu Agnieszky Holland spolupracoval český producentský tým, který s ní v minulosti vytvořil oceňovaný film Šarlatán, společně také připravují snímek o Franzi Kafkovi.

Hranice je film s českou stopou

Pro tvůrce, producenty a koproducenty, je to po zařazení snímku do hlavní soutěže MFF v Benátkách, další úspěch.  Hranice je fiktivním příběhem, založeným na skutečných událostech, které se dějí přímo vedle nás a prolínají se v něm tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je neuvěřitelně silným a emotivním příběhem o lidech prožívajících hraniční situace. „Je to evropský příběh,“ říká režisérka třikrát nominovaná na Oscara.

Režisérka a scenáristka narozená ve Varšavě natáčí po celém světě, s Čechy ale cítí silnou vazbu a to nejen díky svému studiu na FAMU, ale právě i díky českým koproducentům a partnerům. Koproducentem Hranice je česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové, se kterou Holland vytvořila již několikátý projekt. Hranici podpořil Státní fond kinematografie, dalším koproducentem je i Česká televize. Kromě ČR a Polska je již nyní potvrzeno uvedení filmu v dalších 20 zemích. Distributorem snímku v ČR je BIOSCOP, termín české premiéry je stanoven na 19. října 2023.

Synopse: Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

Distribuční název ČR: Hranice

Žánr: drama

Výroba: Polsko, Česká republika, Francie, Belgie

Režie: Agnieszka Holland

Producenti: Marcin Wierzchoslawski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein

Scénář: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland

Kamera: Tomasz Naumiuk

Koproducenti: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien Mc Donald, Diana Elbaum, David Ragonig

Produkce: Metro Films (Polsko), Marlene Film Production (Česká republika), Blick

Productions (Francie), Beluga Tree (Belgie)

Výkonní producenti: Mike Downey, Jeff Field, Daniel Bergmann

Hrají: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Po Dalia Joqascape, Dalia Naous, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska

Zuzana Janák

Producentka

Šárka Cimbalová

Marlene Film Productions

Distributor

Andrea Metcalfe

BIOSCOP

Marlene Film Production s. r. o., Kaprova 52/6, 110 00 Praha 1, IČO: 031 07 647, www.marlenefilmproduction.com

Podobné příspěvky

LETNÍ SCÉNA NA STŘELECKÉM OSTROVĚ SÁZÍ NA ČESKOSLOVENSKOU FILMOVOU KLASIKU .

Afri

Šarlatán vrací diváky do kin

Jaroslav Hauer

Rychlé a zběsilé rande manželů Hejdových

Afri