Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

České sbory zazpívají pro Ukrajinu

V rámci projektu Zpíváme pro UNICEF se v týdnu od 19. do 26. března uskuteční 32 koncertů po celé ČR. Výtěžek poputuje na sbírku UNICEF určenou dětem Ukrajiny.

České sbory zazpívají pro Ukrajinu

Zpíváme pro UNICEF je celorepubliková charitativní akce pěveckých sborů na pomoc dětem. V reakci na současnou situaci poputují veškeré výtěžky letošního ročníku na sbírku pro děti z válkou zmítané Ukrajiny. Ty nyní žijí v nebezpečném prostředí ohrožovány boji a jiným násilím, v chudobě a často jim chybí základní věci pro důstojný život: pitná voda, vzdělání či lékařská péče.

 „Žijeme v klidné a bezpečné zemi, díky čemuž máme čas i na takový luxus jako jsou naše koníčky – například sborový zpěv. V České republice mají pěvecké sbory velkou tradici a bohatou členskou základnu. Hodně z nás ve sboru prakticky vyrostlo, a i díky tomu bylo naše dětství krásné. V jiných částech světa ale spousta dětí takové štěstí nemá,“ říká zakladatelka projektu a dobrovolnice UNICEF Petra Hejlová.

Aktuálně je do akce zapojených 64 pěveckých sborů, které vystoupí na 30 koncertech po celé České republice. Devět z nich proběhne v Praze, konat se budou ale také například v Plzni, Ostravě, Brně nebo v Českých Budějovicích. Vstupné na každý z těchto koncertů je 50 Kč, je však možné darovat i vyšší částku.

„Zpíváme pro UNICEF přinese radost návštěvníkům u nás a naději dětem na Ukrajině, kde je pomoc právě teď nejvíce zapotřebí. Ráda bych všem zúčastněným sborům poděkovala za tuto výjimečnou podporu,“ komentuje akci výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Konflikt na Ukrajině znamená bezprostřední ohrožení života a duševního zdraví pro 7,5 milionu dětí. Války takového rozsahu nezůstávají bez dětských obětí na životech. Boje se přesouvají stále blíž k civilistům, stovky domů byly zničeny. Ostřelovány jsou nemocnice, školy i sirotčince. Poškození kritické infrastruktury ostřelováním zanechalo statisíce lidí bez vody a elektřiny. Tisíce děti jsou nuceny se schovávat před ostřelováním v podzemních krytech a v metru, kde se ale podmínky stále zhoršují vzhledem k malé dostupnosti vody a potravin.

Více než 2,7 milionu lidí již z Ukrajiny uteklo do sousedních zemí, nejméně milion z nich tvoří děti. Dle statistik před válkou ze země utíká 55 dětí za minutu, tedy téměř jedno dítě za sekundu. Často se ale stává, že se ve zmatku ztratí svým rodinám. Nezaopatřené děti se potýkají s větším rizikem násilí a zneužívání, obzvláště při přesunu přes hranice. Také hrozí, že se stanou obětí obchodu s lidmi.

Co může UNICEF za vybrané prostředky ze vstupného na Ukrajině a v přilehlých pohraničních oblastech pořídit? Už 136 Kč zajistí jednomu dítěti teplou přikrývku, která jej ochrání před zimou, za 200 Kč lze koupit léky na horečku a nachlazení. Přímo na Ukrajině je nyní největší nouze o zdravotnický materiál – za 955 Kč lze například pořídit soupravu první pomoci pro zdravotníka. Dětem ale chybí také vzdělávání kvůli zavřeným školám. Provizorní návrat do lavice zajistí škola v krabici za 4 092 Kč, která obsahuje vše potřebné pro 40 žáků.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 89,3 % všech získaných prostředků.

Lenka Čtvrtečková

Podobné příspěvky

Spirituál kvintet se loučí 13 Lucernami

Afri

Nové album Michala Prokopa & Framus Five Mohlo by to bejt nebe

Afri

MARKÉTA FASSATI PŘEDSTAVUJE NOVÝ PROJEKT POKLADY ČESKÉ POŠTY

Afri