Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

Mladí ladí jazz zvou na sérii koncertů

Marie_Spaemann

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí neúnavný tým pořadatelů festivalu Mladí ladí jazz přichystal další stylově pestré koncerty. Vynikající vídeňská violoncellistka a zpěvačka Marie Spaemann zamíří do Jazz Docku již tuto středu 18. května a podpoří ji i naděje českého alternativního popu Tea Sofia.

Jen o dva dny později 20. května se karlínskými kasárnami rozezní tuba. Nepůjde však o návrat vojenské dechovky z dob rakousko-uherského mocnářství, ale o neuvěřitelné groovy kapely špičkového britského tubisty Theona Crosse, s nimiž bude sdílet pódium také nový projekt domácích Noisy Pots. Ve čtvrtek 26. května pak zahraje v Jazz Docku jako švýcarské hodinky přesné rakouské trio PRIM, spolu s naší Veřejně nepřístupnou vodní plochou. Mladí budou ladit jazz nejen v Praze, ale také v Olomouci, kde Jazz Tibet Club nabídne 19. května band Theona Crosse a 25. května PRIM.

Tým pořadatelů Mladí ladí jazz se již 13 let věnuje vyhledávání zajímavých talentů, experimentátorů a inovátorů napříč nejen jazzovými vodami celého světa, boření stylových a žánrových mantinelů a předsudků. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

Vídeňská violoncellistka, zpěvačka a skladatelka Marie Spaemann je fascinována pestrými možnostmi hudebního vyjádření, její hudba kombinuje jazz a soul na přirozených základech klasické hudby.

Vyhrála mezinárodní soutěž Johannese Brahmse v Pörtschachu, vystupovala s řadou orchestrů (Severoněmecká filharmonie, Záhřebská filharmonie, Chorvatský komorní orchestr aj.), účastnila se řady mezinárodních festivalů a je sólistkou koncertního programu The World of Hans Zimmer. Absolvovala turné s renomovaným rakouským etno & dance producentem, který si říká [dunkelbunt]. Tea Sofia je mladá česká zpěvačka a skladatelka se srbskými a litevskými kořeny, která silným hlasem a autentickými generačními texty rozvířila v roce 2018 místní popovou scénu.

Theon_Cross_ThienTheon Cross je britský muzikant, jehož talent, vizionářství a jedinečný přístup k hraní zásadním způsobem rozšířil zvukové možnosti tuby a nástroj plně rehabilitoval pro současný jazzový svět.

Theon zkrátka ukazuje, že nejen baskytara a bicí mohou být tvůrci groovu. Od roku 2013 je Theon ústřední postavou MOBO Awards oceněných Sons of Kemet, kapely s níž nahrával a koncertoval po celém světě. Najdeme ho na pódiích a ve studiu s Nubyou Garcia, Moses Boyd Exodus, Ezra Collective ale také s grimovou hvězdou Stormzym a dalšími hudebními osobnostmi napříč žánry včetně Kano, Pharaoh Monch a Emeli Sandé. V roce 2019 vydal ceněné album LP Fyah, které obsadilo první místo v britském jazzovém žebříčku. Post Noisy Pots je nový hudební projekt členů eletronického tanečního dua Noisy Pots – Michala Šupáka a Jakuba Tenglera, kteří se spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou, aby rozšířili svůj stylový záběr. K unikátnímu zvuku kýblů, plechovek a jiných kuchyňských či garážových instrumentů přidávají více ingrediencí nalezených v jazzu, afroamerické hudbě či klasice a vytváří tak originální mix elektroniky, loopů a tanečních beatů.

Kapela PRIM svým názvem evokuje české hodinky, je přesná jako ty švýcarské, ale původem je z Rakouska. Jejich originální sound připomíná spanilou jízdu na horské dráze skrz všemožné subžánry jazzu. Inspiraci se nebojí hledat napříč žánry, rádi experimentují a jejich hra je virtuózní, ale zábavná a přístupná širšímu publiku. Veřejně nepřístupná vodní plocha má název poněkud složitý na zapamatování, ale jednoduché a pochopitelné směřování: Jazzové trio sází na nosné melodie a chytlavé rytmy, snaží o propojení stylů, vlastně o world music v tom původním slova smyslu. Prosté melodie, chytlavé kompozice a hudební plochy, které jsou veřejnosti velmi přístupné (narozdíl od oné vodní plochy v názvu).

Na podzim bude série koncertů Mladí ladí jazz pokračovat. Do Paláce Akropolis zamíří 11. září skvělé americké trio Moonchild s britskou zpěvačkou a producentkou Emmavie. Palác Akropolis pak bude 9. října hostit i famózní brooklynské duo Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Program Mladí ladí jazz 2022:

18. 5. / Marie Spaemann (AT), Tea Sofia (CZ), Jazz Dock, Praha

19.5. / Theon Cross (UK), Jazz Tibet Club, Olomouc

20.5. / Theon Cross (UK), Post Noisy Pots (CZ), Kasárna Karlín

26. 5. / PRIM (AUT) + Veřejně nepřístupná vodní plocha (CZ), Jazz Dock, Praha

25. 5. / PRIM (AUT), Jazz Tibet Club, Olomouc

11. 9. / Moonchild (US) + Emmavie (UK), Palác Akropolis

8. 10. / Moon Hooch (US), Jazz Tibet Club, Olomouc

9. 10. / Moon Hooch (US) + Tygroo (CZ), Palác Akropolis

Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/

Youtube kanál: www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw
Spotify: https://open.spotify.com/playlist/3eJJFlh7dTYAx0gHaWkjQG?si=018a136d7ea14e76

Předprodej vstupenek na klubové koncerty na GoOut:

Marie Spaemann: https://goout.net/cs/marie-spaemann+support-tea-sofia/szesjbt/

Theon Cross: https://goout.net/cs/theon-cross+support-post-noisy-pots/szydtgt/

PRIM: https://goout.net/cs/listky/prim+verejne-nepristupna-vodni-plocha/nndn/

Moonchild: ​​https://goout.net/cs/moonchild/szdwvus/

Moon Hooch: https://goout.net/cs/moon-hooch+support-tygroo/szsaldp/

Pro mladé do 26 let nabízejí pořadatelé zvýhodněné vstupné v hodnotě 2/3 ceny plné vstupenky.

Za podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury České republiky

Partneři: Hotel Botanique, Městská část Praha 2, Městská část Praha3, Městská část Praha 5, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví USA v ČR, Go Out

Jsme součástí: European Jazz Network, EFFE, Take a stand

Silvie Marková

Podobné příspěvky

Širé nebe nad Střeleckým ostrovem plné Jelena. Populární kapela rozezní vltavské břehy

Šebík

Mireille Mathieu se připravuje na evropské koncertní turné

Afri

Novoroční pozdrav Markéty Fassati

Afri