Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Kultura v Praze Výtvarné umění Praha

GHMP připravila retrospektivu Margity Titlové

Galerie hlavního města Prahy připravila první velkou retrospektivu Margity Titlové (*1957), která patří k nejvýraznějším osobnostem generace 80. let. Její práce, které dodnes pohlcují vírem energie, budou až do poloviny května k vidění v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.

Performance, 1980-83, fotografie
Performance, 1980-83, fotografie
Performance, 1980-83, fotografie
Performance, 1980-83, fotografie

Margita Titlová je akční umělkyně, performerka, autorka instalací, výtvarná pedagožka a experimentátorka v oblasti propojení zvuku, přístrojových záznamů a výtvarných technik. Na počátku své tvorby v osmdesátých letech realizovala minimalisticky založené akce v přírodě a performance v interiéru, jejichž měřítkem bylo její vlastní tělo. Investice energie do finálního díla pro ni zůstala charakteristická dlouhodobě i v období velkoformátových rituálně realizovaných kreseb. Exotičnost a znakovost v nich je silně osobní a neodvozená od známých zdrojů.

Z expozice

Svatební šaty, 2016, hlína, textilie
Svatební šaty, 2016, hlína, textilie
Svatební šaty II, 2020, šaty, aryl, plátno
Svatební šaty II, 2020, šaty, aryl, plátno

Zkoumání tělesnosti v interakci s okolím a energie, kterou tělo vydává a vyzařuje a zároveň tak prozrazuje interní tajemství své psychodynamiky, to vše ji zaměstnává a inspiruje dodnes. Její tvorba byla a je ceněna pro kontinuitu a soudržnost uvažování, které v mnoha ohledech akcentuje ženské prvky a atributy s přirozeností a bez ideologizování. Její dnes už rozsáhlé dílo je protkané autentickou a prudkou expresivitou, ale také korigovanými vztahy k vědeckým a technickým experimentům na straně druhé.

Z expoziceZ expoziceVýstava mapuje značnou část tvorby Margity Titlové od akcí po velkoplošné kresby a malby, instalace s podílem světla a využitím magnetismu, kresby kirilianovým přístrojem, tzv. malby termovizí, manipulované fotografie a řadu děl, která bude možné opět spatřit po mnoha letech.

Z expoziceZ expoziceZ expoziceNa koncepci výstavy se podílí samozřejmě autorka sama a také Miroslav Jiřele, který se zasloužil o první komplexnější zpracování tvorby Titlové.

K výstavě vychází v koprodukci GHMP a ETCETERA Auctions třídílný katalog věnovaný jednotlivým dekádám její tvorby. Výstavu můžete navštívit do 14.května. Doprovodné programy naleznete na https://www.ghmp.cz/doprovodne-programy/.

Zpracoval s použitím TZ Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Tomáš Klus vydal nový singl a vyráží na Recyklus Tour

Jaroslav Hauer

Včera se v Praze na Parukářce rozdávala i konopná zmrzlina

Afri

Krasavci na chmelu vyráží dobýt všechna divadla Čech a Moravy!

Šebík