Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film

Film Jan Žižka láká diváky k návštěvě Trocnova

Jan Zizka

Snímek Jan Žižka se pomalu ale jistě po měsíci v kinech přibližuje v počtu diváků číslu 300 tisíc. Mnoho z nich život slavného vojevůdce zaujal natolik, že se rozhodli navštívit jeho rodiště v Trocnově. A že je tam co k vidění! Památník Jana Žižky z Trocnova jako národní kulturní památka nabízí venkovní naučnou stezku, pomník Jana Žižky nebo třeba muzeum s interaktivní multimediální expozicí. Od dubna 2023 budou mít návštěvníci jedinečnou možnost v Trocnově nově navštívit také právě budovaný archeoskanzen prezentující život ve středověku na přelomu 14. a 15. století. 

S Petrem Jáklem jsme se dohodli, že v budoucnu by se zde měly objevit i rekvizity, zbraně nebo kostýmy z filmu Jan Žižka. Budou součástí expozice. Náš archeoskanzen by měl být místem, kde se návštěvníci mohou zblízka podívat, jak film vznikal, ale hlavně kde a jak Žižka žil. Je tady přesně podle dobových záznamů postavený i zemanský dvorec, tedy prostředí, které Žižku pravděpodobně obklopovalo,“ vysvětlil hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Projekt Archeoskanzenu se zrodil v roce 2015. Samotná stavební realizace v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova začala v květnu 2020 a dnes je téměř dokončena. Archeoskanzen tvoří zemanský dvorec a část osady z přelomu 14. a 15. století, kde návštěvníci poznají život našich předků v dané době, předměty denní potřeby, způsoby hospodaření, dobové technologie a další unikátní věci. Budou zde k dispozici nově vytvořené edukační brožury ale například i tablety s interaktivními vzdělávacími aplikacemi a další pomůcky, které mohou nalákat i nejmladší generaci.

Exteriér i interiér skanzenu je vybaven funkčními replikami odpovídajícími přelomu 14. a 15. století včetně nábytku, nádobí, zemědělských a řemeslných nástrojů, zbraní či bojového vozu. Doplňkem projektu jsou například i muzejní kufříky „Život v době lucemburské – střední Evropa předhusitská“. Tyto kufříky obsahují repliky středověkých artefaktů z jižních Čech a příhraničních regionů. Nabízí žákům jedinečnou možnost seznámit se s předhusitskou střední Evropou na vlastní kůži pomocí kopií vybraných nástrojů, zbraní a oděvů charakterizujících období vlády posledních Lucemburků.

Pro milovníky našeho filmu pak budou určitě lákadlem rekvizity podobné těm, co byly použity ve filmu a v budoucnu i ty filmové.  Trocnov je natolik zajímavý, že stojí za to se sem vydat. Diváci se mohou přijet podívat, jak to tehdy doopravdy vypadalo, a zažít velmi podobné pocity, jako zažívali herci ve filmu,“ dodal režisér a producent snímku Jan Žižka Petr Jákl.

Video z Trocnova ke zhlédnutí zde: https://www.youtube.com/watch?v=8gOmPYIyLDU&t=41s

Jana Šafářová

Podobné příspěvky

David Svoboda stál poprvé před filmovou kamerou

Redakce

Čtyři studenti FAMU získali nominaci za nejlepší studentský film roku 2022

Redakce

Film Schmitke získal Cenu studentské poroty za nejlepší film na festivalu Finále Plzeň

Šebík