Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění Výtvarné umění ČR

Galerie města Trutnova vystavuje Otakara Lebedu

Otakar Lebeda, Z expozice výstavy
Máky, 1893, plátno na kartonu
Máky, 1893, plátno na kartonu

Prezentace české krajinomalby přelomu 19. a 20. století v Galerii města Trutnova v letošním roce pokračuje výstavou tvorby malíře Otakara Lebedy Světla a stíny. Lebedovo dílo, přestože vzniklo v rozmezí pouhých devíti let, citlivě reagovalo na aktuální tendence tehdejšho umění. Lebedova trutnovská výstava nabízí divákům osobní setkání s výjimečným talentem české krajinomalby sklonku 19. století.

 

 

U Nové vsi u Chotěboře, 1898, olej na plátně
U Nové vsi u Chotěboře, 1898, olej na plátně
Minařík maluje, kolem 1895, olej na lepence
Minařík maluje, kolem 1895, olej na lepence
Kvetoucí keř, 1894, olej, papír na plátně
Kvetoucí keř, 1894, olej, papír na plátně

U mladíka z dobré pražské rodiny se nadání projevilo záhy. Již ve svých patnácti letech nastoupil na pražskou Akademii do Mařákovy krajinářské školy, kterou studoval ve školních letech 1892-1897.  Vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka byl považován za jednoho z nejnadanějších žáků. Jeho tvorbu ovlivnila posmrtná výstava Antonína Chittussiho ukazující cestu krajinomalby od romantismu k realismu a impresionismu. Plenérovou tvorbu si studenti osvojovali při malování na četných školních exkurzích na Okoři, v Zákolanech, Bechyni či Krkonoších. Po absolvování studia Lebeda nepřestává intenzivně cestovat za výtvarnými podněty. Od roku 1897 používal častěji k malbě temperu a zvláště její výrobní značku Syntonos, umožňující koloristické experimenty Tvoří v rozličných destinacích napříč Čechami a v roce 1898 využil stipendium k návštěvě Paříže a bretaňského pobřeží.

Stavba mostu, 1899-1900, olej na lepence
Stavba mostu, 1899-1900, olej na lepence

V poslední fázi své kariéry se začal orientovat na figurální malbu. Jeho citlivá povaha byla provázena vnitřními pochybnostmi. Během práce na monumentálním obraze na téma tragické události z Chodska, Zabitý bleskem, si vyčerpaný a znejistěný umělec 12. dubna 1901 v necelých čtyřiadvaceti letech dobrovolně vzal život. Z jeho dochovaného díla se stal svého druhu unikát. Řadu vzácných a nejlepších jeho obrazů najde divák i na této výstavě.

Výstavu můžete navštívit do 27.srpna.

Foto nad textem: Z expozice výstavy

Zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

HARMONY PRAGUE OPĚT NA NOVOMĚSTSKÉ RADNICI

Šebík

Frontu do kina si museli vystát Svátková, Bezděková, Kohák i Hřebejk

Jaroslav Hauer

Tip Redakce; Kam na film? Knihovna je jasná volba…

Afri