Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Literatura Výtvarné umění ČR

Galerie v Hradci Králové vydala monografii malířky Věry Jičínské

Publikace

Galerie moderního umění v Hradci Králové vydala monografii malířky Věry Jičínské (1898–1961). Publikace je vybavena bohatým obrazovým doprovodem. Představuje v souvislostech stěžejní aspekty tvorby této pozoruhodné a neprávem opomíjené osobnosti českého moderního umění.

PublikaceJejí autorka Martina Pachmanová na základě výběru olejomaleb, pastelů, kreseb, grafik, ale i málo známých fotografií vykresluje dobu, kdy Jičínská mezi válkami studovala, pracovala nebo vystavovala v Brně, Mnichově, Praze, Paříži, Bretani, Budapešti, Pětikostelí či Dobrušce. Mapuje vývoj malířčina díla, jehoZž počátky jsou spjaty s analytickým kubismem a purismem a které se přes neoklasicistickou fázi překlenulo až k výrazně subjektivní „řeči“ tvarů, barev a světel. Připomíná však také její práci na poli užitého umění, jemuž se věnovala po druhé světové válce. V neposlední řadě zhodnocuje dosud přehlíženou publicistickou činnost této umělkyně.

Z publikaceKniha není koncipována přísně chronologicky. Zdůrazňuje spíše tematické okruhy práce Věry Jičínské (ženský akt, mateřství, exotismy, tanec, symboliku světla a stínu), zaměřuje se na její širší kulturní, sociální a především genderové a emancipační souvislosti. Martina Pachmanová nechává na mnoha místech textu promlouvat samotnou umělkyni prostřednictvím citací z autorčiných deníků i korespondence – události tak zachycuje i z její perspektivy. Líčí mimo jiné obtíže, s jakými se Jičínská jako žena musela potýkat, když se snažila prosadit v uměleckém prostředí. Kniha byla vydána v souvislosti se stejnojmennou výstavo, kterou můžete navštívit do 10.září.

Z publikaceMartina Pachmanová je docentkou na Katedře teorie a dějin umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své badatelské a kurátorské práci se soustředí především na problematiku genderu a feminismu v meziválečném a současném umění a vizuální kultuře, včetně designu. Publikovala mimo jiné řadu monografií současných českých umělkyň a rovněž zapomenutých meziválečných autorek (Milady Marešové, Marie Galimberti-Provázkové nebo Vlasty Votřebalové Fischerové). Za knihu Zrození umělkyně z pěny limonády: Genderové kontexty moderní české teorie a kritiky umění (2013) získala Cenu F. X. Šaldy. Její kniha Civilizovaná žena: Ideál i paradox prvorepublikové vizuální kultury (2021) doprovázející výstavu v Moravské galerii v Brně byla nominována na Cenu Magnesia Litera.

Monografii můžete zakoupit v galerii nebo na eshopu:

https://eshop.galeriehk.cz/martina-pachmanova-vera-jicinska/

S použitím TZ zpracoval Petr Ondrášek

Foto © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Vojta Kotek se loučí se seriálem Einstein

Redakce

Koller, Roden, Smutná, Písařík, Svěcený, Pokáč a Poetika pomohli dobré věci v rámci benefice #opětspolu

Jaroslav Hauer

Pražský Metronome Festival letos ovládnou Tonya Graves a Marek Taclík

Redakce