Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

Mladí ladí jazz zvou na sérii koncertů

Marie_Spaemann

Krátce po velkolepé oslavě Mezinárodního dne jazzu na pražském Karlově náměstí neúnavný tým pořadatelů festivalu Mladí ladí jazz přichystal další stylově pestré koncerty. Vynikající vídeňská violoncellistka a zpěvačka Marie Spaemann zamíří do Jazz Docku již tuto středu 18. května a podpoří ji i naděje českého alternativního popu Tea Sofia.

Jen o dva dny později 20. května se karlínskými kasárnami rozezní tuba. Nepůjde však o návrat vojenské dechovky z dob rakousko-uherského mocnářství, ale o neuvěřitelné groovy kapely špičkového britského tubisty Theona Crosse, s nimiž bude sdílet pódium také nový projekt domácích Noisy Pots. Ve čtvrtek 26. května pak zahraje v Jazz Docku jako švýcarské hodinky přesné rakouské trio PRIM, spolu s naší Veřejně nepřístupnou vodní plochou. Mladí budou ladit jazz nejen v Praze, ale také v Olomouci, kde Jazz Tibet Club nabídne 19. května band Theona Crosse a 25. května PRIM.

Tým pořadatelů Mladí ladí jazz se již 13 let věnuje vyhledávání zajímavých talentů, experimentátorů a inovátorů napříč nejen jazzovými vodami celého světa, boření stylových a žánrových mantinelů a předsudků. Více informací na www.mladiladijazz.cz.

Vídeňská violoncellistka, zpěvačka a skladatelka Marie Spaemann je fascinována pestrými možnostmi hudebního vyjádření, její hudba kombinuje jazz a soul na přirozených základech klasické hudby.

Vyhrála mezinárodní soutěž Johannese Brahmse v Pörtschachu, vystupovala s řadou orchestrů (Severoněmecká filharmonie, Záhřebská filharmonie, Chorvatský komorní orchestr aj.), účastnila se řady mezinárodních festivalů a je sólistkou koncertního programu The World of Hans Zimmer. Absolvovala turné s renomovaným rakouským etno & dance producentem, který si říká [dunkelbunt]. Tea Sofia je mladá česká zpěvačka a skladatelka se srbskými a litevskými kořeny, která silným hlasem a autentickými generačními texty rozvířila v roce 2018 místní popovou scénu.

Theon_Cross_ThienTheon Cross je britský muzikant, jehož talent, vizionářství a jedinečný přístup k hraní zásadním způsobem rozšířil zvukové možnosti tuby a nástroj plně rehabilitoval pro současný jazzový svět.

Theon zkrátka ukazuje, že nejen baskytara a bicí mohou být tvůrci groovu. Od roku 2013 je Theon ústřední postavou MOBO Awards oceněných Sons of Kemet, kapely s níž nahrával a koncertoval po celém světě. Najdeme ho na pódiích a ve studiu s Nubyou Garcia, Moses Boyd Exodus, Ezra Collective ale také s grimovou hvězdou Stormzym a dalšími hudebními osobnostmi napříč žánry včetně Kano, Pharaoh Monch a Emeli Sandé. V roce 2019 vydal ceněné album LP Fyah, které obsadilo první místo v britském jazzovém žebříčku. Post Noisy Pots je nový hudební projekt členů eletronického tanečního dua Noisy Pots – Michala Šupáka a Jakuba Tenglera, kteří se spojili s multiinstrumentalistou Antonínem Dlapou, aby rozšířili svůj stylový záběr. K unikátnímu zvuku kýblů, plechovek a jiných kuchyňských či garážových instrumentů přidávají více ingrediencí nalezených v jazzu, afroamerické hudbě či klasice a vytváří tak originální mix elektroniky, loopů a tanečních beatů.

Kapela PRIM svým názvem evokuje české hodinky, je přesná jako ty švýcarské, ale původem je z Rakouska. Jejich originální sound připomíná spanilou jízdu na horské dráze skrz všemožné subžánry jazzu. Inspiraci se nebojí hledat napříč žánry, rádi experimentují a jejich hra je virtuózní, ale zábavná a přístupná širšímu publiku. Veřejně nepřístupná vodní plocha má název poněkud složitý na zapamatování, ale jednoduché a pochopitelné směřování: Jazzové trio sází na nosné melodie a chytlavé rytmy, snaží o propojení stylů, vlastně o world music v tom původním slova smyslu. Prosté melodie, chytlavé kompozice a hudební plochy, které jsou veřejnosti velmi přístupné (narozdíl od oné vodní plochy v názvu).

Na podzim bude série koncertů Mladí ladí jazz pokračovat. Do Paláce Akropolis zamíří 11. září skvělé americké trio Moonchild s britskou zpěvačkou a producentkou Emmavie. Palác Akropolis pak bude 9. října hostit i famózní brooklynské duo Moon Hooch, které podpoří domácí Tygroo.

Program Mladí ladí jazz 2022:

18. 5. / Marie Spaemann (AT), Tea Sofia (CZ), Jazz Dock, Praha

19.5. / Theon Cross (UK), Jazz Tibet Club, Olomouc

20.5. / Theon Cross (UK), Post Noisy Pots (CZ), Kasárna Karlín

26. 5. / PRIM (AUT) + Veřejně nepřístupná vodní plocha (CZ), Jazz Dock, Praha

25. 5. / PRIM (AUT), Jazz Tibet Club, Olomouc

11. 9. / Moonchild (US) + Emmavie (UK), Palác Akropolis

8. 10. / Moon Hooch (US), Jazz Tibet Club, Olomouc

9. 10. / Moon Hooch (US) + Tygroo (CZ), Palác Akropolis

Více informací:

Web: www.mladiladijazz.cz
Facebook: www.facebook.com/mladiladijazz/

Youtube kanál: www.youtube.com/channel/UCNkQH82TDFzveqpxZsW5Mrw
Spotify: https://open.spotify.com/playlist/3eJJFlh7dTYAx0gHaWkjQG?si=018a136d7ea14e76

Předprodej vstupenek na klubové koncerty na GoOut:

Marie Spaemann: https://goout.net/cs/marie-spaemann+support-tea-sofia/szesjbt/

Theon Cross: https://goout.net/cs/theon-cross+support-post-noisy-pots/szydtgt/

PRIM: https://goout.net/cs/listky/prim+verejne-nepristupna-vodni-plocha/nndn/

Moonchild: ​​https://goout.net/cs/moonchild/szdwvus/

Moon Hooch: https://goout.net/cs/moon-hooch+support-tygroo/szsaldp/

Pro mladé do 26 let nabízejí pořadatelé zvýhodněné vstupné v hodnotě 2/3 ceny plné vstupenky.

Za podpory: Magistrát hl. m. Prahy, Ministerstvo kultury České republiky

Partneři: Hotel Botanique, Městská část Praha 2, Městská část Praha3, Městská část Praha 5, Rakouské kulturní fórum, Velvyslanectví USA v ČR, Go Out

Jsme součástí: European Jazz Network, EFFE, Take a stand

Silvie Marková

Podobné příspěvky

Český slavík 21 hlásí rekord v počtu hlasujících

Afri

“MEJDAN” WOMEN FOR WOMEN

Jaroslav Hauer

Svěcený držel v ruce Národní poklad

Jaroslav Hauer