Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění Výtvarné umění ČR

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě vystavuje dílo Vladimíra Suchánka

Vladimír Suchánek s Grafičankou

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě k nedožitým devadesátým narozeninám vystavuje díla Vladimíra Suchánka. Na rozdíl od předchozí výstavy v roce 2008, která byla věnována volné litografické tvorbě, exlibris a ilustraci, dnešní výstava je výběrem jeho díla, dokumentující autorovo hledání vlastní výtvarné cesty, jež vyústilo v tvorbu barevné litografie, kterou obohatil i o nové přístupy v lavírování na litografickém kameni.

Vladimír Suchánek (foto z filmu Vladimír Suchánek Krásná neznámá)
Vladimír Suchánek (foto z filmu Vladimír Suchánek Krásná neznámá)

Vladimír Suchánek se narodil  v r.1933 v Novém Městě nad Metují. V letech 1952 – 1954 studoval obor výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Karlovy University v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmana. Studia nedokončil, protože v roce 1954 přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1960 absolvoval v ateliéru užité grafiky profesora Vladimíra Silovského Byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby exlibris. Od 70. let minulého století se věnoval zejména barevné litografii; od roku 1996 vytvořil více než dvě desítky návrhů poštovních známek a celkem 483 kusů ex libris. V 50. letech hrál na klarinet a saxofon v tanečním big bandu. Na počátku 70. let byl zakladatelem, klarinetistou a kapelníkem v komorní hudební skupině Grafičanka, hudebního sdružení českých grafiků.

Byl členem Svazu českých výtvarných umělců a spolku Mánes. Od roku 1995 byl dvacet let předsedou SČUG Hollar.

Josef Sudek, lavírovaná kresa tuší, 1958
Josef Sudek, lavírovaná kresa tuší, 1958
Klíč k tajemství, strukturální grafika, monotyp, 1964
Klíč k tajemství, strukturální grafika, monotyp, 1964
Prostor - vrstvy, monotyp, 1965
Prostor – vrstvy, monotyp, 1965

 

Za svou tvorbu získal celkem 27 významných cen. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem v Salcburku. Roku 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání Medaile Za zásluhy III. stupně. Nové Město nad Metují mu udělilo 28. října 2008 na zámku rodiny Bartoň-Dobenín čestné občanství a 23. 6. 2020 také od města Mariánské Lázně.

Ikaros, litografie, nedatováno
Ikaros, litografie, nedatováno
Dotek minulosti, barevná litografie, 1991
Dotek minulosti, barevná litografie, 1991
Pocta Vladimíru Komárkovi, barevná litografie, 2011
Pocta Vladimíru Komárkovi, barevná litografie, 2011

Uspořádal na 150 samostatných výstav v České republice i v zahraničí – v Holandsku, Belgii, Německu, USA, Japonsku, Švédsku, Dánsku, Polsku a na Slovensku; poslední velkou výstavu uspořádal v Císařské konírně Pražském hradu v roce 2013. Zúčastnil se téměř 300 kolektivních výstav, mimo jiné mezinárodních bienále grafiky – Brno, Lublaň, Krakov, Paříž, Buenos Aires, Bradford, Tokio, Heidelberg, Norimberk, Malbork, Lodž, Frederikshavn, Berlín, Miami, Toronto, Peking a dalších, v Chrudimi  triennále Ex libris. Je zastoupen v mnohých českých a zahraničních sbírkách.

Pocta Nadě Plíškové, barevná litografie, 2012
Pocta Nadě Plíškové, barevná litografie, 2012
Soudce, kombinovaná technika, 1964
Soudce, kombinovaná technika, 1964

Současná výstava se soustřeďuje především na část jeho tvorby, která většinou zůstávala veřejnosti skrytá. Jsou to především jeho četné kresby, strukturální grafika, abstraktní monotypy, koláže, malba akrylem a objevování možností techniky litografie. Všechna tato díla jsou poznamenaná jistou nostalgií, jsou záznamem určitého niterného zážitku nebo tajemství. Jsou dokladem zodpovědného přístupu autora ke své tvorbě bez ohledu na různé módní tendence, svědectvím jeho nezávislosti, tvůrčí svobody a pracovního nasazení. Jeho dílo bezesporu patří k trvalým hodnotám české výtvarné scény.

Z expozice
Z expozice

Výstavu, kde můžete zakoupit i některý z dřívějších katalogů výstav autora, můžete shlédnout do 10. září.

Fotografie nad textem:  Vladimír Suchánek s Grafičankou  (foto z filmu Vladimír Suchánek Krásná neznámá)

Text zpracoval Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Pepa Vojtek ve své životní roli

Jaroslav Hauer

Vzpomínka na Expo v Bruselu, Montrealu a Osace v Olomouci

Petr Ondrášek

Olomoucká Telegraph Gallery otevírá výstavu Marka Thera

Afri