

Prezentace české krajinomalby přelomu 19. a 20. století v Galerii města Trutnova v letošním roce pokračuje výstavou tvorby malíře Otakara Lebedy Světla a stíny. Lebedovo dílo, přestože vzniklo v rozmezí pouhých devíti let, citlivě reagovalo na aktuální tendence tehdejšho umění. Lebedova trutnovská výstava nabízí divákům osobní setkání s výjimečným talentem české krajinomalby sklonku 19. století.






U mladíka z dobré pražské rodiny se nadání projevilo záhy. Již ve svých patnácti letech nastoupil na pražskou Akademii do Mařákovy krajinářské školy, kterou studoval ve školních letech 1892-1897. Vedle Františka Kavána a Antonína Slavíčka byl považován za jednoho z nejnadanějších žáků. Jeho tvorbu ovlivnila posmrtná výstava Antonína Chittussiho ukazující cestu krajinomalby od romantismu k realismu a impresionismu. Plenérovou tvorbu si studenti osvojovali při malování na četných školních exkurzích na Okoři, v Zákolanech, Bechyni či Krkonoších. Po absolvování studia Lebeda nepřestává intenzivně cestovat za výtvarnými podněty. Od roku 1897 používal častěji k malbě temperu a zvláště její výrobní značku Syntonos, umožňující koloristické experimenty Tvoří v rozličných destinacích napříč Čechami a v roce 1898 využil stipendium k návštěvě Paříže a bretaňského pobřeží.


V poslední fázi své kariéry se začal orientovat na figurální malbu. Jeho citlivá povaha byla provázena vnitřními pochybnostmi. Během práce na monumentálním obraze na téma tragické události z Chodska, Zabitý bleskem, si vyčerpaný a znejistěný umělec 12. dubna 1901 v necelých čtyřiadvaceti letech dobrovolně vzal život. Z jeho dochovaného díla se stal svého druhu unikát. Řadu vzácných a nejlepších jeho obrazů najde divák i na této výstavě.
Výstavu můžete navštívit do 27.srpna.
Foto nad textem: Z expozice výstavy
Zpracoval Petr Ondrášek
Foto © Petr Ondrášek