Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Umění Výtvarné umění ČR

Galerie výtvarného umění v Ostravě, přípravila výstavu maleb a kreseb Ivo Sumce

Z expozice

Galerie výtvarného umění v Ostravě, přípravila výstavu maleb a kreseb Ivo Sumce z několika posledních let.

Z expozice
Z expozice

“Důležitou roli v životě a díle Ivo Sumce hraje krajina Prostřední Bečvy, kde žije. Příroda a přírodní materiály jsou pro něj silnými impulsy k tvorbě. K životnímu prostředí přistupuje citlivě, jak ve svém osobním, tak i profesním životě. Ve své tvorbě často recykluje, jako podklad svých maleb někdy využívá staré ubrusy, rolety i přehozy, a tím mnohdy až bizarně spojuje květinové motivy například s malbou blátem či asfaltem. Dlouhodobě také spolupracuje s Chráněnou krajinnou oblastí Beskydy,” řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

Bečva, 2021, akryl, plátno, majetek autora
Bečva, 2021, akryl, plátno, majetek autora
Hřeben, 2019, akryl, uhel, plátno, majetek autora
Hřeben, 2019, akryl, uhel, plátno, majetek autora

 

 

 

 

 

 

 

Výstavní projekt Člověčí věci představuje téměř dvě desítky maleb, šest kreseb a jeden objekt ze starých pneumatik malíře a pedagoga Ivo Sumce z let 2018–2023. Vystavená díla tematicky propojují předměty denní potřeby, za kterými se ovšem vždy skrývá i příběh člověka, jemuž patří. Ivo Sumec se inspiruje například mechanickými stopami sekačky na trávu. Ve svých kresbách využívá přírodní materiály, jako je třeba hlína nebo popel. Nebojí se ani místo štětce použít starou pneumatiku.  

“Na začátku covidové izolace jsem pracoval s prostředky, které jsem našel v garáži. Jednalo se o hašené vápno nebo keramickou hlínu. Tento způsob práce mi zůstal. V kresbě rád používám přírodní materiály, které zanechávají stopu na podkladu, ať už je to dřevěné uhlí z ohně nebo třeba dehet a popel. Důležité je pro mě propojení s přírodou a materiálem,” vysvětlil malíř Ivo Sumec.

Lopatka, 2021, akryl, grafit, plátno,
Lopatka, 2021, akryl, grafit, plátno, majetek autora
Vana, 2021, akryl, plátno, majetek autora
Vana, 2021, akryl, plátno, majetek autora

Kresba a malba jsou pro Ivo Sumce spojité nádoby. Když kreslí, redukuje a hledá co nejúspornější výraz. Ten poté často převádí i do svých maleb. Nejčastěji skicuje na svých cestách. Vedle toho však vytváří také série kaligrafických kreseb na papíry a menší plátna. “Na kresbě mám rád bezprostřednost tahu, energii a soustředění se na přítomnost, ať už to dopadne jakkoli,” vysvětlil umělec. 

Olympiáda, 2018, hlína, popel, dehet, akryl, plátno, majetek autora
Olympiáda, 2018, hlína, popel, dehet, akryl, plátno, majetek autora

Ivo Sumec umí zachytit výjimečnost a krásu prchavé chvíle. “Umí ji zhmotnit pro druhé. Za autorovou nenápadností a banalitou se skrývá obyčejný lidský život. Možná v tom je zvláštní síla jeho tvorby. Většina z nás totiž ví, že v okamžiku ohrožení se nám nevybaví velké chvíle našeho života, ale ty nejbanálnější situace a také předměty, díky kterým jsme byli šťastní,” uzavřela kurátorka výstavy Renata Skřebská.

Galerie vydala k výstavě katalog s bohatým obrazovým materiálem. Výstavu je možné navštívit do 10.března.

Zpracoval s použitím TZ GVUO Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Sergei Polunin tančí v exkluzivním hudebním klipu k hitu Depeche Mode

Jaroslav Hauer

Kapelu Three Days Grace přivítala plná Malá sportovní hala

Redakce

Lamač dívčích srdcí David Deyl v Hybernii

Jaroslav Hauer