Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění

Francouzská malířka s česko-německými kořeny Andrea Arta Schmidt na Ateliéru Art Fest 2018

Tato francouzská malířka s českými kořeny žijící v Provence pochází z Ústí nad Labem.
Reprezentuje a propaguje české a moravské umění ve Francii.


Úzce spolupracuje s Českým konzulátem v Marseille, Francouzsko-českým přátelským spolkem a jinými organizacemi. Vystavuje na Consul’Art, přednáší o českém umění, nedávno např. o Alfonsu Muchovi a ačkoli se politicky neangažuje, společensky se zasazuje o to, aby se nezapomnělo na tradiční řemesla, která také často představuje na svých výstavách a přednáškách. Dělá to tak, že podává historii a umění v co nejširších souvislostech, takže na jejích prezentacích můžeme i ochutnat provensálské speciality, které sama připravuje, degustovat víno a naopak ve Francii, kromě řemesel, představuje naše koláče, makovníky, perníky a jiné pochutiny. Veliký úspěch zaznamenaly její makové koláče, protože Francouzi znají mák v největší míře pouze na slaném pečivu. Folklór je jí velmi blízký a často zařazuje toto téma do své tvorby. Tvrdí, že je nutno tradice neustále předávat dalším generacím, byť k nim přistupuje i s novými malířskými přístupy a nápady.
Tato mladá česko – francouzská malířka v sobě snoubí paradox snové představivosti a pragmatismu. Nechce malovat bez smyslu a podstaty. Když ji osloví nějaké téma, nejprve si nastuduje spoustu informací. Poté téma opustí a dává prostor ke zrodu nové, jedinečné, snové myšlence.

Andrea Arta Schmidt byla oslovena a zvolena organizacemi v Marseille, Nice a Aix en Provence, jako jediná reprezentantka, k představení svého umění v rámci stého výročí založení Československé republiky. V říjnu tak ukáže další své obrazy a předměty. Jak už prozradila, bude opět vycházet z našeho folklóru.

Nyní se  připravuje na svou prezentaci na Mezinárodním festivalu současného umění Ateliér Art Fest 2018 na pražském výstavišti v Holešovicích, který se koná od 7. do 9. září.

V návaznosti na Art Fest se s Andreou budete moci setkat i v Brně, a to 15. až 16. září, kde pořádá kurs malby a historie umění v Ateliéru M v Srbské ulici s názvem Přes umění z Brna až do Provence. I zde proběhne konference o Provence a slavném malíři Paulu Cézannovi s ochutnávkou vín a pochoutek z kraje, ve kterém Andrea žije.

Podobné příspěvky

Realizace nového historického seriálu Krčín pokračuje natáčením

Jaroslav Hauer

Červen v divadle DISK

Afri

Poděbrady přivítaly významné osobnosti

Afri