Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění Praha

GHMP vystavuje dílo fotografa Jaroslava Beneše

Z expozice

Galerie hlavního města Prahy připravila v Domě fotografie výstavu Jaroslav Beneš: Ex Urbi. Jaroslav Beneš je fotograf městské reality. Může to znít jako paradox, neboť na jeho fotkách se vyskytuje pouze jakási esence povědomých detailů, které potkáváme na svých poutích městem a civilizací.

FotoFotoČasto mu v minulosti byla oporou architektura reprezentující metropolitní estetiku, ale bez toho, abychom ony velkolepé milníky moderního stavitelství měli možnost přesněji identifikovat. Průčelí prosklených paláců jsou pouze jakýmsi projekčním plátnem, na kterém se odehrává světelný a dnes už i barevný děj Benešových fotografií.
 
FotoFotoJaroslav Beneš (* 1946) začínal jako divadelní fotograf v plzeňském divadle Alfa. Později se stal archivářem a fotografem Pražských vodáren. Je spoluzakladatelem hned několika fotografických sdružení (Aktiv volné fotografie, 1989; Pražský dům fotografie, PHP, 1991; Český dřevák, 2000).

Na výstavě uvidíte sérií fotografií s architektonickými celky jako pařížská čtvrt Défense, průmyslová oblast v Katowicích či vila architekta Otty Rothmayera. Nejznámější je jeho dlouhodobý cyklus fotografií z pražského metra, kde jsou námětem především architektonické detaily podzemky a kompozice světla, jeho průniky a „animace“ ve vyprázdněném prostoru. Výstava obsáhuje výběr z těchto cyklů. Nechybí ani nejsoučasnější Benešova tvorba, která na rozdíl od velkoformátových aparátů minulosti pracuje i s digitální technologií.

FotoVýstava je poctou další ze zakladatelských osobností PHP, v jehož prostorách nyní GHMP sídlí, které v rámci dlouhodobé koncepce GHMP v Domě fotografie představuje.

Výstavu můžete shlédnout do 15.října.

Zpracoval s použitím TZ Petr Ondrášek

Fotografie © Petr Ondrášek

Podobné příspěvky

Princezna Angelína Dana Bartůňková se na skok vrátila k natáčení

Jaroslav Hauer

Kapelu Three Days Grace přivítala plná Malá sportovní hala

Aleš Fritscher

Výstava Udržitelná Praha ukazuje jaká je možnost snížení emisí v metropoli

Aleš Fritscher