Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Film Kultura

Mistr slova, nositel klobouků a věčný gentleman Jan Přeučil oslavil 85. narozeniny

Jan Přeučil

Mistr slova, nositel klobouků a věčný gentleman, který má na kontě mnoho divadelních i filmových rolí a ve skříni obrovskou sbírku klobouků. 

Dnes oslavil 85. narozeniny herec s nezaměnitelným hlasem, kterého jen málokdy potkáte bez elegantního klobouku na hlavě.

Cesta k herectví Jana Přeučila nebyla snadná, ale svůj dětský sen si splnil. Narodil se v Pardubicích, ale rodina se brzy přestěhovala do Prahy. Jeho život zásadně poznamenalo uvěznění otce. František Přeučil byl novinář a politik, který se zasazoval o obnovu demokracie a patřil k obžalovaným během soudního procesu s Miladou Horákovou. Byl odsouzen na doživotí, což jeho rodina přijala s úlevou, protože se báli, že dostane trest smrti. Nakonec ve vězení strávil “necelých” patnáct let. Byl propuštěn v roce 1963  se sedmiletou podmínkou.

Byl jsem šťastný, když se táta po patnácti letech vrátil v plné energii, síle, a uměl se dívat na život stále s krásným otevřeným pohledem. Byl to nádherný člověk. Určitě se na nás seshora dívá.“

Jan Přeučil vystudoval gymnázium pro pracující a v roce 1956 se dostal na DAMU. Tuto školu miloval a trávil zde většinu času. Studia herectví ukončil v roce 1960 a po pár letech zde začal  také učit Mezi jeho studenty patřili známí herci jako  Karel Roden, Ivana Chýlková,  Kateřina Brožová, Eva Holubová, Veronika Žilková, Vilma Cibulková nebo Pavel Vítek.

Po ukončení studií získal angažmá v Divadle Na zábradlí, kde hrál až do roku 1993 a posledních 5 let také šéfoval činohře. Hrál ve velkých hrách jako Král Ubu, Hamlet, Bláznovy zápisky nebo Král jelenem.

 

Charismatický herec i v divadle smekl svůj pověstný klobouk. K životnímu jubileu natočil dokument -Vzpomínám si. Premiéra filmového dokumentu režiséra Artura Kaisera se uskutečnila v pražském kině Lucerna  a byla zde přítomna celá  hercova rodina. Manželka Eva Hrušková, Zdeněk Rohlíček s manželkou Libuškou, Jaroslav Satoranský, Jiří Krampol, Zdeněk Barták, Regina Řandová s maminkou, Felix Slováček, Jan Kuželka, Petr Batěk, Josef Maršálek a  mnoho dalších.

Dokument, jehož průvodcem je spoluautor námětu René Kekely, ukazuje Přeučilův profesní i osobní život. Režisér Artur Kaiser sdělil, že  „Dokument Vzpomínám si..do kin nepůjde, protože nás na podzim čeká velký celovečerní koprodukční film s názvem Cirkus Maximum, kde se vedle Jana Přeučila objeví také herec Oldřich Kaiser.

Oblíbený citát Jana Přeučila i jeho manželky Evy Hruškové zní: 

„Umění života spočívá v tom, uvědomovat si krásu všedního dne.

red.

Foto: Petr Brodecký

 

Podobné příspěvky

„JEDU TAK RYCHLE, JAK POTŘEBUJI“… Oblíbená slova Lubomíra Kaštánka, majitele pražského rockového klubu Modrá Vopice

Šebík

Unikátní koncert Národ sobě – kultura na prknech Národního divadla v přímém přenosu

Afri

České památky z tisíců kostiček lega – na novou výstavu se vydal i Zdeněk Piškula

Jaroslav Hauer