Zpravodajství z Prahy, pozvánky na kulturní a sportovní akce
Kultura Výtvarné umění ČR

Jindřich Štreit vystavuje ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

Výstava Jindřich štreit

Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo výstavu světoznámého fotografa Jindřicha Štreita  s názvem Ze tmy ke světlu s podtitulem Soubor fotografií o vztahu kaplanů a vězňů.

 

Štreit: Ze tmy do světla

 

 

 

 

 

 

Výstava a přibližuje divákům vězeňské prostředí nevšedním pohledem objektivu, zaměřeným na práci vězeňských kaplanů. Soubor fotografií vznikal ve dvou etapách v letech 2018 – 2020, kdy Jindřich Štreit navštívil společně s hlavním kaplanem Vězeňské služby ČR a předsedou zapsaného spolku Vězeňská duchovenská péče na dvacet vězeňských zařízení. Každé setkání s jednotlivými kaplany a způsob jejich služby bylo jiné.  Nejen proto, že kaplani i lidé, se kterými pracují, jsou různí, ale rozdíly vycházely i z odlišného církevního zázemí a tradice kaplanů, stejně jako z různého prostředí věznic a samotné skladby vězňů. Ve Vězeňské službě České republiky působí 54 kaplanů z 11 církví na různě veliký pracovní úvazek. Každá z fotografií v sobě skrývá nepřenositelnou atmosféru spojenou s lidským osudem a příběhem, který se snažil autor zachytit a zprostředkovat.

 

Způsob, jakým Jindřich Štreit pořizuje své fotografické záběry, je sám o sobě malým uměleckým dílem i velikým lidským počinem. Záměrně si vybírá prostředí, kde se obyčejný návštěvník cítí nesvůj, kde často bývá ztělesněné lidské utrpení, kterému se mnozí vyhýbají. Fotografova přítomnost zde přesto nepůsobí nepřístojně, právě naopak. Jindřich Štreit je osobností nejen uměleckého formátu, ale především ve své lidskosti a vnímavosti, s jakou dokáže pozitivně oslovit ty, které zachycuje na svých fotografiích. Jak se mu to podařilo, může každý návštěvník této výstavy fotografií posoudit sám. Možná, že pocítí i něco z emocí a atmosféry, která se odehrává při těchto nezapomenutelných setkáních.

„Jindřich Štreit dokáže svým objektivem zachytit něco, co se těžko vyjadřuje slovy. Proto je lepší jeho novou výstavu ve Vlastivědném muzeu navštívit, než ji dlouze popisovat. Jsem si jistý, že každému nabídne hluboký zážitek. Já osobně se na ni velmi těším, protože mám fotografie profesora Štreita moc rád,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Výstavu je možné navštívit do 13.března. Otvírací doba od středy do neděle od 10 do17 hod.

Zpracoval Petr Ondrášek za použití textu Vlastivědného muzea v Olomouci

Fotografie z expozice © Petr Ondrášek

 

Podobné příspěvky

Votvírák 2015 v Milovicích opět splnil očekávání

Afri

V „Husovce“ se otevřela galerie Centrum Pop Artu s díly světových autorů v čele s Andym Warholem

Šebík

Troška bude strašit v kinech…

Jaroslav Hauer