Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Galerie Synagoga v Hranicích na Moravě zahájila svou poslední výstavu

Synagoga Hranice na Moravě

V Galerii Synagoga v Hranicích na Moravě zahájili poslední výstavu. Majitel synagogy Církev československá husitská, chce dále nabídnout objekt synagogy ke komerčnímu využití.

Synagoga Hranice na Moravě
Synagoga Hranice na Moravě

Vladimír Juračka, bývalý starosta města, ve svém projevu na poslední vernisáži shrnul historii hranické synagogy takto:

„Hranická synagoga, středobod života našich někdejších židovských spoluobčanů, má pohnutou historii. V roce 1941 zde nacisté zakázali bohoslužby, zničili vnitřní vybavení, židé byli zbaveni všech práv a záhy na to odvlečeni do vyhlazovacích táborů. Po válce hrstka přeživších nebyla již schopna se o synagogu postarat a byla nucena ji prodat za velmi nevýhodných podmínek.

Po Sametové revoluci byla synagoga v havarijním stavu a bez smysluplného využití. Její majitel, Církev československá husitská tenkrát, stejně jako dnes, neměla na její záchranu žádné finanční prostředky.  

Synagoga Hranice na Moravě - interier
Synagoga Hranice na Moravě – interier

Obrat nastal v roce 1993, když město Hranice s církví uzavřelo dohodu, podle které získalo  tuto památku do bezplatného využívaní na dobu třiceti let s tím, že na svůj náklad provede náročnou a nákladnou rekonstrukci a bude tento prostor využívat jako výstavní galerii. Velkorysá oprava byla dokončena v roce 1995 a po celou dobu své existence  Galerie Synagoga hranické veřejnosti zprostředkovávala špičková díla moderního českého ale i  slovenského výtvarného umění.

Olbram Zoubek na vernisáži 7.12.1995
Olbram Zoubek na vernisáži 7.12.1995

Rekonstruovaná synagoga se rovněž stala ikonickou součástí historického jádra města, vyhledávanou památkou a v neposlední řadě pietní připomínkou tragické existence hranické židovské obce, z níž  216 mužů, žen a dětí, se stalo obětí holokaustu.

Olbram Zoubek, jehož výstavou soch byla Galerie Synagoga 7. prosince roku 1995 slavnostně otevřena, při této příležitosti napsal:

„Jsem rád, že mohu se vší skromností uvést své sochy do tohoto prostoru, do synagogy naplněné duchem tisícileté tradice, do svatyně rezonující nepamětnou moudrost. Do útočiště  plačících, do domova ponižovaných. Do domu, který znovu povstal z trosek. Do domu, který nemá obyvatel. Nechť duch tohoto domu přijme umění na jejich místo.“

Tři desetiletí se dařilo toto přání Olbrama Zoubka naplňovat.“

Galerie Synagoga po třiceti letech své existence loučí s veřejností výstavou malíře, ilustrátora, grafika a sochaře Jana Chaloupky – Ozvěny života. 

Horké léto, 2017,akryl,plátno
Horké léto, 2017,akryl,plátno

Jan Chaloupek studoval od roku 1977 na Pedagogické fakultě v Brně, kde později i chvíli působil.  Pozorností a poznatky ho obdařili zejména Vladimír Otáhal, Vladimír Drápal a další výtvarníci. Po absolvování studia působil v letech 1984 až 1985 na fakultě jako asistent. Získal doktorát z výtvarné výchovy a přestěhoval se na Šumavu. Zde vytvořil několik cyklů grafik a drobné skulptury ze dřeva. V roce 1990 skončil jako pedagog a věnoval se reklamní grafice a volné výtvarné tvorbě.

Jan Chaloupek ve své tvorbě přemýšlí o základních otázkách a jejich zobrazení v různých materiálech. Nejde o klasickou malbu, ale o snahu napětí života transformovat do struktury výtvarné výpovědi. Je malířem přírody a pocitů. Svou tvorbu neustále posouvá, hledá cesty dalšího vyjádření. V posledních letech sahá k optimističtějším barvám, chce vyjádřit svoji bytostnější a intenzivnější příchylnost k přírodním krásám, které ho stále hlouběji nabíjejí.

Věnuje se reklamní grafice, je autorem například pro Versace, Himi’s Jeans. Navrhoval také kampaň k některým preparátům, jako jsou Mucosolvan či Atrovent.

Jeho díla jsou zastoupena v galeriích v České republice i v zahraničí, například v Chorvatsku, Německu, Francii.

Ilustrace ke knize Dáši Bláhové Bajky druhého konce světa
Ilustrace ke knize Dáši Bláhové Bajky druhého konce světa
Klaun, lípa, 2004
Klaun, lípa, 2004
Jan Chaloupek (vlevo) s Františkem Hodonským u publikace Kamil Lhoták a kniha u které udělal obálku a grafikou úpravu
Jan Chaloupek (vlevo) s Františkem Hodonským u publikace Kamil Lhoták a kniha u které udělal obálku a grafikou úpravu

Jan Chaloupek působí i jako ilustrátor. Za ilustrace knihy Čínské pohádky autorky Lucie Olivové, získal v roce 2008 cenu v soutěži o Nejkrásnější knihu roku, kterou pořádalo Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví v Praze.

Ilustrace ke knize Lucie Olivové Čínské pohádky, 2008
Ilustrace ke knize Lucie Olivové Čínské pohádky, 2008

V současné době žije a tvoří ve Vimperku.

Výstavu Jana Chaloupky a synagogu můžete navštívit do 17.září.

Zpracoval s použitím textů Vladimíra Juračky a Galerie Synagoga Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek, fotografie z novin a vernisáže O.Zoubka archiv Muzea a galerie Hranice

 

 

 

Podobné příspěvky

Mladá zpěvačka Nelly (19) vydala singl s videoklipem

Aleš Fritscher

Křest alba DETEKTOR ve vyprodaném SaSaZu

Aleš Fritscher

Splněný sen sopranistky Lenky Graf

Jaroslav Hauer