Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba

TICHO ZA JANA PALACHA

Hudebni-ticho

Bohdan Mikolášek je autorem pozoruhodné písně Ticho, kterou spontánně napsal v ten samý den, kdy zemřel Jan Palach. 17. ledna 2022 odvysílá ČT art hudební vzpomínku Bohdana a Jany Mikoláškových z Památníku Jana Palacha ve Všetatech. Pokud na tento pořad upozorníte, budete propagovat dobrou věc.

TICHO ZA JANA PALACHA

16. ledna 1969 se horní části Václavského náměstí v Praze zapálil Jan Palach. S rozsáhlými popáleninami byl převezen do nemocnice, kde po třech dnech zemřel. Ten samý den Bohdan Mikolášek napsal píseň Ticho a po šesti dnech ji zazpíval v divadle Semafor.

K padesátému výročí Palachova činu 16. ledna 2019 Bohdan Mikolášek se svou ženou Janou v kostele svatého Martina ve zdi připravili přímo k této příležitosti celý hudební pořad – Ticho za Jana Palacha. Byl to velice působivý večer. Pak přišel nápad udělat koncert přímo v rodném domě Jana Palacha ve Všetatech.

Bohdana Mikoláška jsem se zeptal:

Jak to v rodném době Jana Palacha na tebe působilo?

TV-studio-BrnoRodný dům Jana Palacha ve Všetatech mi připomíná kostel. Vysoký strop, bývalý stůl v kuchyni jako oltář a opuštěné schody vzhůru do Janova pokojíku. Z předsíně hledí známá posmrtná maska a zlatě hořící socha. 

Zlo doby, jako železný klín, vráží do prostoru a před tím stolem se zastaví.

A jak došlo k televiznímu natáčení?

Zdá se, že události, výročí se vyvětrají, odvanou – ale tentokrát přišel čerstvý vítr z brněnské redakce ČT art s projektem zahrát celý koncert ve velkém obsazení se sborem a orchestrem právě ve Všetatech. Po několika odkladech se 20.října podařilo pořad natočit. Team vedený Petrem Vejslíkem a Martinem Polákem atd., dokázal prostor – plný symfoniků, zpěváků, asistentů a sedmi kameramanů – na obrazovce opět proměnit v komplentativní atmosféru – toho domu, domova i společenství kumštýřů. To velké na Palachovi bylo právě to, že na to nebyl sám. Ten plný dům, tam byl s ním.

Ivan Rössler

Podobné příspěvky

Ze zpěváků se stane divá zvěř!

Jaroslav Hauer

Na Rock for People to bude žít a znít celé tři dny

Šebík

Zemřel Karel Gott, legenda zůstává

Afri