Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

SCHODIŠTĚ (ex-Nahoru po schodišti dolů band) vydává fotoklip PF 2022

Schodiste 2019

Leden je pro muzikanty měsícem spánku. Kapela Schodiště ale v poslední době jde proti proudu. Album Kupředu vyšlo 1.1.2020… a první koncert letošního roku odehraje už tuto sobotu 8.1. “Kdo ví, jak to bude s Omikron Tour 2022, tak jsme se rozhodli vysloveně na poslední chvíli a týden předem domluvili start sezóny v domácí Malostranské Besedě, dokud je vůbec možné hrát” říká kytarista a manažer Ondřej Fencl. “A protože v dnešní době nejspíš nedorazí davy, pojmeme to pro nejvěrnější fanoušky jako jukebox. Budeme hrát poprvé v kapelní historii bez playlistu, na přání, co se zrovna nám nebo vám bude chtít.”

Schodiste 2019 SCHODIŠTĚ (ex-Nahoru po schodišti dolů band) vydává fotoklip PF 2022 a zve na 8.1. do Malostranské Besedy

Jako dárek přidává Schodiště novoroční “fotoklip” na písničku Stíny, kterou jako jednu z mála z alba Kupředu živě nehraje, jelikož se žánrově vymyká. https://www.youtube.com/watch?v=BUo1hwq2dxI
“Chtěl sem vyrobit kapelové péefko a poděkovat fanouškům za sice neúplný, ale přesto skvělý koncertní (půl)rok,” říká k neobvyklému “videu” tvůrce klipu a kapelník Vráta Horčík.

Na rok 2022 má Schodiště naplánováno zatím osm koncertů, pokračuje i spolupráce se zpěvákem Vaškem Koubkem, společná vystoupení se v loňském roce osvědčila.

8.1. sobota – Praha – Malostranská beseda

9.2. středa – Kladno – Dundee Jam

26.3. sobota – Polička – Divadelní klub (+ Václav Koubek)

25.6. sobota – Roztoky u Jilemnice – výročí hasičů – 22.30

23.7. sobota – Chotěmice – Vesnický klub Vaška Koubka – 20.00

27.7. středa – Vrchoslavice u Prostějova – soukromá akce

5.8. pátek – Blatov u Jičína, chata Prachov – Turbáza jede

6.8. sobota – Šemanovice u Kokořína – Nostalgická myš – 20.00

Na online koncert s hostujícím Ondřejem Klímkem (Vltava, BSP…) se můžete podívat zde:
https://youtu.be/fXxMxJfX0Yk

Videoklip Samotář z března 2021, tedy z dob lockdownových, je k vidění tady:
https://youtu.be/JVXHwgM2VOk

Z pilotního singlu Kupředu (a zdařilého obrazového ztvárnění) už se stal vyžadovaný hit, kterým Schodiště uzavírá koncerty:
https://youtu.be/302iHBeKG2E

Naopak vykopávací písnička na úvod koncertů je skočná, až punková Mám sto chutí, jejíž videoklip přesně vystihuje náladu v současném Schodišti:

https://youtu.be/emnxiRJvoeQ

U fanoušků bodoval i předloňský karanténní videoklip k prastaré písni Blbá náhoda, jejíž slogan “letos po třicátý nepojedu do Paříže” v době covidové chytil nové kontury:

https://www.youtube.com/watch?v=PDESjLw8Kqw&t=8s

Hudebně se Schodiště částečně vrátilo k vlastním kořenům, kdy v písních dominovaly melodické linky akordeonu a klarinetu. K těm pak jako kontrast stojí kytarové a rytmicky hutné rify podpořené saxofonem. Pro zpestření se v některých pasážích, tak jako na koncertech, objeví zvuky ze sampleru, které se vhodně doplňují s akustickými nástroji.

“Cílem bylo přenést ve studiu do nahrávek všechno to, co dělá Schodiště Schodištěm,” dodává kapelník Horčík. “A pak také vše podřídit nemilosrdnému pravidlu, že totiž základem je písnička, která musí fungovat i bez složitých aranží”.

Obsahově, tedy textově se autoři písní (především akordeonista a básník Miroslav Klíma) zaměřili sami na sebe, pozvolna stárnoucí chlapíky a na věci a situace, které kolem sebe pozorují, vnímají a ke kterým se vyjadřují; leckdy naštvaně, někdy ironicky, jindy poeticky.

Schodiště je pověstné pódiovým nasazením; vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, celou kapelu ženou kupředu omlazené bicí (Jakub Homola) a kytara (Ondřej Fencl) s dynamitovou úderností; je to radost, je to jízda.

V posledních letech nastalo na koncertech vítané vyvážení, kdy většina už neřeší, ze kterého století ta která píseň je. Část příznivců stále bouřlivě reaguje na starší hitovky, zatímco ta druhá, početnější, už skáče především do rytmu novinkových festivalovek Nebudu či Stařena.

Čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru Nahoru po schodišti dolů bandu, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky. Činí se i mladá sekce a výsledkem je souzvuk nabitý radostí, který má v sobě kus „starého dobrého Schodiště“, ale i svěží vítr a větší zapojení nástrojů pro kapelu tak charakteristických (klarinet, akordeon, saxofon).

Během dvanácti let společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina semkla jak rodinka, která vesele brázdí zdejší hudební „moře“. Hutný mix písní z nejslavnějšího období (kolem alb Ukazovák nasliněnej a Svinska pržola), vypalovaček z „comebackového“ alba Roztoky (2011) a především našláplých novinek z kolekce Kupředu, z nichž leckteré už fanoušci z koncertů dobře znají a vyžadují.

SCHODIŠŤĚ: biografie

Kapela pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za bezmála 38 let existence odehrála přes tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.

Definitivně to potvrdily desky Ukazovák nasliněnej (1997), Svinska Pržola (2001), později Mokrý prádlo (2005), po zkrácení původního názvu a omlazení sestavy pak CD Tanec (2007), live 2 DVD Chcete rokenrooool??! (nominované na DVD roku v anketě Žebřík), zásadní album plné písničkové živé vody Roztoky (2011), předloňské EP poloKruh (2016)… a především aktuální nářez Kupředu (2020).

Sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív (možná proto, že už nemá přehnané ambice). Potvrzuje to i mladé publikum v předních liniích hledišť, které si s pamětníky s chutí zatančí na novinky (Nebudu, Stařena) i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Ve 4 ráno nebo Pytlíky ČSA.

Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s lehkostí bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku, zahrané naplno, energicky, divoce… a především opatřené originálními texty akordeonisty a básníka Miroslava Klímy, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.

SCHODIŠŤĚ: sestava

Zpěvák Martin Doktor Krajíček (od roku 1983) – tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu a doživotní břímě Schodiště.

Saxofonista Vladimír Cihelka (od roku 1985), baskytarista Vratislav Horčík (od roku 1986), harmonikář Miroslav Klíma (od roku 1987) – tvůrčí jádro od počátků NPSDB.

Klarinetista Jaromír Linhart (od roku 2005) – staronová posila ze spřízněného Rudovousu.

Kytarista Ondřej Fencl (od roku 2007) – mladší krev, svěží vítr, nakopávač. Bez něj by Schodiště nebylo tím, čím je dnes. Bez něj by Schodiště nebylo vůbec.

Bubeník Jakub Homola (2008, pak znovu od roku 2014) – nepochybně nejlepší bubeník, kterého kdy Schodiště mělo. Rytmická i energetická pojistka kapely.

Mgr. Ondrej FENCL

Sestřih z jednoho z  festivalových vystoupení: http://youtu.be/wFDSXxmmK5A

Ukázky z posledních i starších CD:

http://www.schodiste.org/medial/hudba

 www.schodiste.org nebo na https://www.facebook.com/schodisteKupredu/

Podobné příspěvky

Na Staroměstském náměstí v Praze se v neděli uskuteční benefiční hudební maraton

Afri

Chinaski představují titulní skladbu z filmu o svojí historii

Afri

Koncert k 700. výročí narození Karla IV.

Afri