Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Pozvánky na akce

I rodiče se chtějí realizovat

„Rodičovská není brzda, když nechcete“. S tímto mottem funguje organizace M.arter, zaměřená na pomoc matkám a otcům sladit jejich kariéru a rodinný život. A nejen jim. Firmy sami si čím dál více uvědomují potenciál pracujících rodičů a učí se s ním pracovat. I když k ideálu povede ještě kus cesty.

Firmám se vyplatí důvěřovat a zaměstnat táty a mámy

M.arter před téměř pěti lety založila Andrea Bohačíková. „K založení mě přivedlo rodičovství mé kamarádky z vysoké školy. Byla první mámou v našem kolektivu a díky ní jsem poznala, že rodičovská dovolená není “procházka růžovým sadem“. Vytváří negativní dopad na kariéru a budoucnost žen. A tím i pro celou společnost. Jelikož nejsem typ, co by seděl v koutě, rozhodla jsem se s tím něco udělat“, dodává. A evidentně úspěšně. Za svou činnost získala během let několik ocenění. Zajímavostí je, že jen během posledního roku se počet proaktivních členů komunity zdvojnásobil na 15 000. Téma slaďování rodičovství a práce táhne a stává se stále důležitějším.

Většina rodičů, téměř 78% procent, chce totiž pracovat i při rodičovské dovolené. Nejsou v tom jen vždy peníze, ale také možnost seberealizace a neztratit kontakt se svým oborem. Je to taková postupná příprava na nástup do práce. „Být tři roky doma s dítětem je krásné, ale i rodič je jen člověk, který má své potřeby a chce se realizovat i mimo domov. Stačí pár hodin týdně, které rozhodně nejsou na úkor dítěte. Vždyť se přece ví, že šťastná máma rovná se šťastné dítě, neřku-li celá rodina, “ říká Bohačíková.

Organizace M.arter se proto snaží nabízet vzdělávací kurzy a programy, díky kterým si rodiče udržují přehled a rozvíjejí se, což jim pomáhá i do budoucna při hledání zaměstnání. Podporuje je při jejich rekvalifikaci a má za sebou i několik úspěšných programů zaměřené na samoživitele. Vedle toho všeho M.arter nabízí také portál flexibilních úvazků. Ty bohužel v Čechách stále dost pokulhávají. Zejména zkrácené úvazky, kde poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. V Česku jsme se 6 procenty téměř na chvostu všech zemí Evropské unie. Pomoci tomu má od února platný zákon, díky němuž můžou zaměstnavatelé uplatnit slevu na pojistném na sociálním zabezpečení u úvazků, které jsou 8 – 30 hodin týdně. Týká se to určité skupiny lidí, mezi nimiž jsou i rodiče starající se o děti do 10 let.

Nízké procento flexibilní práce má za následek, že do svého původního zaměstnání se vrátí pouze 5 % matek. Ostatní nakonec končí na úřadech práce nebo vezmou hůře placenou práci, jen aby ji skloubily s potřebou rodiny. Jsou to především totiž stále ony, kterým leží na bedrech starost o domácnost a děti. Přitom i pro zaměstnavatele je nevýhodné hledat nového zaměstnance. Nábor a zaučení nového stojí firmu peníze, které se vyšplhají až do statisíců. Nehledě na to, že nyní chybí na trhu přes 300 000 tisíc zaměstnanců a najít nového zabere několik měsíců, proto řada velkých firem využívá poradenství k prorodinné politice od M.arter. Ten jim poskytuje i komunikační aplikaci, která zjednodušuje všemi směry vztah mezi zaměstnavatelem a jeho zaměstnanci na rodičovské. Aplikace letos získala i nejvyšší ocenění jako Inovativní benefit v anketě Profi HR Awards 2023.

Nevyplatí se tedy, pokud to jen trochu jde, upustit od zažité 8 hodinové pracovní doby a nutnosti sedět v práci? Dovolit si trochu důvěry ve své zaměstnance a nabídnou jim flexibilitu, ať už jde o zkrácené úvazky nebo třeba home office? Vydělají na tom obě strany.

Pozvánka na Vánoční koncert

Folk-rocková irská kapela Five Leaf Clover vystoupí společně s pop-rockovým Leamonem na Vánočním koncertu 16. prosince 2023 od 18. hodin v Radlické kulturní sportovně. Společně takto podpoří misi: rodičovská není brzda.

Vánoční koncert organizuje neziskovka M.arter / https://marter.cz/. Vstupné z koncertu použije na podporu programů pro mámy a táty na rodičovské, aby je mohli nabízet za dotovanou cenu nebo zdarma. Koupí lístku podpoříte dobrou věc. Vstupenky jsou k dostání na webu http://M.arter. V nabídce je i tombola a rozšířené vstupné s poukazy na kurzy.

Nemůžete-li dorazit, a i přesto chcete podpořit jejich misi, můžete přispět na sbírku na kariérní programy pro mámy samoživitelky na Darujme.cz. I malá částka jim pomůže najít lepší práci a uživit rodinu.

Zdroj: Kateřina Ceralová

Zuzana Sidor Kulíšková

https://marter.cz/

Podobné příspěvky

Nezapomeňte dorazit do Šiklandu na zimní pobyty, které startují 10. února

Redakce

Takhle Petra Janů tráví své léto! Budete se divit, kam vyrazila!

Jaroslav Hauer

Muzeum skla a bižuterie spouští online aktivity pro návštěvníky

Redakce