Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film

Drama Lidi krve v režii Miroslava Bambuška vstupuje do kin

Lidi krve

Celovečerní snímek Lidi krve v režii Miroslava Bambuška právě vstupuje do kin. Filmové drama reflektuje cestu k vlastním kořenům a ke smíření. Odehrává se v současnosti, ale pracuje s reminiscencemi zavádějícími diváka do poválečného Československa. Příběh tvoří osudy skutečných obyvatel bývalé německé obce Vitín. Minulost se tak stává klíčem k přítomnosti. V hlavních rolích se představí Karel Dobrý, Miloslav König, Miloslav Mejzlík, Tomáš Bambušek, Jiří Černý, Jakub Folvarčný, Jakub Gottwald, Juraj Bača či Tereza Hofová. Produkci snímku zajistil Saša Dlouhý (FREESAM) v koprodukci České televize a slovenské atelier.doc.

Drama Lidi krve v režii Miroslava Bambuška vstupuje do kin

Ústřední postavou filmu Lidi krve je Otto Hille (Miloslav König), který je najat, aby zavedl starého a těžce nemocného Leopolda Švarce (Miloslav Mejzlík) do krajiny jeho předků. Symbolické martyrium očistce jej má dovést ke smíření. Vydávají se do roku 1945 do již rozpadlé německé vesnice Vitín, která je středobodem celého příběhu a jejich společná minulost se propojuje. Otto zde potkává přízrak svého děda Otfrieda Hilleho (Karel Dobrý). Stává se svědkem událostí, které objasňují to, co Ottu v nočních můrách děsí a co starý Švarc skrývá.

„Film se zabývá věcmi a událostmi, které nechceme slyšet a které záměrně odsouváme na okraj, protože je obtížné s nimi žít. A toto odsouvání rodí mentální nemoc, nezájem, lhostejnost, která se rozmanitě projevuje v naší přítomnosti tím, jak lidé myslí, jak se rozhodují, jak jednají, jak volí. A tak žijeme ve světě, který je plný otázek, na které nechceme hledat odpovědi, protože jsou nepříjemné, náročné. A tím si vytváříme „mentální Sudety“. Černou díru, o které se radši domníváme, že v ní a za ní nic není. „Mentální Sudety“ jsou propast, kterou jsme zdědili po svých předcích. Naše generace ji nemá chtít předávat svým potomkům,“ dodává režisér snímku Miroslav Bambušek.

Film Lidi krve vznikal šest let, dokončen byl v květnu 2021. Natáčení probíhalo v Severních a v Západních Čechách, v Jihomoravském kraji, na Severní Moravě, v Polsku a na Azorských ostrovech. Autorem scénáře a režisérem filmu Lidi krve je dramatik a divadelní režisér Miroslav Bambušek. Napsal přes čtyřicet divadelních her, dvě operní libreta a filmové scénáře. Dlouhodobě se věnuje projektům, které vnímají kulturu jako platformu pro politické a sociální reflexe. V tomto smyslu v minulosti působil např. v Národním divadle, v Divadle Na zábradlí, v HaDivadle či Studiu Hrdinů. Zaměřuje se ale i na realizace svých projektů v nedivadelní, především industriálních prostorech spojených s pamětí konkrétních událostí (sem patří např. dlouhodobé projekty Perzekuce.cz či Cesty energie). Za své projekty získal mnohá tuzemská ocenění: ceny Alfréda Radoka, ceny Divadelních novin atd. Jeho poslední film Jan Hus – mše za tři mrtvé muže získal cenu Andreje Stankoviče.

Produkci snímku zajistil Saša Dlouhý se svojí společností FREESAM v koprodukci České televize a slovenské atelier.doc. Film byl mimo prostředků producenta a koproducentů finančně podpořen Státním fondem kinematografie, Jihomoravským filmovým nadačním fondem, Česko-německým fondem budoucnosti a Audiovizuálním fondem. Distribuci snímku zajišťuje Aerofilms. VíceVíce informacíinformací nana www.freesam.orgwww.freesam.org aa www.lidikrve.czwww.lidikrve.cz.

Lidi krve
Délka filmu: 85 min, Rok: 2021
Režie: Miroslav Bambušek
Producent: Saša Dlouhý – FREESAM
Koproducent: Česká televize, atelier.doc
Premiéra: 4. 11. 2021
www.lidikrve.cz | www.bloodkin.tv

Hlavní herecké obsazení

Otto Hille – Miloslav König Ottfried Hille – Karel Dobrý Leopold Schwarz – Miloslav Mejzlík Leopold Schwarz za mlada – Juraj Bača Anna Hille – Tereza Hofová Henry – Jakub Gottwald Mišel – Jiří Černý Lékař – Jakub Folvarčný Pečovatel – Tomáš Bambušek

Tvůrci a štáb

Scénář a režie – Miroslav Bambušek

Producent – Saša Dlouhý

Kamera – Jakub Halousek Střih – Jan Daňhel

Dramaturgie – Kristián Suda Hudba – Tomáš Vtípil

Koncepce masek a kostýmů – Zuzana Bambušek Krejzková Zvuk – Václav Flegl

Výtvarník – Josef Bolf Výkonný producent – Pavel Vácha

Vedoucí natáčení – Eva Pavlíčková Architekt – Daniel Tůma

Kreativní producent ČT – Josef Viewegh 

Vedoucí Filmového centra ČT – Helena Uldrichová

Eliška Míkovcová

Podobné příspěvky

Jsem nezodpovědný, prozradil Jiří Mádl

Jaroslav Hauer

Film Zátopek se představuje v USA

Afri

První ukázka z filmu Vyšehrad

Jaroslav Hauer