Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli uskuteční benefiční hudební maraton

koncert pro ukrajinu

V neděli 27. března do více než 20 zemí světa bude odvysílán benefiční hudební telemost na podporu Ukrajiny za účasti ukrajinských a zahraničních hudebních interpretů. Koncert se bude natáčet ve Varšavě, odkud jej formou telemostu bude vysílat polská televize TVP. V České republice bude akci přenášet Česká televize na programu ČT2.

Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli uskuteční benefiční hudební maraton Zachraňme Ukrajinu – #Zastavme Válku“

Video: https://youtu.be/1ivikOvGp3A.

koncert pro ukrajinuUkrajina zajišťuje bezpečnost celé Evropy, když v těchto dnech zadržuje údery ruské vojenské mašinérie. Po boku Ukrajiny stojí celý civilizovaný svět. Naši partneři uložili Rusku bezprecedentní sankce a poskytli Ukrajině finanční, vojenskou a humanitární pomoc. Tato podpora Ukrajině je zároveň zárukou existence demokratického světa – dokud nezastavíme Rusko na Ukrajině, budou v ohrožení všechny evropské státy. Jednota a solidarita civilizovaného světa jsou teď zapotřebí více než kdy jindy.

Ukrajina a Ukrajinci si velice váží bezprecedentní podpory, kterou nám poskytují jak vlády evropských zemí, tak běžní občané. Avšak jakkoli je tato podpora silná, zatím není dostatečná k tomu, abychom mohli válku ukončit. Ukrajina potřebuje pro ochranu svých měst před bombardováním více moderních zbraní, a ještě tvrdší sankce vůči Rusku, aby toto již nemohlo svou válku proti Ukrajině financovat. 

Hudebníci, umělci, občanští aktivisté, herci a sportovci z celého světa podpoří Ukrajinu během dvouhodinového vysílání, které bude přenášeno více než 20 televizními kanály do Evropy a do dalších zemí světa. Mezi pozvanými hosty jsou: Fatboy Slim, Within Temptation, Bastille, Submotion Orchestra, BrainStorm, Beissoul & Einius, Salvador Sobral, Netta, Idina Menzel, IAMX, Gus Gus, Nino Katamadze. Ukrajinskou hudební scénu budou zastupovat přes 20 interpretů, zejména Dakha Brakha, Ruslana, THE HARDKISS, Jamala, Go_A, MONATIK, Alyona Alyona, Dakh Daughters, Antytila a další. Spolu s televizním přenosem budou v mnoha městech světa připravena místní doprovodná hudební vystoupení. Za Českou republiku by měl přispět svou písní Tomáš Klus. Moderování maratonu se ujmou Timur Mirošnyčenko a Maša Efrosinina z Ukrajiny.

V Ukrajině bude charitativní maraton k vidění na všech ukrajinských televizních kanálech a platformách, mezi nimiž jsou 1+1, ICTV, STB, 2+2, Ukraine, Inter, Rada, UA: Pershyi, stejně tak TET, Novy, M1, NTN, K1, a Kyivstar TV, 1+1 Video, YouTV, MEGOGO, Oll.tv, Sweet.tv, Volia. Diváci z celého světa mohou vysílání rovněž sledovat na YouTube kanálech televizních stanic 1+1, na 1+1 International, ICTV Ukraine, Inter+, Ukraine24. 

Organizátoři také připravují celosvětové sledování hudebního maratonu v mnoha hlavních městech. Vedle Prahy půjde také o Berlín, Madrid, Tel Aviv, Vilnius, Tiranu, Londýn, Rigu, Stockholm, Budapešť a další města, jejichž obyvatelé vyjdou v neděli do ulic podpořit statečné Ukrajinky a Ukrajince, kteří čelí mnohem početnější ruské armádě. 

V Praze se vysílání bude konat na Staroměstském náměstí od 17:00 v rámci akce, kterou budou společně pořádat iniciativa We must act a Velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Před začátkem velkoplošné projekce telemostu, která začne v 17.30, vystoupí na podporu Ukrajiny významné osobnosti z České republiky. Moderování české akce se ujme spisovatelka Tereza Boučková, signatářka Charty 77. Zváni jsou všichni, kdo chtějí pomoci  Ukrajině.

Celá ukrajinská mediální komunita se soustřeďuje na několik klíčových úkolů. První a nejdůležitější je šířit sdělení o tom, že Ukrajina je štítem chránícím před Ruskem celý civilizovaný svět; tento štít teď ale nutně potřebuje uzavřít nebe nad svým územím. S ohledem na hrozící humanitární krizi Ukrajina také potřebuje materiální pomoc. Proto o tom mluvíme nahlas a budeme tak mluvit i v budoucnu. S pomocí novinářů, s pomocí hudby, s pomocí statisíců lidí po celém světě“ Jaroslav Pacholčuk, 1+1 media (CEO), Atlas Festival (spolumajitel).

Koncertní maraton Save Ukraine – #StopWar společně připravují televizní kanál 1+1 media a tým hudebního festivalu Atlas s podporou národního mobilního operátora Kyivstar, Ministerstva kultury a informační politiky, Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva sociálních věcí Ukrajiny. Iniciátorem projektu jsou Atlas Festival a Kyivstar.

Ukrajina dělá vše, co je v jejích silách, aby zastavila válku a prolévání krve. Musíme osvobodit obklíčená města a začít obnovovat zemi. Znovu opakujeme – to, co se děje na Ukrajině, není žádná “speciální vojenská operace“, ale brutální válka, kterou zcela barbarsky vede proti Ukrajině Rusko. Civilizovaný svět musí Ukrajině aktivně pomáhat.  Jenom sledovat, jak Rusko bombarduje ukrajinská města, opravdu nestačí Je třeba konat. Uvědomte si, že naše země teď chrání před Putinem celou Evropu. Potřebujeme bezletovou zónu nad Ukrajinou, stejně jako potřebujeme zbraně. Jen to může zachránit životy nevinných lidí. Svět musí výzvu Ukrajiny o zavření nebe vyslyšet“ – je přesvědčen Oleksandr Tkačenko, ministr kultury a informační politiky Ukrajiny.

Když nepřítel rozpoutal brutální válku proti Ukrajině, zřejmě nepočítal s tak silnou odvetnou reakcí od Ukrajiny a od světa. Nepočítal se sílou Ukrajinců, kteří brání svou zemi, a sílou destruktivních sankcí uvalených mezinárodním společenstvím. Díky systematické práci Ukrajiny a neochvějné podpoře našich partnerů Rusko utrpělo obrovské ekonomické škody a ocitlo se v kompletní izolaci. Nezastavujeme se, ale posouváme se vpřed. Tento maraton je dalším signálem pro mezinárodní společenství: je to válka Ruska proti celému světu a pouze společně můžeme vyhrát“ – Dmytro Kuleba, ministr zahraničních věcí Ukrajiny.

Válka ničí naše města, ale nikdy nezničí naši vůli a touhu žít ve svobodné zemi. Odpor spojil Ukrajince a celý demokratický svět a dal jim společný cíl – vyhnat všechny okupanty z naší země a ochránit nevinné lidi. Armáda, dobrovolníci, lékaři, civilisté, kteří ubytovávají uprchlíky ve svých domovech a kteří vycházejí s ukrajinskou vlajkou na ulice v okupovaných městech, naši technici, kteří riskují životy, aby obnovili spojení – všichni jsou hrdinové. Od západních partnerů a celého civilizovaného světa potřebujeme mnohem větší podporu, abychom konečně zvítězili. Kyivstar bude pomáhat všemi možnými způsoby – bude podporovat koncerty, pracovat s médii a s našimi partnery po celém světě“Teťana Lukyňuk, předseda představenstva mobilního operátora Kyivstar.

Grafickým symbolem tohoto telemostu je slunečnice, kterou vytvořil ukrajinský umělec původem z Luhansku Daniel Skrypnyk, jehož díla jsou obdivována po celém světě. 

Slunečnice symbolizuje celou Ukrajinu

Je němým pozorovatelem všeho, co se děje kolem. Je to senzor emocí. Slunečnice vyrůstala v měnících se podmínkách, ale právě teď rozkvetla do jednoho z nejtragičtějších období v dějinách. Touží po tom, aby ji spatřil celý svět a vyslyšel výzvy Ukrajiny. „Má slunečnice žádá o světlo” – říká autor Daniel Skrypnyk.

Součástí koncertu bude i charitativní finanční sbírka na humanitární pomoc obětem války, kterou zřídily Národní banky Ukrajiny a Ministerstvo sociálních věcí Ukrajiny. Vybrané prostředky budou použity na nákup potravin a zajištění ubytování uprchlíkům, na nákup ošacení a obuvi, léků a zdravotnického materiálu, nebo také na jednorázové finanční příspěvky pro lidi v nouzi.  

Robin Suchánek

Podrobnější informace o charitativním maratonu jsou k dispozici zde: https://saveukraine.1plus1.ua/

Níže jsou uvedeny účty finanční sbírky: 

UA hřivna

Bank: the National Bank of Ukrain

MFO 300001

Account number: UA823000010000032302338301027

EDRPOU 37567866

Recipient: Ministry of Social Policy of Ukraine

EUR

BENEFICIARY: Ministry of Social Policy of Ukraine

IBAN DE85500000000050002137

PURPOSE OF PAYMENT: for ac 32302338301027

BENEFICIARY BANK NAME: DEUTSCHE  BUNDESBANK, Frankfurt

BENEFICIARY BANK BIC: MARKDEFF

BENEFICIARY BANK ADDRESS: Wilhelm-Epstein-Strasse 14, 60431 Frankfurt Am Main, Germany

USD

BENEFICIARY: Ministry of Social Policy of Ukraine

BENEFICIARY BIC: NBUA UA UX

BENEFICIARY ADDRESS: 9 Instytutska St, Kyiv, 01601, Ukraine

ACCOUNT NUMBER: 400807238

BENEFICIARY BANK NAME: JP MORGAN CHASE BANK, New York

BENEFICIARY BANK BIC: CHASUS33

ABA 0210 0002 1

BENEFICIARY BANK ADDRESS: 383 Madison Avenue, New York, NY 10017, USA

PURPOSE OF PAYMENT: for ac 32302338301027

GBP

BENEFICIARY/RECIPIENT NAME: Ministry of Social Policy of Ukraine

ACCOUNT NUMBER: 80033041

IBAN GB52CHAS60924280033041

BENEFICIARY ADDRESS: 9 Instytutska St, Kyiv, 01601, Ukraine

BENEFICIARY BANK NAME: JP MORGAN CHASE BANK NA, London

BENEFICIARY BANK BIC: CHASGB2L

SORT CODE: 60-92-42 

BENEFICIARY BANK ADDRESS: 125 London Wall, London EC2Y 5AJ, UK

REFERENCE FOR CREDITING ACCOUNT: 32302338301027

JPY

BENEFICIARY: Ministry of Social Policy of Ukraine

BENEFICIARY BIC: NBUA UA UX

BENEFICIARY ADDRESS: 9 Instytutska St, Kyiv, 01601, Ukraine

ACCOUNT NUMBER: 653-0430048

BENEFICIARY BANK NAME: MUFG BANK LTD, Tokyo

BENEFICIARY BANK BIC: BOTK JP JT

BENEFICIARY BANK ADDRESS: 1-2-3, Nihombashi HONGOKU-CHO, Chuo-ku, Tokyo 1003 -0021 Japan

PURPOSE OF PAYMENT: for ac 32302338301027

 

 

 

Podobné příspěvky

Anna Julie Slováčková a Marta Jandová spolu nazpívaly duet!

Afri

Exkluzivní rozhovor s Olgou Lounovou

Jaroslav Hauer

Kapela Queenie vyráží na letní UNIVERSUM Tour

Šebík