Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Hudba Kultura

Jakub Hrůša je nominován na prestižní světové hudební ceny ICMA

Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali z letošních nahrávek pro nominace v kategorii Symfonická hudba, Opera video a Concerto pro ceny ICMA i tři nahrávky, které vznikly ve spolupráci Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků a Vídeňských filharmoniků.

Jakub Hrůša je po několika vítězstvích opět nominován na prestižní světové hudební ceny ICMA, a to ve třech kategoriích

Nominovány byly dvě nahrávky Bamberských symfoniků: v kategorii Concerto rapsodie Schelomo Ernesta Blocha s violoncellistou Ulrichem Wittelerem, která byla nahrána u společnosti Genuin a dále v kategorii Symfonická hudba album Liebestod s hudbou Richarda Wagnera, Richarda Strausse a Gustava Mahlera u společnosti Accentus Music. V Kategorii Operní video je nominován záznam produkce opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová ze Salcburského festivalu v provedení Vídeňských filharmoniků v režii Barie Koskyho s Corinne Winters v titulní roli.

Pro Jakuba Hrůšu, který právě tráví čas v Chicagu, kde hudebně řídí produkci Její pastorkyně – Jenůfy Leoše Janáčka, je to opět velmi úspěšný ročník a sklizeň nominací. „Jsem poctěn, že se nominaci ICMA těší takto náročné, netuctové dramaturgické počiny,“ říká Jakub Hrůša. „Hudba Wagnera, Mahlera a Strausse je samozřejmě známá, ale kombinace děl na našem cédéčku velmi neotřelá. Z Šeloma mám radost proto, že jde o projekt, jehož sólistou je tehdejší lídr naší bamberské violoncellové skupiny Ulrich Witteler, jehož umění patří do světové špičky. A Káťa s Vídeňáky ze Salcburku? Absolutní divadelní highlight. Jsem šťastný, že jeho kvality rezonují i na DVD!“

Loni byl Jakub Hrůša také nominován se třemi nahrávkami a nakonec vyhrál cenu ICMA v kategorii Symfonická hudba za CD, které obsahuje Symfonii č. 1 E dur Hanse Rotta a Mahlerovu skladbu zvanou “Blumine”. Nahrávku pořídil s Bamberskými symfoniky u společnosti Deutsche Grammophon.

V ročníku cen ICMA 2021 byla jako nejlepší v ostře sledované kategorii Symfonická hudba vybrána nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, kterou Jakub Hrůša pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky u společnosti Accentus Music.

Vítězové letošního ročníku budou oznámeni 18. ledna 2024. Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích.

Více o nahrávkách:

Liebestod: https://accentus.com/discs/599/

Schemolo: https://genuin.de/de/04_d.php?k=703 https://www.youtube.com/watch?v=L4vYIjjcgxk

Káťa Kabanová – Unitel: https://www.prestomusic.com/classical/products/9508475–jana-ek-ka-a-kabanova

Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích.

Foto Jakuba Hrůši a foto bookletů CD

Kateřina Motlová

Podobné příspěvky

Červen v divadle DISK

Redakce

Výstava TŘÍBENÍ sochařky Moniky Immrové o prolínání témat a rovin

Redakce

Program Novoměstské radnice na prosinec 2020

Redakce